1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

50 нијанси на сиво (Е. Л. Џејмс)

Дискусија во 'Книги' започната од Spidy, 24 септември 2012.

  1. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    Комплетно се согласувам со Мисс Диор и Мимиии.
    Шунд - литература, што би рекол татко ми.
     
    На blackwave, tessie, MissDior и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Anabelle

    Anabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    458
    Пред некое време паднав во дискусија со сестра ми за трилогијава. Нејзе и се допаѓа, не до тој степен да се треска од земја и да ја препорачува на секој, ама вели и била интерсна за читање. Дискусијата се водеше за тоа на каков начин е напишана, бидејки мене не ми се допаѓаше ниту стилот на пишување, ниту темата на приказната, а поготово не ми се допадна начинот на кој "писателката" ги опишала така наречените еротски делови кои според мене воопшто не се еротски. И аргументот на сестра ми беше дека сепак треба да имам обзир дека серијалот го пишувала обична домаќинка а чим е бестселер веќе некое време значи има нешто добро во него. Моето мислење беше, и Џ.К. Роyлингс била обична жена, која серијалот за Хари Потер (потчно првите книги) ги пишувала додека патувала со воз, чинам на патот до работа беше, или нешто слично, па сепак нејзиниот серијал е нешто на што "50 нијанси сиво" неможе во никаква смисла да му парира. (без разлика што се сосема различни жанрови)
    Се на се, чиста глупост, без никаква литертурна вредност, без употреба на никаква имагинација, обично чик-лит срање.

    Инаку ја читав на англиски, само првиот дел, и тоа до пола, и неможев никако да се натерам да ја прочитам до крај.
     
    На mh23, 1209 и Hipster им се допаѓа ова.
  3. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Сестра ти помала е :?: Можам да замислам дека на тинејџерите многу им е интересна :D и највеќе што ме нервираше е тоа Shit Shit , Oh my god 100 пати се повторува :D
    Јас уште кога го прочитав делот каде губи невиност Анастасија и свршува 3 пати се изнасмеав и си реков авторот сигурно е невин :D
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Па што може да се очекува од домаќинка што нема друга работа и има просечен сексуален живот.( Ова го има изјавено мажот и.) Се гледа дека е полуписмена со употребување на истите фрази, имагинацијата и е сосема просечна, описите на ниво на дете од прво одделение...
    Oh my, oh my...
     
    На tessie, mimiiiii и Anabelle им се допаѓа ова.
  5. Anabelle

    Anabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    458
    Не, напротив, постара е од мене 5 години :D што да праам, имам сестра што нема вкус кога се во прашање книгите :x хаха :)
     
  6. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Ме интересира книгава- ми ја препорачале неколку другарки :)
    Прочитав дека некој ја имал во пдф- па би ве замолила, ако имате време да ми го испратите или пак да ми пратите страна каде што ќе можам да ја спуштам (може и на англиски).
    Поздрав :)
     
    На parfemlilav му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.183
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Јас ги најдов на Google, само побарај pdf download... Јас си ги имав ставено на мобилен, си читав на предавања :lol:
     
    На NEA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    21.658
    Пол:
    Женски
    Јас го прочитав првиот дел, го земав од библиотека. И не сакам да ги оставам недовршени работите, па макар и дочитувањето на останатите делови. Барав на Гугл пдф формат на книгата ама не можев да најдам, конкретно 2 дел. Ај некоја ако најде нека постира тука.
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.183
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    На parfemlilav му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Smaragdna

    Smaragdna Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    20
    Неможам да ја на најдам на интернет на македонски,само на англиски.А ми имаат кажувано дека ја имало,па ако на некој не му е тешко да стави линк :))
     
  11. mala-srnicka

    mala-srnicka Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    24
  12. Evertsen

    Evertsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    102
    Не и не.
    Не чувствувам ни потреба да образложам зошто има едно големо не од мене.
     
    На mh23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    Се извинувам за оф топик
    дали сеуште ја имаш книгата и дали може да ми ја подариш/продадеш доколку си заинтересирана пиши ми лп :*
     
  14. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Јас на англиски си ги прочитав сите 3 дела,чисто од љубопитност.Не ми се допаднааа,книгите се толку некреативно напишани ко некоја средношколка да ги пишувала :D мислам еден збор на секоја страна се повторува,досадно,безвезе сторија со глупава доза на еротика.3/10
     
    На mh23 и tessie им се допаѓа ова.
  15. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.342
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Ги имам прочитано сите три дела, ги прочитав за недела дена :)
    Mене лично ми беше многу интересна и заразна книгава, лесна книга, лимонадка, баш за релаксација.
    Земав да ја читам бидејки беше фалена насекаде, светски бест селер и не се покајав.
    Единствено што ми сметаше е македонскиот превод, толку печатни грешки и толку глуп превод сеуште немам сретнато. Красно си појдов да ја земам на српски, ама мајка ми ме престигна ми ја купила на македонски...Ете тоа е нешто што ми сметаше додека ја читав, но во секој случај супер интересна книга.

    Сега баш ме интересира каков ке е филмот, но како и по обичај книгата е секогаш боља, а изборот а Ана некако не ми се допаѓа, Кристијан е ок.
     
  16. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми даде линк каде ги има сите три дела од книгава целосно, за читање онлине и да е на македонски, српски или нешто слично :D
     
  17. Felis

    Felis Нов член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Јас ги имам сите три на српски :) кој сака мејл нека ми прати ке му ги препратам ...
     
    На N_atanasova995 и parfemlilav им се допаѓа ова.
  18. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Очиве ми светнаа - БУКВАЛНО !
    Ремек дело на еротиката. Секс на хартија.

    п.с. На "парче" цената се движи 800/900 денари
    Колку се комплет ?! Барав, не ги нудат заедно ;( . Само промотивни реклами среќавам по фб за таков пакет, на мое големо разочарување. Наводно 1500 трите.
     
  19. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Ја земав првата дадена, втора рака. Од 70 годишна жена, алал да и е на интерест ама и она рече за џабе се дига прашина. Не ја дочитав. Какви еротски книги имам прочитано, оваа е Том и Џери во споредба.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Мене ми личеше на оние љубовни викенд романчиња на времето.Напишана без некоја страст како шупливо дрво.Не знам само зошто толкава фама се дигна околу неа. :^)
     
    На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.