1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

99 приказни за борбата за бебе

Дискусија во 'Бременост' започната од Dear_Thing, 15 јануари 2017.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    @Dear_Thing прочитав.И жалам и за твојата загуба и за останатите.И за мојата жалам ..два пати ми се деси.Сега сум мајка на две девојчиња...

    Можеби погрешно ме свати во претходните постови,но не секој може туку да пишува за своето искуство затоа ти реков пред да побараш од друг ,ферски е и ти самата да оставиш дел од тебе овде.

    Јас да сум книга не би објавила,незнам колку тие болни приказни можат некому да му помогнат читајки ги.За мене подобра опција е водење на блог онлајн.Па може да се приклучи кој сака,без да те кошта ништо.

    Но штом си решила ти посакувам успех.Внимавај со некои ситни закони и ситници поради кои можеш ненамерно да се зезнеш во сето ова
     
    На LivingGlam, Kaetana, pile30 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    Што исплукав, каде??!! Јас ја поздравив идејата некаде низ странициве! Зошто едноставно не прифатиш дека немаш добро осмислен концепт, немаш трпение, доволно идеја за права реализација, темава не е само да да пишуваме приказни туку и да даваме предлози и критики околу книгата, ако учествувам имам право да знам се околу тоа, мене барем не ми е доволно нафрлање на информации и цифри!

    И што сега бидејќи ти се предомисли јас ти излегов како кец на 10ка па вината мене ќе ми ја префрлиш, чистејќи го образот пред тие кои ти пишаа?!

    Дали си свесна со која група на жени и мажи си поигра точно една недела, еј членка од тука го натера својот 60годишен сопруг да си го отвори срцето и ти по 7дена се откажуваш, немаш време!
    Не знам што си мислела ама изгледа ништо!
     
    На fina erika, eli25, bittersweet и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Мора ли секоја тема да се уплеска, не разбирам. Ама ајде.
     
  4. Dear_Thing

    Dear_Thing Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    2.659
    Пол:
    Женски
    Немам сили веќе да се расправам со тебе, мисли што сакаш. Си имам доволно проблеми и маки во животот и без ова. А не да исплука, туку почна дури и со тужби да се закануваш, ни прозвана, ни прашана.

     
    На Stressed Out и Acka22 им се допаѓа ова.
  5. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.623
    Допаѓања:
    161.267
    Пол:
    Женски
    Duso, vo nikoj slucaj da ne se otkazes od idejata...Prodolzi da sobiras prikazni, ne mora da bide 4-5 meseci, neka bide i za godina dena....Toj sto saka vaka anonimno neka si ja sogoli dusata, koj ne saka ne mora. Zatoa i otvori ti mislam posebna tema za ova, sekoj koj saka da se najde vo ovoj proekt da si napise.... Eve jas za prv pat si ja otvoriv dusava ovde, t.e ja otvoriv dusata na mm( so dozvola normalno) i nikogas nema da baram nikakov "nadomestok" za toa...Vo ovie momenti najmalku mislime na materijalnoto, a kamoli pak da mislam dali ti kje se zbogatis, ili kje stanes "popularna"od ova...Teraj dalje,koj saka neka si raskaze i da si olesni dusa, drugite samo neka citaat.... i toa e celta... da ne procitaat sto povekje lugje... eve imam i dozvola od eden par da im ja raskazam nivnata bitka za bebe koja trae desetina god, nivnata bitka ne e samo bitka za bebe, se borat i za podobra rabota, za zivotno prasanje, sve sto zarabotuvaat davaat po bolnici,ispituvanja....Ima mnogu propusti i vo zdravstvoto, treba i taa tema malce da se opfati, da ima i takva prikazna, sto so parovite koi eve gi iskoristile trite vauceri ,kje soberat nekako pari za sledno privatno ivf,ama ne se samo parite za postapka, znaeme kolku cinat i pregnil, i kleksani, pa vitamini....eheeee kakvi se prikazni sum iznaslusala...Mojata e tazna da, ama ima milion pati potazni i pobolni...se izvinuvam za dolgiot post
     
    На fina erika, pile30, Acka22 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    @Dear_Thing прво не се расправам туку дискутирам. Второ форум е кој треба да ме викне па за да пишам? Трето каде се заканив со тужба?? Само посочив доколку би како функционира..

    Што уплескав, појасни??


    Ако книгава не се објави јас ќе бидам крива така да знаете :emo:
     
    На Lolipop23, zalosna, Rebecca_R и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.623
    Допаѓања:
    161.267
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam, ama stvarno se izvinuvam....Mene nikoj ne me natera da si ja otvoram mojata i dusata na mojot soprug....Navistina....Duri mozam da kazam mi olesna nekako...Ama ova e samo moe mislenje...Eve mene ne me interesira kade se kje ja napise mojata prikazna,kje dozvolam duri i so ime i prezime da ja objavi, ama go povcituvam i tvoeto mislenje okolu toa deka sakas da znaes se okolu ovoj proekt (dokolku se realizira de) ako ucevstvuvas vo nego ,se razbira
     
    На Stressed Out, LivingGlam, menelele и 2 други им се допаѓа ова.
  8. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Abe koj saka neka pise koj ne ne negovo si e jas za tie 12 god imam edna cela kniga da napisam kolku pati samo vo bolnica bev kolku pominav ehee kolku pozitivni negativni prikazni se iznaslusav toa e plus
     
    На manako1 и stevemila им се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Не бе, не реков дека ти ќе бидеш крива. Нит сум ветила, нит си ветила дека ти ќе се занимаваш со тоа и готово. Нека му ја мисли тој што ветил :)
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Dear thing bravo za idejata kaj nas znaj edno zasto i da e ke se najde nekoj da pluka i koj nejke da pise nemora jas na drago srce ja objaviv mojata storija koja se nadevam oti ke ima srecen kraj ne prasav ni mm ni nikoj zatoa sto e toa moe licno pravo ako sakas pridruzi ni se na fb grupata ivf problemi tamu ima zeni koj ne se del od femina a imaat takvi istorii
     
    На fina erika, Acka22 и stevemila им се допаѓа ова.
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.339
    Idejata e super. Dear ne e potrebno da brzas. Za dobra kniga i edna godina e malku. Jas mislam deka ke ima uspeh knigava. Ne brzaj i ne se otkazuvaj. Nema smisla za eden post pa i uste 10 da se da se otkazes. Bas trpenieto e odlika na zenite koi ti pisale i nadezta nivna. Pokazi i ti nadez i trpenie za knigava. Mozebi ke ja objavis vo isto vreme so dete vo race. Od tebe treba samo trud trpenie i istrajnost.
     
    На Stressed Out, LivingGlam, SexiLy и 23 други им се допаѓа ова.
  12. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Некој праша зошто таква книга би помогнала некому.

    Еве ќе кажам од свој аспект. Мене би ме мотивирало да знам дека не сум сама во битката што ја водам. Да знам дека е нормална мојата емоционална состојба, реакции, да знам дека не мора да значи дека маж ми помалку ќе ме сака или ќе ме остави ако немаме бебе или ако се бориме подолго. Да знам дека не сум единствена која се обвинува себеси, мажот, докторите, дека сака да се откаже на моменти. Да знам дека тоа е нормално. Да знам како да излезам од таа состојба. Да знам дека постои надеж. Дека вреди да се чека. Па и дека не мора да значи дека приказната ќе биде со среќен крај само ако родам бебе. Дека постои и опцијата посвојување. Да знам што ме чека. Можеби ќе се премислам и ќе решам да одам кај друг лекар. Или да пробам со хомеопатија.

    Многу причини постојат зошто мислам дека би била од помош ваква книга. Така што - трпение и само трпение. Разбирање, сочувство и поддршка.
     
    На H.VAGA, fina erika, kalinaka и 36 други им се допаѓа ова.
  13. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.623
    Допаѓања:
    161.267
    Пол:
    Женски
    Eve go vistinskiot odgovor...Mi gi procita mislite...Apsolutno se slozuvam so tebe od prv do posleden zbor...
     
    На PUPICA, Acka22, podravka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    @Lady Phoenix jas prasav zosto kniga

    E sega ti trgnuvas od sebe si jas od mene.Jas najgolemata uteha ja naogjav vo mm i seuste samo tamu ja baram i naogjam.So nego sme zaedno vo ova.I niedna kniga,niedno iskustvo mene licno ne mi pomogna se dur on ne mi kaza nie go mozeme ova,zaedno ke gurame i arno i losho.Krivica nema vo nikogo.

    Zemete vo obzir deka ne sekoja od ovie prikazni ovde pa i poshiroko ima sreken kraj ili seuste nema(a se nadevame deka ke ima).I vo momenti na depresija i tonenje mozat nekogo da frlat uste podlaboko vo bezdna i strav.
     
    Последна измена: 22 јануари 2017
    На Stories, Acka22, Victorian и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Затоа и јас нема да ја пишувам, не сакам да се потсетувам. И што викаш, само во мм наоѓав утеха и ако читав приказни и книги од други мајки само ќе ме депримираа уште повеќе. Јас и така бев во депресија. И сфатив дека секоја жена си е засебен случај.
     
    На cresa-jagoda, Lady Phoenix, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.339
    A moze pa nekoj maz ke go procita ova i ke sfati deka treba poveke da i pomogne emotivno na zenata. Moze pa taa poddrska ke napravi zenata da se opusti ohrabri zasili... moze bas taa prikazna da pottikne nesto ubavo.
     
    На Valentina888, Kaetana, bebaa и 18 други им се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Moze,zosto da ne

    V procem nemoze da ocekuvame site isto da reagirame.Nekomu ke mu se svigja ideata nekomu ne.Avtorot na knigata treba malce po hrabro,so krevanje race od start nisto ne pravi.A normalno e da ima publika i citateli so sekakov stav.Na toa treba da psihicki da se spremi
     
    На bebaa, Victorian, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.623
    Допаѓања:
    161.267
    Пол:
    Женски
    A knigata zadolzitelno sekoj vo zemjava kje mora da ja kupi ili procita?!?! Velis deka eve tebe ne ti pomognala ni kniga, nitu necie iskustvo ,nisto osven mazot. Na nekoj bi mu pomognala vo nesto mozebi...I sega e prasanjeto da ima kniga ili da nema?!?! Mada licno mislam deka mnoguuu tesko bi se realizirala ovaa ideja,ali jas licno bi sakala mnogu
     
    На MADO, Safira26 и meckicka им се допаѓа ова.
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.581
    Допаѓања:
    171.559
    Пол:
    Женски
    Прво..Не сум мајка, не сум бремена, не сум била бремена, немам приказна... но и покрај тоа ги читам темиве иако немам што да пишам :)
    Друго... :bow:до земја за сите што ја напишале својата приказна. Сите до една ми ги насолзија очите..
    Приказната на @Bubce38 ме натера да се исплачам.. Најверојатно затоа што е напишана од мажот и, како тој се справува со сето ова..

    Убава е идејата за книга, но пристапот е погрешен..

    Прво, затоа што книга не се пишува преку ноќ, ниту за 1 недела, ниту за 1 месец.
    Второ, не разбирам кој ќе се потпише како автор на книгава? Сепак приказни се од различни лица..
    Трето, за да направите нешто од иницијативава, направете група или страна на ФБ со истиов наслов, промовирајте ја насекаде и ете 99 приказни..ПЛУС и ќе се најдат луѓе што ќе ја купат книгава баш од таа група..

    Јас утехата никогаш не би ја барала во книга. Но тоа сум јас..


    На сите ви посакувам успешен крај на вашите битки.
    :hug:
     
    На fina erika, flower30, Bubce38 и 6 други им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Koj rece zadolzitelno?
    Ako ti si za kniga i imas pravo na stav,jas sum protiv i istoto imam pravo da go kazam
     
    На Mari*, zalosna, Dust и 2 други им се допаѓа ова.