1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 денови по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од lenkich, 20 ноември 2013.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    И јас. Једино не завршував на ургентен од болки. Тие се намалија малце и не крварев обилно. Се надевам исто ќе ми е. :)
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  2. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Не можев да најдам посоодветна тема, како постапивте кога наполнивте 40 дена, со оглед на коронава? Бевте ли во црква и на гости? Синко е роден на 07.09. во 11:30 часот, јас сакам во сабота да одиме ако одиме во црква, маж ми смета утре дека треба...со закажување ли е или само си одите?
     
  3. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Ние бевме, нема да одиш науто кога има повеќе народ и мене не ми изгледаше ништо ризично, дека не е крстена не ни влегуваме во црквата, во ходникот стоевме неполни 10 мин. И бевме кај сестра ми , со неа сме цело време во контакт. Онака не мислам дека мора тоа да се прави, адети така останало, повеќе на сестра ми и беше ќеф да и отидеме а како што реков веќе имаме контакт со неа.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Бевме и ние. Ние се акнавме до манастир до осоговски и да ти кажам каква култура народ начекав алал да им е, сите се тргнаа на страна кога видоа бебе.
    Ич не се секирај, краток е обредот и се прави и онака на отворено пред црквата. :)
     
    На Kaja991, BY<3, K7M10J и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Не, нема потреба. Верата е во душата. Во некои подобри времиња се што треба ќе направиме. Сега не е време за тоа.
     
    На Филотеа, Jana06 и K7M10J им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    На овие бројки не помислувам.
     
    На Butterfly1107 и K7M10J им се допаѓа ова.
  7. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Јас два пати бев во црква, на сред недела онака без повод. Жива душа нема, не знам од што би се плашела. Друго е крштевка, повеќе луѓе, вака ќе бидете мајката, бебето и свештеникот. Таткото може и не мора. Јас би. Крштевката не направив, ама за молитва мислам може, ем пократко, ем никој нема. За гостите после тоа не, црква и дома.
    Се замислив баш, јас син ми некрстен го пикнав минатата недела, врвевме од кај црквата и сакав да влезам, влегов. Не можам да го крстам, такво е времето, си реков ќе влезам, што има од таа душа почисто...
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Се оди точно на 40 дена.
    Ако не е крстено бебето, чита молитва, не влегувате ни во црква, надвор се чита молитвата. Мајката зема причесна.
    Оди порано, 7 8, пред да завршат поповите со пеење.
    На гости оди ако одиш кај луѓето со кои инаку се мешаш.
    Јас синко не го влечкав во три куќи, а немаше корона. Кај мајка ми отидовме само.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Ние бевме ,само во црква па до кај мајка ми и толку.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas bebeto za molitva ne go nosev nemora bebeto da se nose na molitva niti pak majkata mora da zema pricesna I sega da treba da krstevam bebe ne bi nosela na golema molitva otidovme samo jas I mm I nikoj drug na taa molitva I sega na ovaa corona ne bi krstevala dete
     
    На Butterfly1107 и SanelaS им се допаѓа ова.
  11. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Јас ја крстив мојата во недела, 10 души бевме се на се, никој не поканив ради короната па и црквите тука до 20 души дозволуваат само (не живеам во Мк)
    Супер поминавме, мирно, чисто, од убаво поубаво и нај битно благословено :$
     
    На Kate Rina 93, CareTee и BY<3 им се допаѓа ова.
  12. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Јас во сред корона се породив и на 40 дена исто така имаше корона, нормално и до ден денес има. Се јавив во црква да прашам дали може да идам со бебето за молитва, ми рече попот нормално, ми кажа во колку часот да идам и така си бев, сама со маж ми, жив човек немаше внатре, ни прочита молитва и супер се.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  13. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Не прашувам за крштевка, тоа во подобри времиња. А за голема молитва секако само родителите и бебето одат. Само со коронава во Скопјево... човек веќе не знае како да постапи...
     
  14. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да правиш најди контакт со попот за да договориш точно време кога нема луѓе.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas bebeto ne go nosev taman rab na minus temp da nosam I bebe so mene oti na osmi januari mi bese golemata molitva
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  16. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Бевме денеска, накај 12, супер временцето, жива душа немаше, бебе си спиеше. После тоа сакавме во некој парк на прошетка да одиме ама и поголемото бебе заспа и правец дома.
     
    На CareTee, Meckicja и SkarletOHara им се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас не почитував 40 дена. Свекрвата знаеше да каже немале врска тие 40 дена кога викаше нејзини гости, а кога требаше малиот да го носам кај татко ми направи секакви сцени за тие 40 дена и секакви приказни раскажа. Поминаа и 40 дена па си измисли дека додека не е крстено не бивало да го шетам. Ме тераше молитви да одам да земам јас не отидов на никаква молитва. Го крстевме малиот оти сите се верници дома и попот тогаш ме напна за молитва, ама кажав дека во друга црква веќе сум ја завршила таа работа. Попот на крштевката запна следниот ден да сум одела со бебето да не причестат. Реков добро за да не правам сцени и да објаснувам, ама не отидов. Свекрвата се дотера и запна она да го носела ама реков не може заради короната и не отиде никој нигде.
     
    На mal.ecka и K7M10J им се допаѓа ова.
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mila jas duri na 21mesec prv pat ja pricestiv kerkickata a vo ova vreme na korona ne bi nosela dete vo guzvi po nikojacena neka mi proste gospod ama strav mi e
     
  19. Beautiful_life

    Beautiful_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    77
    Zdravo na site. Bi sakala da prasam dali golema molitva na bebe mora da se pravi vo crkvata vo mestoto kade sto zivees ili moze i vo drug grad ako sakas?
     
  20. marija99992

    marija99992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Zdravoo nie imame 30 dena i ne sme iskocile do sega ajde ke cekame 40 :) zosto jas stvarno moram da pesacam radi carskiot i imam visoki d dimeri. Megutoa sakam da ve prasam prv pat sum majka i sakam da iskacam da ja mknam so mene zosto nema koj da ja cuva megutoa mn mi e strav sto ako napolni peleni nadvor i pocne da place? Kako da i menjam ili pak mn mi e sram da ja dojam vo javnost premnogu.. vie sto pravite vo vakvi situacii ?