1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 денови по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од lenkich, 20 ноември 2013.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Бебе не крстено смее во црква да влегува.Ние земавме молитва на 40 дена а бебето го крстивме на годината.Колешка моја е 60 години ,не е крстена и в црква оди
     
    На Troi, Sweetheart87, darcy и 3 други им се допаѓа ова.
  2. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.838
    Пол:
    Женски
    Е сега,смее не смее може сигуρно само поп или владиκа да κаже(иаκо сега и тие се со ρазлични ставови). А тоа дали влегува неκој во цρκва не κρстен,мислам е негово. Многумина κажуваат деκа не е дозволиво и лично,го пρифаќам тој став. Син ми на година е κρстен,пρед тоа не го имавме внесено во цρκва.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dollyy

    Dollyy Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Мајки на 40 дена бебето се носи во цеква на голема молитва тоа знам...а после тоа во три куќи или во една?- Јас знам дека,во три ама еве свекрва ми ми кажа дека можело и во една па би сакала мислења ваши...фала однапред:)
     
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Нас 40 дена ни беа во август и беа пеколни горештини. Бевме рано во црква и само кај свекрва ми и дома. Мене ми збореа дека треба во три, ама да го мрцварам детето и да го пикам и вадам повеќе пати од кола не си дозволив.
     
    На Cka и Dollyy им се допаѓа ова.
  5. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам може или во три или во една, вие ќе си одлучите.
     
    На Dollyy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Во ни една, од дома во црква и од црква право дома, никаде не сум ги носела ни првото ни второто дете, обичаи и такви адети не сум применувала до сега никакви, а и не гледам ни потреба од тоа, како си знаеш и сакаш, така си прави.
     
    На sofi2107, Cka, BlackNight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Panda223

    Panda223 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    A za majkata?? Moze li ona da ispaga navecer neli vikat ne e ubavo od koa ke zajde sonceto da se ispaga nadvor i majkata i bebceto??
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Јас излегував, прв пат слушам за ова...
     
    На Troi, LadyC и joy1 им се допаѓа ова.
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека додека заога сонцето да не си надвор,потоа може..И алиштата твоите и на бебето да не ги зајде сонцето..Така е кај нас...:)
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    А логичко објаснување имаш зошто е тоа така?
     
    На Troi и Kaetana им се допаѓа ова.
  11. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.758
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Никој не знае точно да кажи. И то многу ме нервира.
    "Не прај вака не чини"
    Кого прашај го зошто ти вика не знам , и нас така ни велеа.

    Ме вадат од контакт тие 40 дена, како може да не излегуваш од дома ко одма после една недела имате вакцина? Ако ти затреба нешто ќе чекаш свекрвати или маж ти или свекор ти да ти земат? Ами ако нема никој? |(

    Јас повеќе би седела само да се опоравам и да се навикнам, и бебето секако, а тоа бабини деветтини не сакам да слушам многу.
    Тек од ко ќе се породиме кој знае што се нема да изнаслушаме.
    Свашта.
     
    На mjay.yyy и slobodka им се допаѓа ова.
  12. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    @joy1 не како што сите велат бабини деветини се тоа..Но нели така кажуваат така сум слушнала..Но тоа само кај нас вака останало
     
  13. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Uf tie 40dena. Jas ke poludev ako sedev doma. Samo sto se oporaviv, ke go nadoev bebeto, ke go uspiev i so mm skitavme. Gosti ne primav kaj maliot vo soba, ama vo dnevna koj voli nek izvoli. Na sekunda dve ke go videa bebeto i vo dnevna ili vo dvor. Navecer ne izleguvav, zosto nikoj ne se nafakase da go cuva posle 7, serii, oni si odea po gosti, vamu-tamu, a i bebeto se vitkase od grcevi.
    Izleguvajte, setkajte, neznam koj moze 40dena doma zatvoren da izdrzi.
    E sega ko ke se porodam so bliznacive, zdravje, setanje nema da ima, nikoj ne mi se nafaka da mi gi cuva tri deca, site me izbegavaat uste neporodena, taka da luksuz ke mi bide terasata :D
     
    На crazylady, Kaetana, Smizzy и 2 други им се допаѓа ова.
  14. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    За да не ти зајди (прекине) млекото :)
     
  15. VIKTORIJA 1

    VIKTORIJA 1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Првите 40 дена се за родителите со бебето.
    За мене нема врска дали се искача или не.Ние многу шетавме и преку ден и навечер.
    првите 40 дена не дадов дете да ми пипнат.
    Не сакав никој во раце да ми го држи ,да му диши,да ми се поти во туѓи раце толку се мали и нежни.
    Едноставно само јас и сопругот го чувавме.По 40 дена дозволив и останатите да го пипнат :).
    Сите ме мразеа посебно свекрва ми.
     
    На mjay.yyy, crazylady, barby и 3 други им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Ova totalno ne e tocno
    Izleguvav od prv den bukvalno
    A se doime veke 25 meseci
     
    На Mari* и Kaetana им се допаѓа ова.
  17. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    На темава читам многу застарени муабети. Не ми се верува дека уште со цел памет прашувате дали смее нешто или не.

    Најлогично објаснување за седење дома до 40 дена е зашто бебето е многу мало и многу нежно и лесно подложно на бактерии и вируси, но тоа не значи дека вие не смеете да го изнесете на едно кругче низ населба или пак на балкон. Повеќе мислам дека се однесува за шетање по кафиќи, гости и др. места со гужва.
     
    На crazylady, Lolipop23, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Од почеток си шетавме надвор, па доев 17 месеци, од кој првите 6 само цицање без никаква дохрана. Греота е бе да затвориш дете дома со недели,а надвор времето пријатно.
     
    На sofi2107, Kaetana, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Имам двајца другари попови. Едниот во неделата ми го крштеваше 2 месечново синче. Денес пиејќи кафе со другово попче ( другарче ) се изнасмејавме за све што се изнаслушав откако останав трудна па и сега кога се породив. Попчево со солзи се смееше за примитивноста ( се извинувам на искреноста ) и за заостанатоста во 21 век поточно 2017г ;). Се смеевме што све нема да се чуе, а не стои ни во библија, па ни во ниеден медицински податок за овие примитивности. Нај нај подмочување е муабетот кој неколку пати читам тука на форумов дека нокти на бебе не се сечеле до 6мес или 1г. Па дали сте бре нормални ми иде да викнам па и да им се изнасмејам. Како бре нокти да не се сечеле. Не е нормално нит разумно. Па муабетон ... на гости не се испраќале за да не ти секне млеко. И све остало е примитивно и забегано за мене. Па и она дека несмеело под мишка стик ни дезедоранс зашто идело во млекото хахаххаха. Мојов синко Рексона цица испаѓа ;)
    40дена се за мајката да се опорави од пораѓајот, матка да се врати во правобитна положба, крварењето да се нормализира. Молитвата голема и мала е исто за мајката ( секое свештено лице тоа ќе ви го потврди ). Некрстени влагаат во црква каква е таа глупост дека не се влага. Другарка ми е мислиманка на свадба во црква ми беше па и свеќа запали. Дајте едуцирајте се не е на одмет. Ова турскиве серии ги отупеа младиве. Какви се тие глупости со непружање алишта навечер, несечење нокти, неиспраќање на гостите, неизлагање навечер и дрн дрн. Па користите интернет побогу ваљда англиски знаете, па прочитајте некој истражувања, статистики и медицински податоци. Дајте имате онлајн библија па прочитајте од тоа примитивнине обичаи дали стои податок. Ако не, гасете интернет, фрлете мобилни и ајт во некое село да се живее кај што уште се има полско веце и се нема чешма се полни вода од бунар. Струја...хмммм само на свеќи ;)
    И за муабетон дека кај бебе со добиено не се иде, несмее да се допре нит гледа...... во породилнине болници кога некоја докторка или сестра има добиено неиде на работа хаххаха стои и у закон за работни односи како член хаххаа
    Ај олабавете и не ги осакатувајте децана со примитивни обичаи.
    Кога дојдовме од болница дома друштвото не пречека, по гости идеме од прв ден, гости доаѓаат. Така и моите мене ме израснале и сите што ги знам. Пуууу да не видите што сме убави, згодни и лични :)
     
    На Bupalu, crazylady, BoaVista и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    @sofi2107 за се се сложувам освен за тврдењето околу дезодорансите.
    Кожата не е непропустлива бариера, се што ставаме на неа продира во крвотокот и на тој начин може да заврши во сите телесни течности па на тој начин и млекото. Најголемиот дел од антиперспирантите содржат алуминиумски соли кои и те како се ресорбираат на површината на кожата, а да не напоменувам за нивната штетност.
    Е сега не е поентата да не ставаме ништо и да смрдиме, туку да сведиме на минимум, или да најдеме соодветна замена на природна база.
     
    На crazylady, Kaetana, danichap и 4 други им се допаѓа ова.