1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aмерикан Kолеџ (University American College Skopje)

Дискусија во 'Образование' започната од nessa4j, 9 декември 2013.

 1. nessa4j

  nessa4j Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  здраво женски , јас сум нова во форумов и решив да ја отворам оваа тема.
  што мислите за овој универзитет?
  дали има некој што студира на американ колеџ?
  има некој што студира архитектура и дизајн?
  или што планира да се запише на американ..
  казете 2 збора :P поз
   
 2. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  5.085
  Пол:
  Женски
  Имам другарки кои дипломираа на различни факултети на Американ, меѓудругото и на Архитектура.
  Се работи бајаги, бараат мноогу цртање и труд, не е воопшто лесно како што многумина мислат.
  Како факултет си има повеќе трошоци од типот прибори и материјали за работа, папки и такви чуда, и моиве другарки по цели денови цртаа и работеа.
  За разлика од познатите што ги имам на државниот Архитектура, каде немаа баш позитивно искуство со колегијалност и помагање меѓусебе, на Американ многу се дружеа и соработуваа.
   
  На nessa4j му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  5.085
  Пол:
  Женски
  Имам другарки кои дипломираа на различни факултети на Американ, меѓудругото и на Архитектура.
  Се работи бајаги, бараат мноогу цртање и труд, не е воопшто лесно како што многумина мислат.
  Како факултет си има повеќе трошоци од типот прибори и материјали за работа, папки и такви чуда, и моиве другарки по цели денови цртаа и работеа.
  За разлика од познатите што ги имам на државниот Архитектура, каде немаа баш позитивно искуство со колегијалност и помагање меѓусебе, на Американ многу се дружеа и соработуваа.
   
  На nessa4j му/ѝ се допаѓа ова.
 4. stela22

  stela22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  zdravoo...ova sto sakam da ve prasam bas bas i neznam vo koja tema spaga ...ako begam od temavaa sakam da znam dali nekoj ima iskustvo so proektot zamena na ucenici potocno od american counclis...sakam da se prijavam pa me interesira nekoj dal moze da mi dade podetalna informacija i slicno
   
 5. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.469
  Од приватните универзитети само Штулов и ништо друго. Другиве се боза и смешно е да се наречат универзитети. Иначе да, после Штулов можеби Американ е нешто попризнат, другиве гола вода. Кога идев за консултации за да видам кај да се префрлам по приватниве, какви кретени дигнати видов чудо едно...
   
 6. sara_gym

  sara_gym Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2015
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  jas studiram na American informatika i mozam da kazam deka faxot e super i mnogu se uci
   
 7. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.164
  Пол:
  Женски
  Итно ми треба информација.....

  Има ли некоја феминка тука да знае колку вкупно месеци е рокот за одбрана на магистерски труд на американ, за студентите запишани на постдипломски во 2009/2010 год.????

  Има ли шанси да е 5 години, или сепак е 3???

  Правилникот е многу двосмислен некој го толкува 3, некој 5???
   
 8. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.509
  Допаѓања:
  71.251
  Пол:
  Машки
  Има ли некој да сподели искуство во врска со овој универзитет? Не мора лично, тоа што ви го кажувале вашите пријатели, роднини и сл.? :)
   
 9. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.743
  Допаѓања:
  7.259
  Пол:
  Женски
  Imam drugarka na Amerikan na arhitektura i da imaat za crtanje, fala bogu na arhitektura e, no deka nesto se namaci, ne se.Si idese na kafinja i si izleguvase sekoj vikend, ne se zatvarase doma za da se posveti na fakultetot, a vadese visokI ocenI.Bas lesno si go pomina fakultetot.Za razlika od druga drugarka, koja e isto arhitektura na drzaven i koja cesto ne gleda bel den.

  Taka da ova vi e isto kako I sekoj drug privaten fax, se ti e isto, placas za da zemes diploma, a Fon, a Amerikan isto e.Neznam ni kako postojat, pa uste I se narekuvaat univerziteti.
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Artista

  Artista Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  697
  Пол:
  Машки
  Приватните факултети се добра прилика за газдите, а и студентите коишто не се доволно кадарни да студираат на УКИМ. Можеби ќе ми се налути некој, но реалноста и бројките се тие :)
   
  На tamche995, yefua1, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 11. JustBeautiful

  JustBeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  379
  Пол:
  Женски
  Има некоја што студира овде? Сакам да ја потпрашам нешто... :)
   
 12. Freja.Stella

  Freja.Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  51
  Може ли некоја да ми каже како оди плаќањето и дали е возможно запишување на постдипломски на американ после дипломирање на државен ?
   
 13. cavalli

  cavalli Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.462
  Пол:
  Женски
  Јас студирам на Американ Колеџ на англиски. Засега сум презадоволна.
   
  На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mitrebapomos675

  Mitrebapomos675 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo sakam da prasam dali ima nekoj iskustvo na ameican college fakultetot ama pravni nauki smerot?
   
 15. ijana

  ijana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  46
  Здраво, многу е флексибилен смерот имам другарки кои се таму. Професорите се многу фер и културни, со American нема да згрешиш дефинитивно. Се повеќе и повеќе студенти имаат бидејќи е доста квалитетен за разлика од другите приватни. Прати ми приватна порака ќе ти објаснам :)
   
 16. sun995

  sun995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2017
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  909
  Пол:
  Женски
  Ја сум мастер таму повели
   
 17. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Dali e priznat vo Avstralija znae nekoj?
   
 18. cavalli

  cavalli Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.462
  Пол:
  Женски
  Да, секаде е признат
   
  На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Неуспеав да најдам каде пишува?
  Конкретно ме интересираше за Австралија
  :D8-|
   
 20. cavalli

  cavalli Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.462
  Пол:
  Женски
  Нема многу инфо на страницата, директно на факултетот одиш и прашуваш, инаку да признат е секаде. 8)
   
  На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.