babylove овошни кашички

6-те најморничави места во светот

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од anastasija85, 4 декември 2010.

 1. barby

  barby Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2010
  Пораки:
  769
  Допаѓања:
  7.657
  Баш се прекрасни, би сакала да ги посетам
   
 2. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  не се баш морничави би сакала да ги посетам :)
   
 3. stefigirl

  stefigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  123
  1. Пчели коишто оддаваат посебна почит

  Маргарет Бел, којашто чувала пчели во Линтвордин, на околу 11 километри од нејзиниот дом во Ладлоу, Шропшир во Англија, починала во јуни 1994 година. Набргу по погребот, ожалостените биле вчудиневидени кога виделе стотици пчели како се собираат на аголот од улицата спроти куќата кадешто таа живеела дваесет и шест години. Пчелите останале таму еден час, пред да одлетаат преку покривите. Локалниот печат објавил фотографија на којашто се гледа како пчелите висат на ѕид во купче.

  2. Фантомска сообраќајка

  На 11. декември 2002 година, двајца моторџии ја повикале полицијата за да пријават дека виделе како автомобил излетува од патот кон Бирфам, во областа Сури во Англија. Била спроведена темелна истрага при којашто бил најден автомобилот забиен во густи грмушки и во него одамна мртвото тело на возачот. Се испоставило дека сообраќајната несреќа се случила пет месеци порано кога возачот Кристофер Чендлер бил пријавен за исчезнат од страна на неговиот брат.

  3. Балонски другарчиња

  Лаура Бакстон пуштила балон исполнет со хелиум за време на прославата по повод златната годишнина на нејзините баба и дедо во Блуртон, Стафордшир, во јуни 2001 година. На балонот таа прикачила белешка со нејзиното име и адреса, како и молба до тој што ќе го најде балонот да и пише. Десет дена подоцна таа добила одговор. Балонот бил најден од друга Лаура Бакстон во градината од нејзиниот дом во Певси, Вилтшир, на оддалеченост од 225 километри. И двете Лаури биле на десетгодишна возраст, и двете имале тригодишен црн лабрадор, морско прасе и зајак.

  4. Чудна бучава од увото на Мисти

  Бучава слична на фонија од засилувач три години се слушала од десното уво на едно пони со име Мисти, како што било објавено во Veterinary Record во април 1995 година. Гласноста на бучавата варирала, но висината на тонот била на постојана фреквенција од 7 kHz. Слушањето на шум во ушите се нарекува субјективен тинитус, но кога се слуша шум од ушите, тоа се нарекува објективен тинитус, и е многу редок случај, а причината за оваа појава е предмет на дебата.

  5. Виор манијак

  Деветгодишно девојче од Кина си играло во Сонгџиан близу Шангај во јули 1992 година кога било однесено од виор и спуштено без повреди на едно дрво речиси 3 километри подалеку. Според известувањата од мај 1996 година, ветерот манијак кренал тринаесет деца во оазата Хами во Западна Кина, спуштајќи ги неповредени на песочните дини дваесет километри подалеку.

  6. Риверсајдската мистерија

  Во февруари 1984 година, триесет и едногодишната Глорија Рамирез починала во општата болница во Риверсајд, Калифорнија како последица на откажување на бубрезите, откако била донесена таму поради болка во градите. Персоналот на итната помош бил соборен од "гасови" во моментот кога и бил земан примерок од крвта. Исто така биле забележани и чуден масен сјај на нејзината кожа како и необјасниви бели кристали во нејзината крв. Докторот претрпел оштетувања на црниот дроб и на белите дробови, како и аваскуларна некроза. Најмалку 23 други луѓе биле погодени од мистериозното случување. Според една претпоставка Рамирез, која што боледувала од рак на матката, зела коктел од лекарства со чијашто комбинација се добива инсектицид, но тестовите не дале никаков резултат.

  7. Карпи на дрвја

  Во април 1997 година, еден ловец во Јелоустејт Форест во Индијана наишол на огромна карпа обесена на три гранки на дабово дрво на висина од десет метри над земјата. Карпата во облик на стрела тежела 500 килограми. Подоцна биле откриени уште четири такви карпи на дрвја и на други места во шумата, сите распоредени на голема оддалеченост една од друга. Ниедно од дрвјата не било оштетено и немало знаци на тешка машинерија ниту пак знаци од торнадо, а никој не јавил за употреба на динамит во околината.

  8. Помагачки гласови

  Додека била на одмор, една жена којашто British Medical Journal во 1997 ја идентификува како AB, слушнала два гласа во нејзината глава кои и велеле веднаш да се врати дома. Во Лондон гласовите и дале адреса којашто на крајот се испоставило дека била адресата на одделот за скенирање на мозокот. Гласовите и кажале да побара скенирање на мозокот бидејќи имала тумор на мозокот и продолжениот мозок и бил воспален. При се што таа немала никакви симптоми, закажала скенирање со помош на кое навистина и бил откриен тумор. По операцијата АВ ги слушнала гласовите уште еднаш: "Мило ни е што ти помогнавме",, кажале "збогум", а АВ целосно се опоравила.

  9. Проштална разгледница

  Кога таткото на Џим Вилсон умрел во Натал, Јужна Африка во април 1967 и Џим којшто живеел во Англија, како и неговата сестра Мјуриел којашто живеела во Холандија биле информирани. Мјуриел контактирала со нејзиниот сопруг којшто бил на службен пат во Португалија, и тој веднаш одлетал во Јужна Африка. Менувајќи авиони на аеродромот Лас Палмас на Канарските острови, тој купил разгледница на којашто се гледале туристи на Маргејт Бич во Натал и и ја пратил на Мјуриел. Кога ја добила, таа на разгледницата го препознала татко и како шета на плажата.

  10. Огнено проклетство

  Селото Кането ди Карониа на северниот брег на Сицилија страдало од мистериозни огнови. Маката започнала на 20 јануари 2004 година, кога еден телевизор се запалил. Тогаш почнале да се палат работи во соседните куќи, вклучувајќи машини за перење, мобилни телефони, душеци, столови па дури и изолацијата на водоводните цевки. Од електричната компанија ја сопреле струјата, а исто така и од железничката компанија, но мистериозните пожари продолжувале да избувнуваат. Експерти од сите видови спроведувале испитувања, но не било најдено никакво објаснување за чудните случувања. Селото било евакуирано во февруари, но кога луѓето се вратиле во март, пожарите пак почнале да избувнуваат.

  11. Кравја енигма

  На 28 јуни 2002 година, во екот на необјаснети оакатувања на стока во Аргентина, било откриено нешто грозно на едно поле западно од Рио Куарто во провинцијата Сан Луис. Деветнаесет крави биле набиени во метален резервоар со вода. Девет од нив се удавиле, останатите биле едвај живи со оглед на претрпените ниски температури, како и претрпениот шок.

  12. Момче се претвора во компир

  Три ученици од евангелистичкото основно училиште во севернонигерискиот град Маидугури се стрчале во канцеларијата на директорката во март 2000 година и кажале дека нивно другарче се претворило во јам (сладок тропски компир) откако зело слатки од некој странец. Директорката го зела коренот и го однела во полиција. Откако случајот бил објавен на локалното радио, стотици луѓе се собрале да го видат компирот, а полицијата се пуштила во потрага по странецот. Што се случило подоцна, не допрело до медиумите.
   
  На Draginja и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 4. stefigirl

  stefigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  123
  Извинете не прочитав за места туку ми се причини како случки но сепак нека стои ако имате нешо против пишете ЛП уште еднаш извинетее за офф
   
 5. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  929
  ако вие одите и јас со вас.. имам страв ако одам сама :|
   
 6. Smile.Girl

  Smile.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  21
  И јас сакам, и јас сакам :) чекајте ме! :P одиме сите 4 заедно? :*
   
 7. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.815
  Пол:
  Женски
  Тоа со нуклеарката во Чернобил ми е најморничаво ауу :worried: јас не можев филмот да го гледам со Хитлер како ги убиваат Евреите, посебно децата, а не па да одам таму :worried: :worried:
   
 8. RiRii

  RiRii Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  5.Атол Палмира Ајленд, Тихиот Океан ... Луѓето што ги посетиле островот велат дека ова е дефинитивно еден остров на духови, многумина велат дека имаат многу непријатно чувство и многу паранормални работи се случуваат на островот.Местото е ненаселено, едно од најоддалечените места во светот, кое е лоцирано во средина на Тихиот Океан. Според легендата тука е закопано гусарското богатство, и се случиле многу убиства а едно од најголемите е во 1970 година,има пријавено исчезнување на многу луѓе на овој остров, кој никогаш не биле пронајдени, исчезнати бродови, многумина велат дека историјата на овој остров е слична на Бермудскиот триаголник ...

  Абе какви духови и да има и да нема без двоумење ке отидам таму само местото какво е ..Абе убавини :wasntme:
   
 9. RiRii

  RiRii Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Еее а кај ви тргнавте без мене! :^)
   
 10. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  И мене ме заинтересира :D И јас сакам да одам :tmi: сама страв ми е, ако идате вие одиме заедно :D
   
 11. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Влегувал ли некој досега тука ? :o
   
 12. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.062
  Допаѓања:
  4.233
  Пол:
  Женски

  Прикачени фајлови:

  • 6925.jpg
   6925.jpg
   Големина на фајлот:
   34,9 KB
   Прегледи:
   337
 13. TheGirlNextDoor

  TheGirlNextDoor Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  78
  не е ова местото во кое е сниман дел од сцените на последниот дел на трансформерс ? хД
   
 14. TheGirlNextDoor

  TheGirlNextDoor Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  78
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.229
  Допаѓања:
  78.883
  Пол:
  Женски
 16. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  Јас имам влезено...Испошкртани ѕидови и шприцови на сите страни,а и не верувам дека има нешто паранорално :?: Колку што знам се собираат луѓево внатре и се пијанчат и дрогираат...Баш убаво место за собиранки си нашле :^) Куќата е прекрасна жално е што ја уништија :|
   
 17. Gubba

  Gubba Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  10
  Можеби се најморничавите места во светот, ама баш сакам да отидам! :D .............кој знае... може ке ме однесе нешто на таму :$
   
 18. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.346
  Допаѓања:
  18.388
  Пол:
  Женски
  I wouldn't have said it better myself. И исто штета е тоа што не е објект заштитен од државата. Наместо да ја средат малку, да стават камери и катанци за да спречат натрапници и да ја направат супер туристичка атракција (подобро тој што ја поседува да се договори со државата за вакво нешто отколку ваква градба да скапува). Но не, при такви места и градби од кои може да направиме рај за туристите, ние се` она што имаме го уништуваме.
   
 19. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.493
  Мене Чернобил ми е најморничав од сите!

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Иначе таа куќата кај нас, дефинитивно требало да реагираат порано надлежните и да се преземе нешто во врска со неа.
  Препуштена е на уништување од страна на времето.. И на наркоманите!
  Баш штета и јас се сложувам дека би била одлична туристичка атракција... Ама не бре, Македонче, се' што има ќе уништи...
   
 20. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Можеби се најморничавите места во светот, ама баш сакам да отидам!