1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

'50 - '75

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од LanaSGirl, 23 октомври 2016.

  1. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Немам ништо негативно реков и горе дека се прифаќам. Но само дека тогаш било поубаво и ништо друго ;)
     
  2. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Не зборувам само за Македонија ;)
     
  3. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Не си црна овца, за најголем дел од горенапишаното си во право, единствена добра работа во ова денешно време е напредната технологија, ама таа технологија колку што е добра, толку е и лоша.
    Благодарение на интернетот денеска можат да се регрутираат многу млади луѓе од страна на терористичките организации кои подоцна ќе убиваат недолжни луѓе низ Европа, да не зборам колку педофили и силувачи демнат на интернет, едноставно времето во кое живееме е ужасно, а за морални вредности и слични работи да не зборувам бидејќи тие воопшто не постојат.
     
    Последна измена: 23 октомври 2016
    На cresa-jagoda, fallenangel, anaja1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Драга ние си сме црни овци па што..и мене ми е мило и драго што имаме исто мислење :D
     
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ако не знаеш да држиш чекор со времето, ќе те прегази без да го изживееш. Ние само сакавме да те натераме да размислиш пообјективно, ама штом си решила, продолжи со песимизмот да жалиш по нечие туѓо минато.
     
    На Offspring, CameliaMiller, Dabria и 8 други им се допаѓа ова.
  6. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Ama jas voopsto ne zalam i nemozes da kazuvas za mene dali sum pesimist ili optimist. Znaci ubavo mi e i sega ali togash mi bilo poubavo spored kazuvanjata na drugite i tolku.
     
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    А од она што мене ми го кажувале другите за тоа време, јас заклучувам дека ти не си во право и толку. Сфаќаш што значи лична перцепција? Ај ја започна темава и кажувај ни на сите: ми се допаѓа твоето мислење, не ми се допаѓа твоето мислење
     
    На CameliaMiller и Someonespecial им се допаѓа ова.
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Оh, well... старата позната тема за тоа колку цветале рози во минатите времиња. И тоа минати времиња кои, кога е во прашање конкретно периодот што е наведен за темава - никој лично не сме ги искусиле, освен ако некој тука на форумов нема најмалку... 50 и кусур години? :?:
    Патем, Анаја,
    колку години имаш, па ти „беа“ убави времињава? :D Јас колку што го знам мајчиниов ни јазик, ова време се користи кога си била присутна таму, а дури за во 70-тите да си била на таа возраст за да можеш да ги памтиш, треба да имаш 50 и кусур. :D :D :D

    И да, Лана, во право си на самиот почеток - во доста од тоа што си навела тука си контрадикторна со она од темата за Балканот. Мнооогу контрадикторна. :D Всушност, од тоа што се сеќавам од воведното мислење во таа тема (нема сега да барам и да цитирам/копирам), искрено не можам да најдам НЗС од тие ставови и овие што си ги напишала овде.

    За претходната тема се согласував со сè напишано, а за ова имам скоро целосно спротивно мислење. Јас кога се зборува за денешната „невоспитана, развратна, бунтовна, ваква, таква“ младина споредувајќи се со тоа совршенство од млади луѓе во минатото - секогаш го користам цитатот на Сократ што го ставила Алис и референцата дека - замислете - и пред нашата ера имало поплаки за младината слични како и сега!
    Ама ајде со ред да елаборирам сеа пред да се спремам за излегување, штом веќе имам инспирација на подолго да филозофирам на темава. :D

    Она што најмногу ми бодеше очи - класичната дефиниција за прав маж, права жена, „попедерчувањето“ (леле мајко, зборов (facepalm) :D) со шминка и депилирање, и фамозниот воен рок за кој веќе сум се изјаснила дека сум против негово враќање како задолжителен. Не, вистински маж не значи дека мора да биде подготвен за во војска или само за физичка работа (а не за уметност, јазици на пример), како што вистинска жена не треба да биде предодредена за домаќинка што треба да раѓа деца. Не, не и не! Јадни ние ако во 21-ви век треба за тоа да жалиме и да бараме враќање на вакви... норми?!

    Сме станале расипани и љубоморни, ај тоа е меѓу сите особини што си ги напишала а ги имало секогаш, ги има и ќе ги има... ама за оговарањето како баш успеа да бидеш носталгична за минатото? Па баш оговарањето и мешањето во туѓи животи е резултат на заостанатост, а не на менувањето на времињата. Посебно на Балканот, тие „комшии“ што се дежурни камери и чиешто мислење по нормите треба да биде некаков си фактор за одлуките на младите - се од овие генерации, прекрасно воспитаните, од над 50 години. :D
    ^Коментарот за сите овие работи најпросто би го свела на: генерализација... огромна генерализација.
    Од самите нас зависи како ќе го користиме интернетот, дали ќе ги избереме Кардашијанс како идоли. А и стварно не знам каде тооолку често наоѓате во секојдневието ваков разврат на деца уште од 13-14 години. Секој втор почнал да се дрогира... сериозно? :D


    Моите, особено мајка ми, се југоносталгичари и ми раскажувале за тоа многу, ама јас лично сум неутрална за тоа време и не ме привлекува. Разбирам само некои што слушаат музика и негуваат стил што се поистоветува со тоа време - да посакуваат да биле родени тогаш (иако со мене ни тоа не е баш случај, за тоа од музика и уметност што по мој вкус ми се допаѓа - наоѓам многу квалитет од денешното наше време), ама вакви ставови на млади луѓе... not really. :wasntme:
     
    Последна измена: 23 октомври 2016
    На Iva220, JollyGirl, Lella и 10 други им се допаѓа ова.
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Незнаев дека тие што имаат повеќе години,не смеат да дискутираат!?;)
     
  10. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Kazuvam zasto mene taka mi odgovara 8)


    Kako prvo jas nemam 50 godini i ne se ni bitni godinite ;) A kako vtoro ne kazav jas deka zenata mora da bide samo doma i da ragja deca bidejki ni jas ne go sakam toa no ako ti si svatila taka neka ti bide:lol: I ne znam zosto site gi okrivuvate nasite roditeli, i li babi/dedovci jas voopsto ne spomnav koj treba da bide kriv sto e ova taka kako sto e..Seto toa e "prirodna pojava" koja sto ja vleceme nie lugjeto.I da najcesto gi slusam po ulici decata od 13-14 godini kako se zanimavaat so tie raboti. Toa za sekoj vtor sto se drogira go kazav kako najbanalen primer.
    "Разбирам само некои што слушаат музика и негуваат стил што се поистоветува со тоа време - да посакуваат да биле родени тогаш" <---- seto ova sto sakav da go kazam jas lezi vo ovaa recenica samo jas go prosiriv so moi mislenja.Sto neznaci deka neslusam denesna muzika..Ja obozavam denesnata muzika :angel:
     
  11. Florenсе

    Florenсе Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    1.711
    Пол:
    Женски
    Можеби се убави филмовите од тоа време што ги гледаме денес. Интересни, топли, несекојдневни, па во тој миг дури и посакуваш да си таму. Идеално образование, бескрајна почит кон повозрасните и професорите, невина љубов, машкост, женственост итн.

    Но вистината е дека ништо и никогаш не било толку совршено. Секогаш имало хомосексуалци, само немале храброст да бидат она што навистина се, па се скривале живеејќи го целиот живот во лага. Машкоста, женственоста, почитта, трудот, чесноста и среќата се релативни работи. За некого машкост е да претепа жена, за некого да заштити жена.

    Јас лично сум пресреќна што живеам во денешново време. Работите се напреднати и човековите вредности се изменети, но најважното е што луѓето имаат слобода денес. Смеат да бидат хомосексуалци, атеисти, верници и се она за кое во минатото би завршиле зад решетки или би гореле на клада.

    Секако, секој има свое размислување и поглед на нештата. Што се однесува до мене, тие минати времиња нека останат само на филмовите.
     
    На Iva220, Lella, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  12. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Ама тебе коментарот ти е напишан ко ти да си сведок на тоа време.
    @LanaSGirl, приметувам дека си фан на Лана, ама не се внесувај ептен во спотовите. :lol:
    Како и да е. Мене ептен ми се допапаѓаат филмовите кои се снимени во тоа време или пак се понови, а се базирани на минатото, но кога ќе размислам колку фантазии има и во денешниве филмови, сфаќам дека и тогаш не било сè така совршено.
     
    На sjdgo, Someonespecial, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    А од кај знаеш дека не сум?:hai:
     
  14. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Сигурно немаш 65 години. Баба ми живеела во тоа време. :^)
     
  15. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Па не баш 65,ама одам натака:D
     
  16. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Jas ovaa diskusija ja zapocnav inspirirana od moite baba i dedo.. a ne radi Lana ili nekoi filmovi tamu..da gledam takvi filmovi ponekogas, i ja slusam nea, no nemaat tie ni malku so toa [to go pisuvav..a toa sto gi spomenav vo temava se samo kako primer vmetnati i toa sto jas imam + i mnogu citano i istrazuvano da ne se povtoruvam :)
     
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Расипани луѓе и „лоша“ младина имало, има и ќе има. Времето ама баш нема улога освен перцепцијата на „постарата“ генерација. :lol: Многу пати сум сакала да бидам барем малку поназад во времето, имаше одредени работи кои би сакала да ги имам, да ги искусам, ама од друга страна имам одговори на многу прашања сега, и ме нервира одговорите кои ги немам па радо би одела понапред него поназад.
    Имам зборано со баба ми и нејзиното минато и искрено ... да се плашам да не ме бендиса турчин (колку и да е иронично ова сега ... ) и да си замислувам дека сум во палата дур берам тутун .... :rofl: Да, се е убо она претставен во филмојте ... то би го сакала ама сепак има некои работи :o: поради кои не би можела и не би сакала да бидам подолго во минатото него на филм или вероватно ако имам временска машина на една недела, одмор малку де (концерти во глобала...) :lol:
     
    На Izdrzliv и LanaSGirl им се допаѓа ова.
  18. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ти збориш за Турско време?
     
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Само зборам во смисла како баба ми ми кажвала, во глобала тие две работи најмногу :wasntme:
    Другите работи кои ги збора се за како татко ми си ја скинал веѓата.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Добро,ме збуни малку,дека темата е 50-та 70-та....и не е во Турско време:D
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.