1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

9 кг за 2 недели

Дискусија во 'Диети' започната од al-vik, 5 јули 2011.

 1. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  109
  Насловот на оваа диета ви кажува сè: Симнувате 9 килограми за две недели. Но, дали ќе ви успее оваа диета и дали навистина ќе загубите помалку или повеќе од 9 килограми, тоа зависи и од некои други фактори, како на пример доследноста во спроведување на диетата, активностите кои ги вршите и вашиот метаболизам…

  Самата диета е многу популарна кај луѓето кои држат привремена диета, бидејќи и да загубите 5 килограми за две недели, не е мала работа, порадиискуството од бројните практичари на оваа диета, кои велат дека по прекинувањето на самата диета и враќањето на стариот режим на исхраната која ја практикувале секојдневно (нормално) пред почетокот на диетата, загубените килограми тешко се враќаат, што значи дека се појавила промена во метаболизмот.

  Секако, диетата е предвидена за потполно физички здрави лица, со претходна консултација со лекар (во секој случај, ова правило важи и за сите диети). Диетата „9 кг“ се класифицира во брзите диети и не е препорачана да се практикува како животен стил, туку само како брза постапка за достигнување на вашата цел, а тоа е да ги отстраните непотребните калории.

  Диета „9 кг“ – мени по денови

  Во оваа диета појадокот е „убиствен“ т.е. кафе, кафе и само кафе секој ден. И тоа без шеќер. Доколку сте наикнати на слаткиот вкус на кафето можете да користитезасладувач. Исклучително е важно да конзумирате многу вода (од 1.5 до 2л. на ден) и многу би било поволно за вас, во овие две недели да вклучите некоја минерално-витаминска формула која ви одговара.

  Понеделник

  Појадок:

  ◦Црно кафе без шеќер
  Ручек :

  ◦2 варени јајца
  ◦Спанаќ сварен во солена вода
  Вечера :

  ◦1 голем бифтек, печен на малку масло
  ◦Зелена салата

  Вторник

  Појадок :

  ◦Црно кафе без шеќер
  Ручек :

  ◦1 голем бифтек на жар
  ◦Зелена салата
  ◦Овошје по желба
  Вечера :

  ◦Варена шунка (количината е неважна)

  Среда

  Појадок :

  ◦Црно кафе без шеќер
  Ручек :

  ◦2 варени јајца
  ◦Зелена салата
  ◦1 домат
  Вечера :

  ◦Варена шунка
  ◦Зелена салата

  Четврток

  Појадок :

  ◦Црно кафе без шеќер
  Ручек :

  ◦1 варено јајце
  ◦Варен морков
  ◦100гр свежо сирење
  Вечера :

  ◦Сезонско овошје
  ◦Овошен јогурт (количината си ја определувате сами)

  Петок

  Појадок:

  ◦Црно кафе без шеќер
  ◦Изрендан морков или пашканат со сок од лимон
  Ручек :

  ◦1 голема печена риба
  ◦1 домат
  Вечера :

  ◦1 голем стек на жар
  ◦Зелена салата

  Сабота

  Појадок :

  ◦Црно кафе без шеќер
  Ручек :

  ◦Пиле на жар
  Вечера :

  ◦2 варени јајца
  ◦Свеж морков или пашканат

  Недела

  Појадок :

  ◦чај со лимон (без шеќер)
  Ручек :

  ◦1 голем стек, печен на 1-2 лажички масло
  ◦Салата по избор
  ◦Овошје по избор
  Вечера:

  ◦Честете се нешто по желба

  Додатни напомени :

  ◦Диета „9 кг“ се состои од два циклуса од по 7 дена, што значи дека после недела почнувате со другиот круг – пратејќи го менито за понеделник
  ◦Салатата можете да ја зачините со лимон и сол
  ◦Овошјето, салатата и морковот или пашканатот можете да ги јадете во неограничена количина кога се на менито
  ◦Стекот можете да го зачините со сол и зачини. А стекот, кој во менито цело време се напоменува дека е голем, епа не треба да биде поголем од 300 грама.

  извор : www.hrana.com.mk
   
  На bitol4anka, bofi, salty.dreams и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. salty.dreams

  salty.dreams Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  32
  Ме примами насловот и морав да отворам :) Ќе пробам, обавезно!
   
 3. salty.dreams

  salty.dreams Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  32
  Иначе каква е таа варена шунка жити све?
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Тоа е америчка храна, некое месо мелено со разни додатоци, конзервирано или во црево... што знам како да објаснам :^)
  Замени го со парче пилешко месо или риба.
   
 5. anonimna.83

  anonimna.83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Јас ја имам пробано оваа диета и ослабев 6 kg
   
  На unstoppablemind му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  738
  Диетата треба да се вика 9кг за 2 недели плус награда гастрит или чир на желудник. Кафе без шеќер плус сок од лимон на празен желудник :^) ? Плус до ручек сигурно ќе имаш хипогликемија, па тресење на раце и темнење пред очи. Не знам, многу сумлива ми е диетата.
   
  На SexiLy, crazyinlove19, WiseGuy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.121
  Пол:
  Женски
  Е, ова е за луѓе ко мене што прв оброк им е по 13 часот, некогаш и подоцна.. до тогаш најмногу овошје да каснам, мада ретко и тоа. :D вечерата не ми се допаѓа, пошто толку да изедам за вечера не можам.. боље ручек, вечера салата и јогурт
   
 8. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  3.514
  Допаѓања:
  7.681
  Пол:
  Женски
  јас ја најдов истата диета ама не е појадокот само кафе туку некогаш кафе со пециво а некогаш чај со лимон, незз мене баш ми изгледа лесна според оваа книгата кај што ја имам јас па планирам да ја почнам, а освен тоа сите намирници се достапни нема некои глупости кои за да ги најдам треба пола град да го свртам. и дали ја држи некој диетава? имало ефекти? прочитав тука дека изгубиле 6 кг
   
 9. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Јас ја почнувам од утре. Братучед ми ми ја фалеше: ослабел 5-6кила за двете недели. И немала голем јојо ефект!
   
 10. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  67
  Интересна е диетава, само што од септември ке си почнам јас на СТРОГА диета! Нема шала со моиве додадени килограмчиња :) :) :)
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Може да е ефикасна диетава, не викам не, ама толку изгубени килограми за толку кратко време, некако ми е сомнително. Премногу е ригорозна диетава, барем јас не би ја пробала.
   
 12. sara1973

  sara1973 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  јас ја имам диетава ама кај мене е поинаку појадокот.скоро секој ден има наутро и по една кифла да јадеш или еден геврек.а мене баш и затоа не ми одговара.ја никогаш не појадувам.не дека не сакам,туку така сум науцена на сабајле само овошје и кафе.и затоа кога некој погоре писа дека диетава била стетна затоа што наутро било само кафе не е точно.јас цел живот сум само на кафе.ама ај ако најдам спанаќ,мози ке се решам да пробам
   
 13. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Диетава е во суштина многу проста, нема доручек туку кафето место него а другите оброци се протеин и мала количина јаглени хидрати а скробот е сосема исфрлен така да логично дека ќе се ослаби.

  Модата на сите помодерни диети е немешање на неслични храни односно никако скроб (компир или леб) со протеини што и за здрав човек кој не држи диета е добар принцип на исхрана.

  Практично нема масни храни така да и тоа е секако додатен фактор за слабеењето.

  Единствено би напомнал дека овошјето во принцип треба да се јаде само и многу е погрешно кога после обилен протенски оброк се јаде за десерт.
   
 14. sara1973

  sara1973 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  не се сложувам со твојот коментер.мажотми овошје јаде,просто речено после се.па пак има маникенска фигура :rofl: .а што е најважно и со здравјето е супер.сепак се зависи од метаболизмот.
   
 15. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Скоро сите јадат овошје за десерт после оброк но секој нутриционист ќе ти каже дека овошјето најдобро се абсорбира и преработува кога не е мешано со друга храна :).

  Ова чисто од метаболизам а не е поврзано со диетата така да кој пази на исхрана ќе си има манекенска фигура без разлика кога јаде овошје ;).

  Јас секогаш го јадам посебно затоа што така највеќе ми прија но кој осеќа дека треба да го јаде отпосле нека повели. Мене протеин и овошје ми се многу лоша комбинација и тешко да најдеш спортист кој ги меша заедно :).
   
  На Shana и unstoppablemind им се допаѓа ова.
 16. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Според нутриционистите,треба да помине барем половина час после главниот оброк па да се концумира овошје,што јас лично го практикувам.
   
 17. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  398
  Некој ја почна...? Резултати? Јас од денес ја почнав до сега ми е сосема ок, ич не ми е тешка, јас и онака не доручкувам, а неможам без вечера.... Ама некој да ме охрабри со резултати :D
   
 18. PetraPanka3

  PetraPanka3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  432
  И јас имам читано дека овошјето е најдобро да се конзумира пола час пред или по главното јадење ,
  а исто така ќе препорачам на кој кога му се јаде нека си апне :)
  позз

  Инаку сепак мислам дека 9 килограми за 2 недели е примамливо но само кога би било здраво
  Потреба за толку брзо слабеење најчесто е за не дај Боже при операција , па мора пациентот толку да слабее
  А девојките кои слабееат за убавина, нека одат на полека но сигурна, нормално е неделно да се слабее од 0,5 до 1 кг , ем здраво , ем потоа нема за рекордна брзина да си ги вратиш килограмите
   
 19. MidnightFlower

  MidnightFlower Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  47
  јас денес ја почнав диетава, само што место кафе наутро ќе практикувам чај, црно кафе не можам да поднесам:/
  сабајле се напив чај и додека ја чекав мајка ми да најде спанаќ низ градов морав да изедам една краставичка хахах:)
  сега за сега, не е многу тешка за одржување, што знам:)
  пред малку јадев спанаќ и 2 јајца, ама вечерата нема да ја исполнувам, бифтек навечер нема шанси да можам да изедам, па ќе си останам само на зелена салата:)
   
 20. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  398
  Нема да можеш да издржиш ако не изедеш, од проста причина што ок за вечерва, ама тоа треба да те држи до утре за ручек пошто доручек ти е само кафе нели? Јас си купив бифтек, ама не 300 грама туку некои 150 и го изедов и ме држеше, колку толку не се може без тоа, барем јас неможев, а моментот кога се има варена шунка е тоа е УЖАС, ама ај го пребродив за оваа недела :D