1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

8 часовна диета

Дискусија во 'Диети' започната од Maci12345, 17 март 2013.

 1. Maci12345

  Maci12345 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  11
  Здраво Феминки
  Како што приметив досега ваква тема нема па сакав да ја отворам, голем хит во 2013 година станала 8 часовната со оваа диета може да се јаде се само во рок од 9 до 17 часот .. Ја направив темава за некој ако ја држел до сега диетава да ми каже подетално за нејзе ..
  Нов хит во светот: Осумчасовна диета!


  Книгата со наслов „Осумчасовна диета – гледајте како исчезнуваат килограмите додека јадете сè што сакате“ на авторите Дејвид Зинченк и Питер Мур предизвика голема гужва во Америка. Имено, оваа диета ви дозволува да јадете сè што ќе посакате, но под услов да јадете само помеѓу 9 и 17 часот.
  Она што најмногу ги привлече луѓето е фактот дека оваа диета им допушта да јадат што сакаат, а авторите на книгата тврдат деа навистина делува. Имено, најголемата закана за витката линија е прејадувањето после 17 часот, односно во вечерните часови кога луѓето најчесто лежат пред телевизорот и јадат.

  Тие тврдат дека луѓето кои се придржуваат кон нивната осумчасовна диета можат неделно да изгубат и до четири килограми. Во периодот од 9до 17 часот можете да јадете баш сè, но после 17 часот забрането е консумирање на било каква храна.

  Овој пристап на исхрана не е ништо ново. И претходните истражувања покажаа дека доколку сакате да симнете килограми, не би требало да јадете ништо после 18 часот бидејќи храната се вари многу поспоро во вечерните часови.
   
  На didisi, Кате03122205 и Angel4eeee им се допаѓа ова.
 2. Maci12345

  Maci12345 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  11
  Ако некој ја проба диетава или планира да ја почне нека пише! :)
   
 3. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  оваа диета делува, и тоа на долгорочен план, јас пред 3 години ослабнав на сличен начин јадев се (освен леб и газирано) и тоа до 18 часот после ништо само вода, и ослабнав 12 килограми за 2 ипол месеци, и потоа ми остана навика додека не останав трудна навечер не ми текнуваше да јадам. Пробајле делува!

  Јас пак планирам да почнам со тој режим ама ми е малку страв оти син ми го дојам за млекото, дане ми се намали :?:
   
  На Iv.girl55 и elence132 им се допаѓа ова.
 4. meme21

  meme21 Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  здраво ме интересира колку можи да се ослаби за 1 месец ако не јадиш леб благо и газирани сокови и плус да вежбаш??? фала однапред :)
   
 5. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  331
  Тоа ти е кај сите различно бидејќи сите имаме различен организам и сите слабееме со различно темно. Сигурно повеќе од 5кг ќе ослабиш.
   
  На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
 6. meme21

  meme21 Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  се надевам дека ке имам ефект бидејќи јас имам многу за слабеење :(
   
 7. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  4.159
  Пол:
  Женски
  Би сакала да пробамм !
  Има некој пробано да каже колку ослабела и за колку време ???
   
 8. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  331
  Еден мој колега од на работа ја држи оваа диета веќе две недели и ослабен е 4,5кг. :clap:
  Значи има ефект... пробајте. :)
   
  На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.299
  Женски,а дали ако ја држам диетава би ослабела у стомакот и бутовите? дека само тука сум пуничка а вака не сум дебела.. така стомаче си имам :$
   
  На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. chocolate...girl

  chocolate...girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  147
  Пол:
  Женски
  Значи оваа диета ја држам една недела, од утре втора недела ќе ми е хх..и до сега сум ослабела 1,5 кило..многу е добра само што мене ми е продолжена до 18 часот пошо мајка ми се враќа во 5 од работа и го прави ручекот и потоа јадеме..но не јадам се што сакам туку на секои три часа апнувам по нешто и само едно чоколатце на ден :D на пр. на сабајле во 9 си апнувам саламски (кифла..или нешто др.) после три часа едно чоколатце, пак после три часа овошје или зеленчук и после ручок со интегрален леб :) :P :lol: Ви препорачувам да пробате.. бидејќи ваква сл. диета летото ја практикував и за 1 и пол месец ослабев околу 10 кг. :D
   
  На macence4 и Iv.girl55 им се допаѓа ова.
 11. princess5

  princess5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  4.176
  Допаѓања:
  30.271
  Пол:
  Женски
  хмм дефинитивно од утре почнувам... да намалам некое килце...
   
 12. SashaF

  SashaF Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  12
  Резултати???
   
 13. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  3.603
  Пол:
  Женски
  ^Жити бога, резултати?
  Па утре ке ја почне.

  А ако мислеше на резултати општо од диетава ете ти позади на страната
   
 14. Lilyy

  Lilyy Активен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  rezultati nekoja? :D :8
   
 15. samovilamila

  samovilamila Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  18
  dietava e super no drugara mi koristese nacin na ishrana od 12-17 casot jadese po malku i pred i po toa moze samo kafe ili caj.bese mn slaba
   
 16. Sanji44ka

  Sanji44ka Активен член

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Јас решив да ја пробам диетава. Од утре почнувам :) јас планирам да не јадам мн благо, грицки, ќе се обидам да ги избегнувам колку што можам повеќе, а леб мислам само по една кришка или некое кифличе (дека сум на училиште, па му треба малце повеќехрана на моето мозоче :D ), а за викенд ќе се обидам да јадам само овошје и зеленчук. Држете ми среќа да успеам :) Ако некој ја држи диетава нека пише резултати.. ;)
   
  На the.child му/ѝ се допаѓа ова.
 17. golubinka987

  golubinka987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  значи како што успеав да разберам, треба да си ги прераспределиш оброците помеѓу 9-17 часот, ќе пробам и јас да ја држам оваа диета. со среќа на тие што ја држат, и да си ја постигнат саканата цел, па доколку имате резултати пишете. поздрав
   
 18. SashaF

  SashaF Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  12
  Ајде бе луѓе... толку нема веќе некој со резултати.. хихи... пишете плс ^_^ :D :D
   
 19. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  159
  Резултати од оваа диета и те како има, јас ја држев модифицирана мене како шо ми одговара. На пр, странувам на утро, пијам на празен стомак топла вода со лимон и едно лажиче ѓумбир во прав, чекам пола саат и од 9 часот почнувам...да не ги заборавиме и супер храните што треба да ги внесувате ( јаболки, бадеми, јогурт, мусли, ленено семе, семе од сончоглед лупено, семе од тиква, итн..) Јадете се што ви душа сака, е сеа нормално во границите на нормалата ама се до 17 часот. После 17 часот нема ни кафе пиење ни чаша сок ни јогурт ама апсолутно НИШТО. освен чај незасладен. Со ваквиот режим на исхрана, во месец дена стопив 7 кг. После година дена вратив само 3 кг. Сега ја држам пак за да ги симнам тие 3 кг. Среќно дами, и споделете Ваши искуства :hai:
   
  На CarrieBradshow и SashaF им се допаѓа ова.
 20. golubinka987

  golubinka987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  што значи дека навистина е добра