1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aнтиперспиранти

Дискусија во 'Тело' започната од OrdinaryGirl, 11 април 2010.

  1. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Верувале или не, идејата за да ја отворам темава ми дојде на сон :lol: :lol:
    Сонував како сум отворила тема за Антиперспиранти на форумов во категоријата Тело, а откако видов дека нема таква тема - решив навистина „да си го остварам сонот“. :D

    Во темава би сакала да ги споделите вашите искуства со разните производи кои се наменети да го спречуваат потењето. Денес на пазарот ни се нудат најразлични козметички средства, па доколку имате некое лошо искуство или би сакале нешто да ни препорачате - слободно пишете.

    Јас вакви работи почнав да употребувам кога бев 7мо одделение и кога за прв пат си купив стик. Во почетокот ми вршеше работа, но после неколку години никакви стикови не ми помагаа. Единствено дезодоранс, и единствено Rexona. Веќе неколку години благодарение на овој дезодоранс не сум почувствувала миризба на пот на моето тело. Рол-он не сум користела, некако ми е ептен лигаво, не знам зошто едноставно не можам да замислам да го ставам на мене. Во врска со стиковите - сите имаме читано дека се штетни, а конкретен пример е една моја другарка која редовно си ги користеше. После некое време и се јавија страшни болки во пределот на пазувите и нормално отиде на лекар. И препорачаа веднаш да престане со употребата на стикови и 2 недели ништо да не става, никакви дезодоранси и слично. После тоа се опорави и сега користи стрикно дезодоранс.

    Што користите вие и дали сте (не)задоволни од некои производи кои би ни ги посочиле?
     
    На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Користам lady speed stick многу долго време и сум задоволна од него, е сега од здравствен аспект знам дека се штетни иако јас не сум имала никакви проблеми. Па по препорака следно ќе купувам Рексона дезодоранс
     
  3. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Манијак сум за секаков вид производи за нега на тело,па така и антиперспиранти многу купувам па тие што не ми се свигаат и ги шиткам на мајка ми :D
    Моментално имам дезодоранс Nivea Pure-не е лош,ама некако многу ми е јак мирисот за мој вкус,поретко го ставам него.
    Имам и Fa стик од јогурт,убаво мириса,ама најмногу го користам Garnier зеленото стикче,најубаво ми е досега :)

    А за проблеми не сум имала некои посериозни,освен еднаш ми испадна како брумче,изгледа оти многу ставав од стикот.
    И една другарка ми кажуваше дека и испагало така кога ке претера со стикот,незнам зошто,можеби неможе кожата да дише доволно или така нешто.Ама ништо страшно,за некој ден го снема.На вас ви се случило до сега такво нешто?
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    nivea mi se nezamenlivi osobeno obicniot dezodorans,a go kupiv stikot od garnier edna drugarka mi go falese,i ic ne mi se svigja,pa uste pisuva deka ima zastita 48 saati se prasuvam dali ima voopsto 2 a ne pak 48
     
  5. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    ForeverYoung ништо страшно, брумчето само ќе се повлече. Стиковите не и даваат на кожата да дише па можеби тоа е знак дека треба малку да намалиш со нивната употреба. :)
     
  6. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Само Нивеа рол-он, прл, пјур а сега енерџи :D
     
  7. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Јас користам и стикови и антиперспиранти што се прскаат, на ниева и рексона, но стиковите ми се подобри затоа што цело време кожата ми есува под пазувите, а од ние што се прскаат постојано се осеќам мокра и затоа не ги користам често. А миризбата ја спречуваат сите што сум ги користела до сега.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Јас рексона само.
     
  9. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Рексона стик.
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Исклучиво рексона... и тоа спреј.
     
  11. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    нај антипресперант Rexona Sexy мн убаво мириса да има и на кило ќе си купам :mrgreen:
     
    На ms.ivana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Моментално користам Dove Fresh, ама фаворит ми е плавиот стик на Гарние... исклучиво стик користам... и девојки, во врска со тие проблеми што ви се јавуваат - кога сте дома, не ставајте стик, нека ви дише кожата слободно - ако не стигнете да се истуширате, барем замијте се... не е добро стикот да ви стои 24/7....
     
  13. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Користам редовно, и дезодоранси и стикови. НАјчесто стикот на нивеа, сега го имам фреш натурал, а пред него користев pearl. Дезодоранси само од Рексона, сите ги имам испробано, сакам да менувам такви мириси. Е сега за штетно, е, ама не можам да се откажам од нив, редовно имам на себе, лето, зима, не толку од миризба, не ми мириса потта, ама сепак посвежо се чувствувам.
    Морав да ви спомнам дека една моја комшивка користи Лидера крем некој, за миризба неутрализирање, вели дека е супер, ама штознам сепак е крем :^)
     
  14. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Знам за што збориш, мајка ми го користи. Убаво мириса, го имам испробано и иако ако е крема - делува како стик штом ќе се намачкаш. :)
     
  15. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.211
    Јас користам нивеа рол - он, веќе долго време. Стиковите некако бело ми оставаат на алишта, и се нервирам. Дури и тие на кои пишува дека не оставаат.
    Се трудам да ги користам само додека сум на работа, или додека сум излезена, а кога ќе се вратам дома обавезно се туширам. Навечер никако не спијам со стик на мене.
     
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Нивеа ич не ми се допаѓаат, рексона може а во последно време многу го користам Fa Rice Dry, мириса на свежо и чисто и има ефект.
     
  17. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ Лидера е супер ;)
    ***
    Јас користам Нивеа рол - он и Нивеа спреј.
     
  18. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Јас си користам Нивеа или Дав од нивеата тој со мирис на лимонова трева многу ми е убав за лето и оној розевиот прл,а од Дав инвисибл најубав ми е некако најчисо се осеќам со него...а рехона некогаш стикче (зошто дезодорансот ич не ме заштитува)ама избегнувам стикчиња зошто и мене ми кажаа дека штетни биле по здравје па нз колку е вистина ама избегнувам :)
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.527
    Пол:
    Женски
    Користам стик Rexona и задоволна сум.
     
  20. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.214
    Пол:
    Женски
    секогаш различно.рексона орифлеим ролончиња-убаво ми мирисаат