1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aкустична гитара

Дискусија во 'Музика' започната од HelloKityy, 13 август 2013.

  1. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Види за да купиш гитара треба да одиш во продавница и да ја пробаш. Ако не нова гитарата не значи дека има подебел врат или потенок затоа што ги има и такви и такви :D Оди види, пробај и одбери си која најмногу ти одговара :D

    П.С. Не знам колку ти помогнав ама ако ти треба нешто дополнително, тука сум :)
     
    На Bender Rodriguez и Nyngya им се допаѓа ова.
  2. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Да ви се приклучам на муабетов, гитара со поширок врат е за почетници и често се продава со пластични жици. Мене ми се допаѓа гитарата како инструмент :) (heidy)
     
    На Nyngya му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nyngya

    Nyngya Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    @Читател @Sahlene Тоа е класична гитара хах, и не велам дека ако е нова има потенок врат, туку дека акустичните имаат потенок врат од класичните ( моментално имам класична веќе 1 година и повеќе свирам на неа)
     
  4. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    ЗНам како звучи класична .. али и класичната е акустична. Али класична и акустична припаѓаат на една гитара. Е сеа за видот на музиката која одговара гитарата. Да, има за класична музика али промената е на самото свирење али и на пр. пластичните жици на која било гитара ја прават за класична музика :D

    Не се замарај многу со тоа, земи што ти лежи на рака така да кој вид музика да свириш ќе излезе на која било гитара што ја држиш :D
     
  5. Nyngya

    Nyngya Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Okay фала ви :D
     
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Работа на навика е - мене лично акустична ми е полесна за свирење од класична. У секој случај, чим знаеш да свириш, не верувам дека ќе ти биде проблем.

    Како што рече Читател, бидејќи има различни акустични гитари, најубаво е да појдеш у некоја продавница и да си пробаш што највише ти одговара. Иначе, мислам дека и погоре пишав, ако жиците за акустична ти се претешки за свирење, можеш да ставиш и жици за електрична гитара на акустичната - потенки се и полесни за свирење.

    Поздрав!
     
    На Nyngya му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Јас денес конечнооо си купив гитара (класична). Ама сега кога почнав да гледам по youtube почнав да се заплашувам дали ќе можам да научам вака, без никаква помош и часови :(
     
    На Bender Rodriguez и doubleg им се допаѓа ова.
  8. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Ќе научиш. ако не знаеш ниеден акорд. пробај со Е-мол или Г-дур, верувам најклесни се за почетници.
     
    На SexyGirl2 и stetoskop им се допаѓа ова.
  9. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Татко ми се има научено сам, од книга. Така што ако навистина сакаш, сигурно ќе научиш.
    Ако те болат прстите, можеш да си купиш пластични жици. Лесно се раштимуваат, но се супер за почетници.
     
    На SexyGirl2 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  10. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Можеш да научиш сама, ако имаш желба. И ја се научив сам на времето, од книга со акорди и табулатури симнати од нет - а денес имаш мал милион туторијали и видеа на јутуб - полесно здравје! :)
     
    На SexyGirl2 и Matotheja им се допаѓа ова.
  11. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки

    Сите ќе ти кажат дека можеш да научиш сама, и јас можам истото да го кажам. Ама не се сложувам целосно со тоа.

    Тие што научиле сами или се по надарени во некој аспект па успеале. Ама никој никогаш не научил се' сам.

    Е сега кога ќе каже некој дека научил, се доаѓа до прашањето што значи тоа научил. Ако е basic ритам од 5 акорди тогаш можеш сама.

    Али за квалитетно свирење на гитара, соло, ритам и се тоа нема подобро нешто од тоа некој од прва рака да ти го покаже :D Така да види сама до каде планираш да одиш со изучување на гитарата па после процени го пристапот :lol:


    Од Тоше Проески "Излажи ме" акордите се " C-dur, A-mol, D-mol. G-dur цело време а тој дел пред рефренот " Се претворив во твој шепот" па се до рефренот се малце поинаку D-mol, G dur C dur Amol 2 пати и почнуваш рефрен како првиот pattern :)

    Игнорирај ја песнава, научи ги акордите прво и види која ти е целта.



    ПозЗ3³ ®
     
    На SexyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Фала за мислењето, почнав полека да учам акорди, па ќе видам како ми оди, може и ќе одам на часови. Инаку јас секако полесно ќе сфатам некои работи оти студирам музика. Ова ми е трет инструмент што почнувам да го учам, но прв што го пробувам сама дома. Се си бара труд и желба и нема откажување. Не планирам и не мислам дека можам да бидам некој професионалец или одличен свирач на гитара, ама мислам дека ке успејам да совладам некои акорди за песнички. Гитарата ја купив најмногу со цел да ми биде придружба кога си пејам :D И така да си научам акорди и да си свиркам и пејам дома. Поздрав :)
     
  13. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу за подршката :). Ја купив со пластични жици, на почеток малку болат, но се навикнувам, секој ден е се полесно околу тоа :*
     
    На Matotheja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dedrade

    dedrade Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    211
    Пол:
    Машки
    Да се надоврзам на кратко..
    Можеш и на челични жици да свириш,без да те болат прстите!
    Ќе ги спуштиш еден или два степена(по свој штим)и ќе добиеш по меки жици и полесни за учење!
    Ако свириш на челични со професионален штим,и свириш подолго време,сигурно ќе имаш болка во прстите!
     
  15. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Прашањево можеби не е за тука, ама можеби ќе се најде некој за одговор :)
    Во план сум да земам нова, а дома имам стара електрична гитара, па не знам дали би се исплатело да ја огласам за продажба, дали воопшто има заинтересираност за гитари на старо, или да ја фрлам?
    Инаку е исправна, само нема жици.
     
  16. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Зависи која марка е и која е цената. Ако е кинеска или фрли ја или подари му ја на некого.

    А каква нова ќе зимаш ?
     
  17. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Јапонска е, Harimu. Сликава е од нет, ама и мојата е ваква, само што на главата си стои harimu.
    Од тоа што успеав да најдам на нет, Harimu во 70ите правеле копии на SG Ibanez/Greco/Jedson/Gibson итн., и најверојатно неќе да вреди, особено зашто е и поприлично стара.

    Уште се мислам каква да земам, зошто допрва ќе учам, па како за почетник не ми се зема нешто претерано професионално и скапо, а и не знам дали ми е подобра опција акустична или електрична.
     
  18. MynameisHelen

    MynameisHelen Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Ај јас да се убацам вака :tmi:
    За почетник дефинитивно акустична, пошто грешките повеќе се познаваат и поубаво ќе научиш. Тоа што поубаво звучи акустична ти е плус :D

    Имаш на старо доста пристапни и убави акустични гитари.
     
    На Читател и MagsDestiny им се допаѓа ова.
  19. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Фала ти на предлогот :D
    И јас искрено повеќе се мислам за акустична, па ќе видам, сакам на ново да земам иако ќе ме фати поскапо, ама ќе рашетам по продавнициве прво па ќе видам што ќе се најде :)
     
    На Читател и MynameisHelen им се допаѓа ова.
  20. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    @MagsDestiny Земи си кинеска гитара 1500-2000 денари. Јас таква си имав земено кога почнав, па после 2 години си земав Yamaha.

    Така да како за почеток доста ти е, па ќе видиш после дали сакаш да продужиш, каде ќе те води патот :D
     
    На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.