1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

90 дневен фит предизвик

Дискусија во 'Диети' започната од dietalka97, 28 јануари 2016.

  1. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу :)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Јас сум за ун диета најдобра е и најефикасна и се има за јадење ама треба воља и тука :fubar:
    Деновиве планирам да ја почнам страшна сум неможам да се гледам на огледало веке ;(
     
    На dietalka97, Victorian, happt.girl и 3 други им се допаѓа ова.
  3. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Ајде од први сите заедно :) полесно е така :)
     
    На dietalka97, ♡BuBaLe♡ и minne992 им се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    To si go nosis svoeto telo i najdobro znaes sto mu odgovara.
    Poarno e 3 god da gi namaluvas kg. odosto za 6 meseci, pa posle toa dvapati da ja zgolemis tezinata.
    Poleka, natanane se ke bide.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    jas ja veke pocnav no ne znam dali ke izdrzam 90 dena:/
     
    На dietalka97 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Почнуваме. Веќе сум на диета и ослабнав 3.5 кг, па уште кога ќе вежбам ќе биде таман. Висина 170, тежина 89. Многу се, си знам и се работи на случајот. :( Не ми е тешко за диетата, само една работа ме кочи, а тоа е благото. Знам да си поткаснам од Виталиа или Витанова баровите. Некој ако има совет како да се одолее на благото нека сподели. :D
     
    На Ctete и dietalka97 им се допаѓа ова.
  7. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    по колку време на ден правиш кардио и колку ослабе ? ја лани 40мин кардио и 5кг за месец ...позз :D
     
  8. ModernMuse

    ModernMuse Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Еве го и мојот план: кардио секое сабајле, се надевам за некоја недела ќе биде подносливо тоа да биде на кеј или Водно.
    Доручек смуди, овошна салата или чиа пудинг. Или од оние фит палачинките без брашно.
    Ручек, салати во изобилие, може да се додаде и кус-кус или компир. Печен зеленчук во разни комбинации, крем супи домашно подготвени.
    За вечера би јадела слично како за ручек, но во помали количини.
    Ако во меѓувреме огладнам, јадам јаткасти плодови, хумус со свежи моркови или краставички и сл.
    Вклучени се и многу чаеви, топла вода со лимон и чиа-вода.
    * Да нема забуни зошто нема месо, јајца и млечни производи, да кажам дека сум веган
     
    На crimson, MilaP и dietalka97 им се допаѓа ова.
  9. #Пепи

    #Пепи Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    351
    Пол:
    Женски
    Дечки сакам и јас да се придружам на предизвикот ... ќе биде некој љубезен да ми ја објасни процедурата да не пребарувам по целава тема ... плс :)
     
    На dietalka97 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Да се храниме здраво и да вежбаме во текот на овие дена :) (според насловот) ...почнуваме од први сега, со меѓусебна подршка... секоја од нас секој ден да пишува што јадела и што вежбала тој ден и да ги мотивира останатите :)
     
    На #Пепи и dietalka97 им се допаѓа ова.
  11. dietalka97

    dietalka97 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да споделиш каков е твојот режим на исхрана :D
    Инаку во врска со чоколадото,според мене можеш насабајле да јадеш по еден ред црно чоколадо или пак од диеталните виталија,витанова. :)
     
  12. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    јас вежбам по 1 и пол , слабеам во обем мн , али не се мерам на вага ,заради да не изгубам мотивација :D , сите што сакате да ослабите вежбајте кардио вежби и одма се слабее! :muscle:
     
    На Rose-tulip, Victorian, eminik и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Еве сум и јас. :hai: Висока 163 цм, тешка 75 кг. :worried: Заедно можеме повеќе! :muscle:
     
    На diorsa, dietalka97 и s&s им се допаѓа ова.
  14. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Count me in, празниците завршија и моите изговори такоџе... време е за слабеење :muscle:
    До лето Адријана Лима нема да ни е рамна :D
     
    На FoodLover, dietalka97, s&s и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Моментално држам диета што воопшто не ми се допаѓа. 2 дена макарони, 3 пилешко, 3 телешко, 3 риба итн. Не се јаде буквално ништо освен тоа и салата и не ми одговара воопшто ама ајде сум ја почнала ќе заврши за една недела.

    После тоа ќе си се префрлам на мојата омилена. На сабајле еден исцеден лимон со 1 супена лажица масло од лен и вода, доручек 2-3 овошја. До 16 часот треба да се изеде 1 кило овошје и да се испијат 2л вода, а за ужина се дозволени урми и јогурт накај 12 часот. Околу 4 часот се јаде ручек кој што се состои претежно од манџички кои се без брашно, стекови, плескавици, ќофтиња, мусака со тиквички, макарони итн. + шопска салата или таратор, а ретко е дозволено и ајвар. После ручекот битно е да не се пие вода најмалку 2 саати зашто го успорува варењето. Вечерата е или пуканки без сол или салата. После 9 часот не се вечера, но во случај на криза може да се каснат урми. Освен кисело млеко, млечните продукти се сосема исклучени, ама сепак тараторот си го правев со павлака, некако не ми одеше со кисело млеко :D Кога ја држев прв пат диетава ослабнав 17 кг за 2 месеци. :)

    Горната не ја препорачувам воопшто, повеќе ослабнав од тоа што после 2 дена иста храна не ми се јадеше веќе и јадев 1-2 дневно.

    Што се однесува за благото, не знам како ќе го исклучам од животов. Имам кризи како наркоман за дрога. :lol: Викаат ако издржиш без нешто 21 ден дека веќе нема ни да ти се сака да го јадеш, ми успеа претходниот пат и не јадев благо и леб година ипол. Се надевам дека ќе ми успее и сега.
     
    На dietalka97 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    а доброооо сево ова , некој да кажеше каков ке е режимот на исхрана ?? Еве јас топло ви препорачувам кардио вежби по 1 и пол дневно , и очекувајте одма резултати , но исто така мн е важна исхраната ,па сакам да дискутираме околу тоа
     
  17. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    УН диета мислам најдобра е и најлесно се издржува :) ако има некоја друга идеја нека пише :)
     
    На ♡BuBaLe♡, Victorian и anakonda88 им се допаѓа ова.
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    да , ама досадна е таа диета ...
     
  19. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Па, мене скоро секоја диета ми е досадна, ама мислам дека ако овде меѓусебно се подржуваме полесно ќе е :) на пр. еден месец УН, па нешто друго да смениме и така...
     
    На ♡BuBaLe♡ и anakonda88 им се допаѓа ова.
  20. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Јас не се согласувам со држење на стриктна диета, како на пример УН, хроно, или таа на Жан Митрев (која нутритивно не е добра, а Жан Митрев ја дава на луѓе со екстремен вишок на киограми кои мораат многу брзо да ги изгубат за да може да подлегнат на операција).
    Според мене, многу подобро е постепено модифицирање на секојдневното мени со храната која ни е вкусна, за да понатаму ни остане како навика во секојдневието. Ваквите нагли промени,најпрво резултираат со одбивност, а потоа и неможноста да се одржуваат на подолг период. Такашто,залудно би било 2-3 месеци строг режим и внес до грам, доколку не премине во навика и после овој период се врати на старо.
    Јас на пример, не обожавам месо и секако дека нема да држам диета која наложува строго внес на вакви проетини.. Од друга страна, обожавам сирење на пример, и знам дека доколку сега се откажам од сирењето заради некоја привремена диета - пак ќе јадам за извесен период, и повторно ќе се вртам во круг...

    Особено ми е смешно кога слушам прашања од типот која диета е најефикасна и гарантирано не се враќаат килограмите по завршување |( Не постои такво нешто се додека не се научиме да ги исполниме потребите на организмот и ја модифицираме исхраната на ниво кое е оптимално за нас. (дали според вкус, буџет,темпо и начин на живот)

    Генерално, внимание треба да се обрне на правилно комбинирање на храната и помал обем на внесени калории, наспроти зголемена физичка активност за согорување на вишокот...
     
    На Rose-tulip, crimson, diorsa и 6 други им се допаѓа ова.