1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

50 нијанси на сиво (Е. Л. Џејмс)

Дискусија во 'Книги' започната од Spidy, 24 септември 2012.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    50 нијанси однесена од книгава, ја смачкав за 5 дена сите 3 дела, првиот го читав пред две недели и го прочитав за 2 дена, а другите два за 3 дена и двата. И не, не ме занесе перверзијата, нешто друго, нешто што ме натера да го сакам животот и маж ми многу повеќе :)
     
    На Sireni и emekreme им се допаѓа ова.
  2. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Без лутење до сите кои се воодушевени од книгава, ама стварно не можам да разберам како некои повозрасни девојки и жени се презадоволни од книгава ?
    Од чисти перверзии, од сосила направен бестселер, од една глупава приказна без смисла...од што...?????

    И кога гледам како некој толку е потпаднат под вакви книги, сфаќам дека кај нас има многу малку читачи, кои стварно имаат сенс.
    Луѓево попрво ѓубре сакаат да читаат. (facepalm)
     
    На crazylady, MissDior, mh23 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Откако ја забаталив книгава по нецели 40 страници (од коишто последните буквално сосила ги читав) и битисани нерви, сфатив дека е време да си дадам свечено ветување дека никогаш нема да фатам да читам книга само затоа што е популарна, бестселер и тако даље и тако ближе. Индивидуални препораки и тоа од луѓе за чијшто вкус претпоставувам дека е близок до мојот. Со сета почит кон оние на коишто им се допаднала. Почитувам различни вкусови и тука не правам хиерархија подобар-полош, да се разбереме. :)
     
    На crazylady, Marossa, mh23 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Јас ја читав и си мислев : Добро бе само со мене нешто не е во ред?!? Почнав и да се сомневам во мојот избор и во изборот на оние што со воодушевување ми ја предложија ,па јас и ја резервирав во библиотека и онака полетно истрчав да си ја земам кога ми јавија дека книгата е слободна:?: О.К за вкусови не се дискутира да не ги навредам љубителите на овој бестселер ,но полесно е кога не си сам против сите:)
     
    На Silver.E и tessie им се допаѓа ова.
  5. Ina Ina

    Ina Ina Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Го прочитав лани првиот дел.Интересна беше онака,вториот дел на пола и толку.
    Стилот на пишенје 0. Јас да земам да пишам на повисок стил ќе ја напишам. А еротиката натинг спешл.
    Ако барате и еротика и уметност-Вештица од Венко Андоновски. Нека и ја пратат на Е.Л. Џејмс да види како се пишува книга:)
     
    На mh23 и tessie им се допаѓа ова.
  6. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Може да ми пратите линк од првиот дел на македонски или српски? Најдов на српски ама само 40 страни
     
  7. anel

    anel Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    19.937
    Пол:
    Женски
  8. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Ми ја споредувааа книгава со Вештица од Венко. Незнам дали се озбилни или како, и Вештица била пишувана од НАПАЛЕН СТАРЕЦ... Мислам Хелоу :(
    Жално но вистинито
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anel

    anel Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    19.937
    Пол:
    Женски
  10. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    се согласувам со тебе. јас би додала и мој критички осврт кон сета оваа фама ама ај.
    книгата ја оценувам како добар маркетинг изведен преку филм кој ќе носи невидени пари. пак едно американско клише. нема да ме чуди што ќе порасти продажбата на садо мадохистични играчки. ќе се утепаат луѓево
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Еве еднo мислење за книгава од goodreads со кое апсолутно се согласувам.
    https://www.goodreads.com/review/show/340987215?book_show_action=false&page=1

    It's this kind of ignorant trash that sets feminism back decades. Women who defend this book are, however unwittingly, participating in some of the most blatant misogyny I've ever witnessed, giving the impression that some women enjoy being debased, abused, and controlled (outside of a consensual Dom/sub relationship). This is not a book about BDSM, this is a book about one sick, abusive man and his obsession with a young, naive invertebrate. It's a book about a girl who has absolutely no sense of self, who sacrifices any pretense of individuality in order to hold onto a man who doesn't even show her the faintest glimmer of respect. It's about two attention-starved individuals with the emotional maturity of toilet paper convincing themselves that their relationship is 'like, the best thing ever, OMG'.

    It's trite, insulting, and dangerous. I fear for any impressionable young women who read this and think thatthis is how an ideal relationship should operate. If nothing else, it should be issued as a guidebook to mothers around the world to show their daughters the kind of man to avoid at all costs. This book does good men (and indeed, all of humanity) a disservice.

    Уште не можам да разберам како може на некој да му се допаѓа книгава.
    "Oh My" - 79
    "Crap" - 101
    "Jeez" - 82
    "Holy (shit/fuck/crap/hell/cow/moses)" - 172
    "Whoa" - 13
    "Gasp" - 34
    "Gasps" - 11
    "Sharp Intake of Breath" - 4
    "Murmur" - 68
    "Murmurs" - 139
    "Whisper" - 96
    "Whispers" - 103
    "Mutter" - 28
    "Mutters" - 23
    "Fifty" - 16
    "Lip" - 71
    "Inner goddess" - 58
    "Subconscious" - 82

    Уште сега и со филмот го отекоа. Одвратна книга, треба да се спали секој примерок од ѓубрево.
     
    На SV1911, Mishela, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Реин се согласувам со целиот пост,ама тврдам и потпишувам дека Inner Goddess многу повеќе е
    спомната,јас до сто и нешто броев,е до толку ми беше занимлива книгата :D
    Битно си собра и популарност и кеш :D
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sparkle.q

    sparkle.q Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    15
    Книгава ја прочитав онака од радозналост пошто толку многу крена прашина..
    Мене искрено ми се допадна, и не зборувам за тие секс сцени и перверзии.. зборувам за самиот контекс на книгата. Искрено сакам среќни завршетоци. Некако ми влеваат надеж. Сите три дела ги прочитав за релативно краток период (со секоја книга сум таква нетрпелива да го ѕирнам крајот) и не се воодушевив од стилот на пишување и не обрнав многу внимание на тоа ( зборуваме за некоја британска писателка која има добар талент да напише книга, а не за Достоевски, без навреда). Мене ме трогна приказната, начинот на кој Кристијан и Анастасија искачија 10 скалила нагоре без самите да се свесни за тоа. И како што кажав сакам среќни краеви..
    Би ја препорачала оваа трилогија на сите кои сакат да се опуштат со некоја лесна книга без многу да размислуваат за философии и стилови на пишување.
    just sayin' ;)
     
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Има еден куп лесни книги, кои се читаат за одмарање мозок и се едноставно напишани, па сепак се квалитетни. Стефани Перкинс, Софи Кинсела, Сара Десен, било која од овие би ги препорачала за таа намена, секојпат кога се чувствувам расположено за романтична приказна посегнувам по нив, па не чувствувам како да ми умираат мозочни клетки.

    Ако веќе ви се читаат еротски книги, Нора Робертс мислам дека многу успешно пишува книги кои не се тешки за читање, а се добро напишани. И една од моите омилени: Игра со ѓаволот од Шерилин Кенион.

    Книгава не планирам да ја прочитам, доволно ми е што ѕирнав некој chapter на интернет и прочитав неколку критики, па и изгледав видеа од јутјуберки чиишто мислења ги почитувам. Почитувајте се и вие себе и земете поквалитетна книга во рака. Не дека судам, ама не разбирам зошто толкава прашина се крена за книгава.

    И кој мисли дека така изгледа BDSM, жал ми е за неговиот сексуален живот. :D
     
    На ariela09, SV1911, Elena69221 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. unikat

    unikat Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Devojki, slucajno nekoja ako gi prodava site knigi vo komplet ili gi ima prvata i tretata neka mi pise inbox sakam da gi kupam .tnx
     
  16. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Книгава ја имам симнато на лаптоп уште од летоска и ко бајаги ја читам:Dама ни до пола не сум.Искрено ми е порнич во пишана верзија, нема никаква содржина, ниту пак стил на пишување и нешто што ќе те натера да читаш до крај.За филмот да не почнувам уште бетер, додуше кхм кхм сцените:Dне се лоши, ама тоа се 15 минути од два саати, другото тиња.
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  17. smailing

    smailing Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    15
    Ај ве молам некоја ако го има 2риот дел од книгата да ми го прати во порака :( ама цела да е
     
  18. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас не ги делам луѓето на оние на кои им се допадна 50 нијаси и на оние кои ја мразат книгава ;) Ми се здосади од читање на ''паметни'' умови кои пишуваат рецензии за тоа колку е лоша и глупава книгава,а први истрчаа да ја прочитааат,мислам иста приказна како со Twilight бла бла ...
    Ја прочитав првата и втората ,а во план сум да ја читам и третата ама ја почнав Dublin street па прво таа да ја завршам.
    Мене ми се допаѓа и книгата и филмот,односно интересна ми е прикаската,но не ми се допадна начинот на пишување на писателката,некако го тупи на моменти и не ми се допадна што без потреба е развлечена на 500 страни,а слободно можела да биде 250,а за преводот на македонски уф...ужас.
    Кога сме веќе кај ваков тип на книги Соголена пред тебе ,односно Crossfire series од Силвија Деј,This Man од Џуди Елен или пак Tangeled series од Ема Чејс мене ми беа многу по интересни.
     
    Последна измена: 22 април 2015
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ivviiii

    Ivviiii Нов член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kako da ja najdam knigata online
     
  20. AnNnNiI

    AnNnNiI Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    дали некоја го има последниот четврти дел од книгата ?