1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 денови по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од lenkich, 20 ноември 2013.

  1. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Делот под пазувите е дел каде се наоѓаат потните жлезди. Додека не излезе оваа теза на фб по некој од групите, билиони мајки си ги доеја своите бебиња и мирисаа убаво. Немаше вакви глупости како ден денес кој не се засновани на ниедни медицински истражувања. Доколку дезедорансот туку така идеше во крвотокот.. па дали знаете што ќе беше со нас сите овие години. Дезедорансот и стикот не дозволуваат потните жлезди да лачат мирис. Ниеден податок не постои за штетност на мајчиното млеко. Многу надворешни фактори се по штетни, но ете сепак функционираме и го дишеме воздухот.
     
    На crazylady, Meckicja, irena.1 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    https://www.fitpregnancy.com/parenting/postnatal-health/breastfeeding-and-antiperspirant-is-it-safe
    @Lolipop23 верувај 80% од козметика се апсорбира во организмот/крвотокот. Но, мојот став е дека и без разлика трудна, не трудна, со бебе па и без .... не треба да се претерува во одредени работи. Но, мој став е дека некој толку здраво за готово зимаат све што ќе чујат, па ти се дешава да се разминеш со таква тридница или мајка и да се запрепастиш и срамиш што си и самата жена. Искрена сум и тотално реална. Јас што сум жена ми е грозно, а не па на маж да видиш трудница или мајка, која треба да зрачи со својата убавина, сексипил, да е чиста, да мириса убаво, средена коса, нокти средени, шминка нормална итн. А не поминуваш и те удира арома што дури и очи ќе те запечат ;) Јадно бебе што дише ;) Да се разбереме, против сум и да се полие некоја со Ангели и Демони да мириса на 2км и да се удави во дезедоранс/стик под пазуви. Ни тоа не иде да ги отруеш околината па и бебето/детето. Све ама умерено.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Затоа има антиперспиранти на природна база скроз.Ем не штетни за бебето ем пак не ви дозволуваат да се потите.Јас мислам дека део спрејовите се најголемиот виновник за рак на дојките кај жените токму поради нивниот состав .
     
    На Mari*, Kaetana, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Моето мислење ниту најмалку не е засновано на нешто што го имам прочитано на ФБ. Сум учела за тоа и знам на кој начин функционира кожата, а знам и за штетноста која ја предизвикува алуминиумот во човековиот организам.
    Не сум екстремист, од секогаш користам дезодоранси, но откако се породив цела зима не ставав ништо. Секако дека нема да си дозволам да мирисам непријатно во јавност така да сега за топлово си купив производ без алуминиумски соли на природна база.
     
    На Kaetana, Bozica1980, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Баш така има без алуминиум и без алкохол. И се е во умереноста.
     
    На Kaetana, Bozica1980, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  6. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    :o:o:o
    Нормално е ваква реакција откако ќе се исчита темава, нели?
    Ја немав видено досега, не знам дали да ја сместам во црн хумор, неукост или па може уште сме под турско влијание, а јас не знам? :wasntme:
     
    На crazylady, sofi2107, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Ne znam kaj da go pisam mislenjevo i nemam mk podrska momentalno. Dva meseci posle poragaj so carski mi tece nesto gusto ligavo so crveno kafeava boja i so ne tolku neprijaten miris i me boli stomak povremeno. Ne e menstruacija. Pred nekolku dena bev ba ginekolog za taa kontrola po 40 dena matkata lev jajnik desen jajnik se vo red. Sto moze da bide???
     
  8. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Нaпрaви брисеви мoже инфекцијa е некoјa.
     
  9. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Мајки нели за 40 дена се зема молитва од црква е сега дали се смета денот од раѓање,што се носи вцрква и дали се закажува?
     
  10. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Колку што знам јас се смета и денот на раѓање,а за другите прашања не знам и мене ме интересира.
     
  11. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    @Dzulija* Да се смета и денот на раѓање.. Јас не закажувсв, само прашав кога да појдам зошто за второво ми се падна понеделник, а во работен ден службата е пократка а молитвата е после служба(09.00 бевме таму. Во викенд (со првото недела беше) или празник е покасно беше околу 10.00ч. Од таму се купуваат две свеќи, се плаќа 550,мислам дека беше.. А внатре за здравје оставив една крпа и машки чорапи. Бебуш не влегува внатре, само мајката оди на иконите.. Ова во мојот град.. Тоа со гости во три куќи, за првото бев, зс второво не.. Искрено без врска ми е и не знам зоштп пред 4 години сум му направила кеф на стариве :)
     
    На Dzulija* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Значи сегде различно негде 300 негде 500 д.
    Јас не одам 3 куќи само кај мајками ќе одиме .
     
    На maaitka и victoria им се допаѓа ова.
  13. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Сигурна сум дека 500 беше и за двете.. Тие 50 изгледа за двете свеќи ми ги наплатија.. И ние на ручек кај мајками си бевме :)
     
  14. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Денеска мм праша вцрква му рекоја 550 д. И дека од др ден се сметало после раѓање.Требало да не крварам а јас една недела веќе не крварам а денеска пак почнав така и вас ви беше?
     
  15. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Majka jas krvarev tocno 50 dena po poroduvanjeto.i bev vo dilema dali da ja nosam malata na molitva tocno na 40 dena.se javiv na eden otec od lesnovskiot manasti i toj mi rece da pocekam dodeka skroz ne se iscistam,zatoa sto taa molitva bila poveke za majkata otkolku za deteto.taka i napraviv,molitvata ja zedovme na 50tiot den
     
    На mal.ecka и Dzulija* им се допаѓа ова.
  16. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Е не знам што да правам...А Лејла зошто била молитвата за мајката повеќе?
     
  17. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.439
    Пол:
    Женски
    На нас ни рекоа точно на 40 дена.Молитвата е за мајката и бебето.
     
  18. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Точно на 40дена бев за Голема Молитва. Молитвата мала е за мајката и голема е за мајката и бебето. Со водата се измива мајката 40дена. Ако се има желба може да се измива и лицето на бебето, но нема од значење зашто сеуште не е крстено т.е. не е влезено како чедо во Божјиот Храм. Но, никако како што кажуваат старите дека се става во коритцето во кое се бања. Зашто така после водата се фрла во када или шоља што е погрешно за светена вода. Двајца другари имам попови. Кај едниот од нив бев за Големата Молитва. Секоја девојка и жена смее во црква да влезе кога има добиено и икона да бакне па и свеќа да запали. Не е убаво да се причестува само зашто во тој чин се смета за нечиста. Значи крварев на 40ден и земав Голема Молитва. Тоа ќе ви го каже секој поп кој навистина го прочитал заветот и кој е беспрекорен кон Богослужбата. Исто така и крштевката на 55ден кога му ја правевме сега на синко, он ( другарот поп ) ја обави крштевката и јас сеуште имав исцедок па си бев присутна на целиот чин. Бидејќи синко беше кенкав на моменти, јас цела крштевка го држев освен делот кога кумот со него кружеше.
     
    Последна измена: 31 јули 2017
    На Troi, barby и victoria им се допаѓа ова.
  19. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    На barby му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Neznam.taka mi kazaa,taka i napraviv.vo mojot grad popovite se samo za pari i sto i da gi prasas tie nisto neznaat.pa zatoa se konsultirV so otecot od Lesnovo.koga skroz se iscistiv togas otidovme na molitva.toa bese tocno 50tiot den
     
    На Dzulija* му/ѝ се допаѓа ова.