1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

450 породилно (пеленска револуција)

Дискусија во 'Бременост' започната од jovana03, 13 октомври 2016.

?

Дали сте за продолжување на породилното отсуство?

  1. Да

  2. Не

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    Sto da kazat amerite kade porodilnoto im trae samo 90 dena
    Potoa ili otkaz daj si ili dadilka baraj si

    Spored mene dovolni se 12 do 15 meseci preku sila.

    Svatete kako sakate ama ke vidite deka posle 3-4 meseci od poroduvanje ke placete da se vratite na rabota oti ke vi zdosadi doma od edno te isto.I ne , ne se smetam za sebicna majka bidejki ke kazam deka sakam i vreme za sebe,sakam produktivna da se osekjam,sakam megu luge da bidam a toa go mozam samo koga odam na rabota.

    A i deteto treba da se osamostali posle odreden period.Dali ke se navikne na gradinka,dadilka,babi no mora da nauci deka vo svetot postoi i drug pokraj mama.

    I ne ja pretvorajte pred vreme temata so prepukuvanja za toa koja e prava a koja gresna majka

    Imajte vo predvid deka ne sekoj zema prodilno redovno
    Ima nekoi ovde sto se 6 meseci na porodilno i uste ne zele nisto
     
    На mimiiiii, Lattina, PaLaVa и 14 други им се допаѓа ова.
  2. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Јас ќе одам да се потпишам .
    Ако успее зашто да не се искористи во иднина .
    По мое сепак е многу мало бебето да се остави од 9 месеци дома само без мајката.
    На сестра ми и испадна од 8 месеци да ја остави внука ми дома , а она да тргне на работа.
    Во градинка ја примија кога имаше 11,5 месеци.
    Кога може за близнаци да биде породилното 15 месеци , може да биде и за едно бебе .
     
    На Lattina, LadyC, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
  3. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Да де, зошто не ти е гајле за фондот се распрашуваше колку што памтам колкава може да биде платата максимум.
    Сега ти не го цицаш фондот? Т.е државава.
     
    На pandelka, LadyC, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Никој не спомна која е права мајка а која не. А да, 12 или 15, ама 9 се малку. И јас сакам да сум продуктивна и време за себе, ама сметам дека бебето ќе заслужи бар 12 месеци да сум со него. Не е препукување, јас го сфаќам како нормална комуникација меѓу жени (и на кафе да сме вака ќе.збориме). @VIKTORIJA 1 да, во државна фирма сум, а 2 години спомнав уз муабет, меѓутоа сметам дека 12 или 15 месеци се доволни. И не можеш да збориш ти за мене дека јас не сакам да се надоградувам или да учам зашто прво не ме знаеш, второ, тоа што сакам да сум 15 месеци со бебето наместо 9 не ме прави помалку паметна и интелегентна од тебе. Напротив, сметам дека е обратно. Пак ќе речам, ако сметаш дека не си спремна доволно во струката имаш можност да го затвориш породилното и одма да почниш на работа.
     
    На ana-banana, Mariangel, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
  5. VIKTORIJA 1

    VIKTORIJA 1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Не мила фондот ме цица мене.
    Фондот одлучил 4 просечни плати максимум т,е 86.000 мкд.јас земам поголема плата а ќе ми платат помалку а за сите вас е 100 % од плата.
    Јас сум во загуба а не во добивка.
    Муабетот е следен,ние сме три сестри едната зема околу 50.000 мкд,едната не работи и јас.
    Сите три имаме деца,јас чекам второ.
    И таа што не работи и ние две имаме здравствено.
    Заводот е колектив дава и на тие што имаат и тие што немаат.Кога требаше пари за операција за таа што не работи фондот даде пари од овие што сите ги плаќаме.Мене фирмата ми плаќа приходи на целиот износ на име плата но фондот ги чува како резерви за оние 29% невработени за да се лекуваат.
    Кога сте на патолошка фирмата не плаќа плата туку фондот.
    Затоа да не го злоупотребуваме и да не поставуваме нереални барања , зашто не знамеме кога ќе имаме потреба од него.
    За сега е доволно 100% од плата и бесплатни прегледи и породување,претходно и тоа се плаќаше.
    Швајцарија има 4 месеци породилно.
     
  6. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Потполно се сложувам со kikin во сите коментари, затоа да не се повторувам. Јас со првото месец ипол само седев, во ред ли е тоа, заштита, права на вработените никаква! За тоа да не ми земат работно место морав да се вратам, жално до 3 месеци бебињата не прогледуваат јасно туку гледаат само во домен од гради до лице на мајка кога ги дојдат и се воспоставуваат први контакти, а каков контакт воспоставив во првите месеци со моето бебе јас? Е тоа не се надокнадува со ништо и жално е што секоја втора е ко мене, ни 3 месеца дома не седат бре алооо каде живеете Вие? Секако со 9 месеци не се пушта дете во градинка, а од кај дадилка да платиме, од убавите ни плати??? Жалосни сме...
     
    На pandelka, Antebellum, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    Се собираат потписи за породилното отсуство на работното место да трае подолго, а малку потписи се собрани. Па добро бе мајка му стара ќе бидете ли еднаш сложни за една работа.... шо и да се деси у државава само ќутите и дремете, а имате време да дремете по тоа кафичите и рестораните. Затоа си ја губиме државата , зошто баш за ништо не сме сложни. Еве инфо :

    Sobiranje na inicijalni potpisi od periodot
    12.10.2016 do 19.10.2016
    od 08 i 30 do 16 i 30
    (VAZNO!!! Pauzata vo opstinite im zapocnuva od 12 i 30 do 13-oficijalno,no najprakticno e da go izbegnete periodot od 12 i 20 do 13 i 10 )
    1.Vo PO Centar -za opstinite Centar i Aerodrom (Dijana i Elkica)
    2..Vo PO Karpos-za opstinite Karpos,Gjorce Petrov i Saraj (Vasil)
    3.Vo PO Cair -za opstinite Cair,Butel,Suto Orizari i C.Sandevo (Izair)
    4.Vo PO KIsela Voda-za opstinite K.Voda,Sopiste,Zelenikovo i Studenicani(Dusko)
    5.Vo PO Gazi Baba -za opstinite Gazi Baba,Ilinden,Petrovec i Aracinovo(Berat)
    Spisocite za potpisuvanje se dostaveni vo opstinite.Don't forget and be there:)
     
    На LadyC, rose60, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    И да, не можеме да се мериме со Швајцарии, Германии и слично, таму имаат далеку повисок стандард и образованието (градинки и сл.) личат на нешто а кај нас на 35 дечиња 2 негователки, друга болна тема но муабетот ми е не мешајте баби и жаби, породилното во согласност со општествените услови или неуслови.
     
    На pandelka, LadyC и Victorian им се допаѓа ова.
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Кога државата зема цел живот од нас и не "краде" , зошто ја да не можам да искористам од неа? Те молам , не жали ни фонд ни држава.
    Друга е поентата на темава, да не мешаме муабети .
     
    На pandelka и LadyC им се допаѓа ова.
  10. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Ако во Швајцарија има 4 месеци породилно , прашај ги колку месечно зимаат додаток за едно дете .
    Во Франција имам една познаничка која има 3 деца и зима околу 900 евра за сите три месечно.
    Не можеме да се споредиваме со нив таму.
    Се согласувам што сакаш да кажеш , но сепак е подобро 15 месеци породилно и така се зима просекот од парите на трасакциска каде што од приватњаците најчесто се 11.000 денари.
    Каде 9 месеци по толку , може уште 6 месеци плус толку.
    :)
     
    На ♡BuBaLe♡, pandelka, Верче4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.336
    Пол:
    Женски
    Сега дома ќе легнам и ќе плачам за држава што и без тоа ме испокраде. Ради нашата трула држава џабе имам матичен што секое одење ми наплаќа мин. 1500 .
    Ти многу гледам се грижиш за државава, поарно не користи ич за да не ги оштетиш воопшто.
     
    На pandelka, Girl-Rabbit, Jagoda123 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Па, и не би рекла дека е совршен.Се зема 70% од плата 12 месеци, а може да седи дома до три години...читај ти го чуваат местото на работата,ама другите две ти се неплатени и немаш никакви примања.

    Втора опција ти е истите пари од првата година да ги поделиш на пола и да ѓи земаш две години,а третата ти е секако неплатена.

    Пресметката ти е таа,не се зема ништо повеќе,а ако си го толку сакаш детето можеш да си седиш дома без пари.

    Ако се земаше толку породилно сите ќе седеа по дома,повеќе се исплаќа ем градинки нема да плаќаш.Само што проблемот е дека најголем процент од платите не се доволно високи за едно семејсто да живее на една плата.
     
    На Dust, joy1 и danichap им се допаѓа ова.
  13. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Ммм затоа ми звучеше толку совршено,изгледа не сум разбрала... Секако е добра опција од аспект имаш избор-па како сакаш и можеш. Јас лично би се откажала од приходи една година додека пркне детето (секако ако сопругот заработува доволно за нормален живот) а доколку сигурно ме чека работното место...
     
    Последна измена: 13 октомври 2016
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    @fairy88 веќе објаснила како е во Германија.

    Јас ќе добивам само 67% поделено со 12 од вкупната заработка во изминатата година.

    Бидејќи не бев во работен однос во текот на целата година, а сепак се дели на 12, на жалост оваа сума уште повеќе ми се намалува и на крај ми останува уште помалку.
    За јавното здравство за кое секој месец плаќам солидна сума пари па да не зборам.
    Ај тоа што прегледите и скрининзите се на две на три и мораш за поасална услуга да си платиш кај приватен, се е екстра. Имаш само 3 еха во бесплатни еха во цела бременост. За да ме прегледаат со ултрашал кога одам на контроли морав екстра да си доплаѓам...да не редам. Не е тоа тема, муабетот ми е дека не е секаде розево.

    Во другите држави истото е организирано на многу полош начин.

    Реално 9 месечно бебе е мало за да се остави во градинка. а тешко на тие што порано отвориле породилно и овие 9 месеци уште повеќе им се скратуваат. На таа возраст мојата воопшто немаше прифатено флаша па ниту вода не пиеше. Морав се со лажиче и тинрење и молење кое тешко би било изводливо во градинка. Оброците се псоебна прилика. Голем број дечиња долго се на пасирана храна а и самата возраст наметнува посебен вид на храна соодветна на истата.
    Неплатен одмор не е решение за многу семејства, барем не долгорочно од неколку месеци. Остави на страна тековните трошоци, ами одгледувањето на тоа дете пари кошта.

    Барем 12 месеци за детето да има некаков ред фатено.
    Мојава во моментот кога наполни 14-15 со две раце ќе потпишев само за да оди во градинка.
    Мое мислење 12 -15 месеци е доволно .
     
    На ♡BuBaLe♡, PaLaVa, tina-63 и 9 други им се допаѓа ова.
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.336
    Пол:
    Женски
    Извинете не ми дава да се редактирам, зашто бе буквално ме сфаќате кога ќе пишам нешто и одма ми се дава појаснување што е ПИОМ што е ФЗОМ. Значи нешто е кажано ради револт од се што се крати. Еве мене лично ми е криво и на дечињата што им се ускратува детството со 9толетката, ама друг муабет е тоа и е мое мислење, не мора да ме поддржува никој. У денешно време каде грото сите сме приватно вработени, газдите на интервју прво не прашуваат дали сме родиле. Ако не сме - уцени од стил "нема да раѓаш 2,5,7 години" , ако си родила е муабетот " детето ќе и се разболува" и така до недоглед.
    И дури тие што сме "среќни" каде газдите не не избркале од работа, а не сме им на терет, е тогаш е проблем да платела државата породилно повеќе од 9 месеци. Абе живи глупости...
     
    На ♡BuBaLe♡, Mariangel, jovana03 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Ќе одам да се потпишам деновиве дефинитивно. Вие што не можете пратете некој, може било кој да се потпише, важно е да се соберат потписи.
     
    На pandelka, Kitten, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    На rose60, LadyC, bokace и 2 други им се допаѓа ова.
  18. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    ^^ Може, секој над 18, мајки , баби, татковци итн..
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Само во Скопје може да се потпишеш?

    Би требало да има поголема иницјатива. Да се стави во место за потпис во секој град.

    За мене е ок седење дома до 12-15 месеци. Повеќе нема потреба. Му треба социјализација и на мајката и на бебето.
     
    На Lattina и kikin им се допаѓа ова.
  20. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Колку што знам првите 100 потписи Скопје, потоа здравје другите 10 000 и во другиве градови.

    Има група на фб. Таму може да се информирате за се :)
     
    Последна измена: 13 октомври 2016
    На Lattina, Freyja, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.