1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aкустична гитара

Дискусија во 'Музика' започната од HelloKityy, 13 август 2013.

 1. HelloKityy

  HelloKityy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2012
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  73
  На Deniere danse му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Aгустична Гитара

  Акустична, не агустична, oд acoustic guitar.

  И да не бидам само оф, имам желба од како знам за себе да научам, и верувам дека еден ден и ќе научам барем неколку акорди.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. wish

  wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  233
  Почни веднаш,не чекај ни момент..јас си научив сам иако последиве години таа повеќе фаќа ,,прашина,,...никогаш не сум свирел за никого освен за себе и подоцна за мојата фамилија..
  во еден таа беше мојот единствен пријател и сопатник...
   
 4. hellowooorld

  hellowooorld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  107
  Си имам акустична гитара и со татко ми си свириме и си пееме :lol:
   
 5. HelloKityy

  HelloKityy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2012
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  73
  јас како мала се научив неколоку акорди .. сега учам малку потешки работи соло итн.
   
 6. Deniere danse

  Deniere danse Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Гитара - единствената љубов која никогаш нема да те напушти. Најубавото нешто во животот е тоа :D п.с кој има желба веднаш нека почнува јас на 15 години почнав да учам ... иначе не е многу тешко .. сепак секој почеток е тежок но со тек на време се навикнуваш ... акордите се учат за 2-3 часа значи 1 цас неделно за полеток е доволно :D после тоа Finger style се учи тоа е потешко ... иначе се совладува се :D <3 само желба да имаш и бар малце да знаеш да пееш .. другото ќе си дојде само со тек на време ...
   
 7. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  44.096
  Пол:
  Женски
  И јас имам акустична,умрев додека ја купив :D. Ама...малер сум ,после месец дена ми се скина 5тата жица ;(,а таман наоѓав слободно време за да ги учам акордите и ете,бидна што бидна;(...Се надевам дека за брзо време ќе купам жица,долго време чекав да ја купам гитарата,повеќе не сакам да чекам.
   
  На RockNroLLGirL и Deniere danse им се допаѓа ова.
 8. Deniere danse

  Deniere danse Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Ќе купиш жица ... и ќе ги науќиш акордите и ќе си свириш се има и на интернет и брзо се учи и не чекај многу :D убаво е додека желбата ти е пресна :D .. so srekja
   
  На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.806
  Пол:
  Машки
  Ме интересира дали остана некој што свири ? или не знаел а научил ?

  Јас свирам скоро 6-7 години. Би било кул ако има со некој со кој може да се разменат мисли и искуства :D
   
  На Deniere danse му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Deniere danse

  Deniere danse Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Јас свирам на гитара т.е уште учам :D
   
  На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
 11. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  496
  Пол:
  Женски
  И јас учам да свирам гитара :)
   
  На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.806
  Пол:
  Машки
  Зависи што учите да свирите.. имам пар страни кои сакам да ви ги препорачам за учење гитара.

  1. www.Justinguitar.com
  2. www.guitarlessons365.com
  3. www.guitarjamz.com

  Исто така имате и ЈуТуб канали од истиве :D
   
  На Deniere danse и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
 13. marijaaxl

  marijaaxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2015
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  741
  ми треба гооолема помош, планирам да земам акустична гитара онака фор фун за рок музика, нирвана, риблља чорба случно такво нешто, е сега некој да ми каже каква вака како за полетник? не се разбирам ни во жици ни во врат на гитарата ништо, ајде некој да ми пообјасни.

  + може малку несмислено прашање, сите акустични гитари може да се поврзуваат со кабел или како се вика тоа?
   
 14. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  44.096
  Пол:
  Женски
  Мене ми имаат кажано дека класичната гитара како за почетник била подобра, помеки се и полесно можело да се научи да се свири,јас на мојава живци кинам бидејќи треба многу стегање,а гитарата од другарка ми(класична) е многу полесна.
  За второто прашање,сите гитари мислам дека не можат да се поврзат со кабел,мојава еве нема. За се' што те интересира детално најубаво би било да си прашаш во музичка продавница од каде што ќе купуваш гитара или па ако имаш некој близок што има искуство со свирење.
   
  На marijaaxl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.778
  Пол:
  Машки
  Ај, да живне темава малце - еве една корисна алатка апликација за лесно штимање на акустични гитари - Free Guitar Tuner:

  https://play.google.com/store/apps/details?id=tutorial.DrawSample&hl=en

  А иначе:

  Као за проба, ти предлагам да земеш некоја поефтина гитара, за да ако не те бендиса свирењето (ии учењето), не бидеш у голем зијан. На плоштад, до Лондон паб, има една продавница - Интергрос, имаат доста ефтина музичка опрема - мислам дека гледав акустични за околу 3000. Е сеа, кинески се (нормално), али као за „фор фан“, мислам дека ќе ти сврши работа. А ако решиш да пуштиш срце, ОК варијанта е Squier, ги има за 5000-6000 во Мими, у Беверли. Исто така, можеш и по огласи да побараш некоја половњача - се наоѓаат убави, а ефтини гитари.

  Не, тие гитари се викаат акустични-електрични или озвучени.

  Ако ти се многу „тврди“ жиците за акустична, можеш на акустичната да ставиш жици од електрична - помеки се и полесни за свирење, а квалитетот на звукот не трпи. Проверена варијанта. (y)
   
  На theowndemon и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
 16. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  44.096
  Пол:
  Женски
  ^Благодарам за советот.
  Инаку,се сложувам во врска со апликациите за штимање,јас ја имам ProGuitar Tuner,апликацијата е супер,а читав некаде по интернетов дека имало некоја друга апликација,се вика Yousician,имаше позитивни коментари,наводно била корисна,па би препорачала оние кои се почетници да разгледаат нешто повеќе на интернет ако се заинтересирани.
  http://play.google.com/store/apps/details?id=com.yousician.yousician&hl=en
  Исто така,еве линк од една друга корисна страна: www.guitarworld.com
   
  Последна измена: 26 септември 2015
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 17. marijaaxl

  marijaaxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2015
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  741
  Od Artist zemav elektricna-akusticna bas gitara 12.800, ti blagodaram mnogu :)
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 18. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  6.096
  Пол:
  Женски
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.778
  Пол:
  Машки
  Е па, со здравје да си ја свириш! :)
   
  На marijaaxl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Nyngya

  Nyngya Активен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Имам едно прашање. Моментално имам класична гитара и знам да свирам неколку кордови, но повеќе Fingerstyle и табови. Сега сакам да си купам нова гитара, ама акустична. Дали е потешко да се свират на неа табови? Знам дека имаат потенок врат и полесно се свират "bare chords" што е плус затоа што не можам никако да ги погодам на класичнава, но не знам какво е чувството на жиците.