1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

450 породилно (пеленска револуција)

Дискусија во 'Бременост' започната од jovana03, 13 октомври 2016.

?

Дали сте за продолжување на породилното отсуство?

  1. Да

  2. Не

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
  1. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Тие се мајки,на кои има кој да им ѓи гледа малите,кои што сакаат да избегнат од секојдневните обврски.
    Додека ние што немаме на кој да ѓи оставиме ги носеме во градинка,па од таму звонат плачело,не јадело ти од работа неможеш ништо да направиш и потоа некој ќе ми вели многу е 18 месеци не е многу за мајки кои ги поминале овие работи...
    Дај Боже денес да се изгласа да се зголеми на 18 м.и пак ќе кажам на тие што им е мн.слободно нека одат на работа позз мамички
     
    На fana и fina erika им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    вие светици ние немајки
    и јас ке кажам на кој НЕ му се работи слободно нека седи дома.Така му доаѓа после твојот пост
    (fingers)(fingers)

    нема што да се коментира веќе кога не сваќате.
     
    На mimiiiii, Annath и DAngel им се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Шо одлучија луѓево во собранието? Немаше пренос на телевизија таа седница.:^)
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Стекнувам впечаток дека е многу лесно да се манипулира со жените како со гуски во магла.
    Наместо околу ова прашање да се обединиме и во ниту еден момент да си се докажуваме која е повеќе мајка, дали и колку е работлива или среќна од работата или мајчинството; само караници и глупави докажувања слушам. Етикетирање и манипулација со стереотипи, медиумите си го направија перењето на мозоци.
    Жени ова е одлична измена на законот, подршка за жената и фамилијата во секоја смисла, а најголема поддршка за новата генерација - децата.
    Жено НЕ законов не значи дека ти ќе бидеш помалку конкурентна на пазарот на труд, за тоа што си паметна и ќе си ја процени секој индивидуално ситуацијата на моментот, и самата ќе имаш можност да избереш дали ќе се вратиш порано на работа доколку тоа го сакаш од било која причина, и заради таа одлука не си помалку добра мајка. Друга е приказната дали финансиски Македонија може да си го дозволи тоа, но 12 месеци породилно е минимум за кој мора да се бориме и реално не е многу.
     
    На Dreams11, didisi, pandelka и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Н
    Не е работа да се вреѓаме де светици де што ти знам што,ако не свќаме не коментирај убав ден душиче
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    тебе не ти реплицирав фала богу.Ти ми се замеша у пост
    имај и ти убав ден
     
    На Две Принцези му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.852
    Пол:
    Женски
    Мешате баби и жаби. Јас зборувам системски како е сега и како ќе биде во иднина. Знаете дека и сега бараат мажи дека прашуваат жени на интервју за работа дали се мажени и дали планираат деца и слично. Ако ви се изгласа законот работодавците уште помалку ќе даваат шанси на жени. Има истражувања за ова ама вие што си го поддржувате законот не сакате ништо да слушнете. Сте се фатиле за ваши лични примери и толку. Не сме сите во ист кош. Не се сите со високо образование па да се потешко заменливи. Има и многу жени што се полесно заменливи работат работи за кои не е баш потребно посебно образование, обука и слично. Тие најмногу ќе настрадаат. Ако зборуваме така од моја гледна точка што сака нека се случи јас сум многу тешко заменлива, на прсти се бројат луѓе во Македонија со моето образование. Ама јас го гледам пошироко проблемот.
    Втората работа е душичке вие се борите за 18 месеци не за 12. Ај усогласете се за што се борите.

    @Две Принцези зошто баш 18 месеци. После 18 нема да се разболува детето??? После 18 нема да те викаат од работа. Ете мојот до година дена не се разболуваше, почна да се разболува повеќе после 18 месеци кога зголеми контакт со луѓе.
     
    На Nausicaa, eta, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
  9. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Прва работа е јас не сум твоја душичка и доколку си така широко гледа зошто сакаш да не ставиш сите во ист кош токму ти. Секој кој мисли дека работата може да му биде загрозена не важно со кој степен на образование и обука е, со овој закон може да го прекине породилното доколку сака и на три месеци - си имаш избор. А доколку покрај кариерата условите ти дозволуваат да се посветиш на мајчинството ја имаш и таа опција на располагање, бидејки не сме сите исти нели. Мислам дека 18 месеци е идеално, ама свесна сум дека живеам во Македонија, а не во Шведска па 12 месеци ми изгледаат како пореална опција.
    Твоето образование и заменливост не се тема на муабет тука.
     
  10. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Идиоти па на мајката не и требаат да се вработата во градинка педијатри и да се подобрат градинките на бебето му е потребна мајка да биде дома со него ние не сме дебилни па незнаеме кој што све работи во градинкаите.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.852
    Пол:
    Женски
    Пак не ја сфати поентата. Џабе ти пишувам. Јас пишувам дека уште пред да стигне жена до интервју за работа ќе ја отфрлат. Џабе губам време изгледа.
    А за образованието мое баш пишав дека не поаѓам од лично јас која сум и што сум и дали сум заменлива или не туку зборувам за истражувања и реални опции.
    На крајот од денот што сакате правете си вие. Само ќе носите на душа многу невработени жени.
     
    На eta, Annath и Nausicaa им се допаѓа ова.
  12. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Затоа што малите се уште на доење,па мора на 8 месеци да го одбиеш зошто нема доење во градинка од фирма не те пуштаат на 5 мин да излезеш а не на пола саат како што е законски
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Нема врска дека мора да го одбиеш, еве, јас почнав на работа кога малото имаше 8 и пол месеци, па не го одбив, уште го дојам. 15 месеци има и не планирам да прекинувам.
    Реално, и јас не сум за 18 месеци, преголемо уназадување е за жената во нашево општество. Ама кој да разбере. Секако дека и јас сакам што подолго да сум дома, ама реално, никој нема да трпи да бидам толку време отсутна, барем во приватен сектор, во фирма каде носител на работата сум јас. Кога се вратив после скоро 9 месеци, се чувствував како првпат да ми е, што за мојата работа не е баш сеедно. Барем мене не ми е.
    Барем 12 месеци да биде, 18 е дефинитивно премногу.
     
    На Sofronko, JoyJoy, Elen4e_sonce и 2 други им се допаѓа ова.
  14. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Jas licno sum za zakonov da se izglasa inace ako ne se izglasa ja davam otkaz deka ke nema koj da mi go cuva pred nekoj den samo sto me nemase 3 saati i go dadov na svekrva mi da mi go cuva deteto placese ne mozese da go smiri se dodeka ne dojdev
     
  15. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    7.274
    Пол:
    Женски
    Што се случи со гласањето? Се одлучи за да не се продолжува или уште се прават анализи?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Уште не е ставено на дневен ред.
    Пошо побитно е државјанството на Викторија Лоба
     
    На DuchessAnn и Kitten им се допаѓа ова.
  17. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    7.274
    Пол:
    Женски
    @simonka93 и бањите за пензионерите:@
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Ajde neka se sprovede
     
    На pandelka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Ако се спроведе нека биде пола јас пола мм, нетрансферабилно. Рамноправно да биде распределба на труд и еднакво да се замислат работодавците при вработување на млад дечко или девојка, шансите да бидат кај двата пола еднакви за идење на породилно. Сведок сум на вработувања на мажи само ради моментот дека не раѓале. Епа мора тоа да се смени. Продолжување само под тој услов, а за самохрани нормално, целосно сами нека си го искористат.
     
    На *Лорена*, JoyJoy, fina erika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Имаше седница,ама демек немало претставник и се одложи за наредниот ден, наредниот ден пак исто ( а што е најжалноо не се ни јавиле на претставник за да присуствува на седница)
     
    На pandelka му/ѝ се допаѓа ова.