1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aнтиперспиранти

Дискусија во 'Тело' започната од OrdinaryGirl, 11 април 2010.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Верувале или не, идејата за да ја отворам темава ми дојде на сон :lol: :lol:
  Сонував како сум отворила тема за Антиперспиранти на форумов во категоријата Тело, а откако видов дека нема таква тема - решив навистина „да си го остварам сонот“. :D

  Во темава би сакала да ги споделите вашите искуства со разните производи кои се наменети да го спречуваат потењето. Денес на пазарот ни се нудат најразлични козметички средства, па доколку имате некое лошо искуство или би сакале нешто да ни препорачате - слободно пишете.

  Јас вакви работи почнав да употребувам кога бев 7мо одделение и кога за прв пат си купив стик. Во почетокот ми вршеше работа, но после неколку години никакви стикови не ми помагаа. Единствено дезодоранс, и единствено Rexona. Веќе неколку години благодарение на овој дезодоранс не сум почувствувала миризба на пот на моето тело. Рол-он не сум користела, некако ми е ептен лигаво, не знам зошто едноставно не можам да замислам да го ставам на мене. Во врска со стиковите - сите имаме читано дека се штетни, а конкретен пример е една моја другарка која редовно си ги користеше. После некое време и се јавија страшни болки во пределот на пазувите и нормално отиде на лекар. И препорачаа веднаш да престане со употребата на стикови и 2 недели ништо да не става, никакви дезодоранси и слично. После тоа се опорави и сега користи стрикно дезодоранс.

  Што користите вие и дали сте (не)задоволни од некои производи кои би ни ги посочиле?
   
  На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.773
  Допаѓања:
  5.387
  Користам lady speed stick многу долго време и сум задоволна од него, е сега од здравствен аспект знам дека се штетни иако јас не сум имала никакви проблеми. Па по препорака следно ќе купувам Рексона дезодоранс
   
 3. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888
  Манијак сум за секаков вид производи за нега на тело,па така и антиперспиранти многу купувам па тие што не ми се свигаат и ги шиткам на мајка ми :D
  Моментално имам дезодоранс Nivea Pure-не е лош,ама некако многу ми е јак мирисот за мој вкус,поретко го ставам него.
  Имам и Fa стик од јогурт,убаво мириса,ама најмногу го користам Garnier зеленото стикче,најубаво ми е досега :)

  А за проблеми не сум имала некои посериозни,освен еднаш ми испадна како брумче,изгледа оти многу ставав од стикот.
  И една другарка ми кажуваше дека и испагало така кога ке претера со стикот,незнам зошто,можеби неможе кожата да дише доволно или така нешто.Ама ништо страшно,за некој ден го снема.На вас ви се случило до сега такво нешто?
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 4. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  nivea mi se nezamenlivi osobeno obicniot dezodorans,a go kupiv stikot od garnier edna drugarka mi go falese,i ic ne mi se svigja,pa uste pisuva deka ima zastita 48 saati se prasuvam dali ima voopsto 2 a ne pak 48
   
 5. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  ForeverYoung ништо страшно, брумчето само ќе се повлече. Стиковите не и даваат на кожата да дише па можеби тоа е знак дека треба малку да намалиш со нивната употреба. :)
   
 6. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Само Нивеа рол-он, прл, пјур а сега енерџи :D
   
 7. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Јас користам и стикови и антиперспиранти што се прскаат, на ниева и рексона, но стиковите ми се подобри затоа што цело време кожата ми есува под пазувите, а од ние што се прскаат постојано се осеќам мокра и затоа не ги користам често. А миризбата ја спречуваат сите што сум ги користела до сега.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.695
  Допаѓања:
  65.010
  Пол:
  Женски
  Јас рексона само.
   
 9. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Рексона стик.
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Исклучиво рексона... и тоа спреј.
   
 11. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  302
  нај антипресперант Rexona Sexy мн убаво мириса да има и на кило ќе си купам :mrgreen:
   
  На ms.ivana му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.878
  Допаѓања:
  198.176
  Пол:
  Женски
  Моментално користам Dove Fresh, ама фаворит ми е плавиот стик на Гарние... исклучиво стик користам... и девојки, во врска со тие проблеми што ви се јавуваат - кога сте дома, не ставајте стик, нека ви дише кожата слободно - ако не стигнете да се истуширате, барем замијте се... не е добро стикот да ви стои 24/7....
   
 13. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Користам редовно, и дезодоранси и стикови. НАјчесто стикот на нивеа, сега го имам фреш натурал, а пред него користев pearl. Дезодоранси само од Рексона, сите ги имам испробано, сакам да менувам такви мириси. Е сега за штетно, е, ама не можам да се откажам од нив, редовно имам на себе, лето, зима, не толку од миризба, не ми мириса потта, ама сепак посвежо се чувствувам.
  Морав да ви спомнам дека една моја комшивка користи Лидера крем некој, за миризба неутрализирање, вели дека е супер, ама штознам сепак е крем :^)
   
 14. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Знам за што збориш, мајка ми го користи. Убаво мириса, го имам испробано и иако ако е крема - делува како стик штом ќе се намачкаш. :)
   
 15. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.695
  Допаѓања:
  130.076
  Јас користам нивеа рол - он, веќе долго време. Стиковите некако бело ми оставаат на алишта, и се нервирам. Дури и тие на кои пишува дека не оставаат.
  Се трудам да ги користам само додека сум на работа, или додека сум излезена, а кога ќе се вратам дома обавезно се туширам. Навечер никако не спијам со стик на мене.
   
 16. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Нивеа ич не ми се допаѓаат, рексона може а во последно време многу го користам Fa Rice Dry, мириса на свежо и чисто и има ефект.
   
 17. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  ^ Лидера е супер ;)
  ***
  Јас користам Нивеа рол - он и Нивеа спреј.
   
 18. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Јас си користам Нивеа или Дав од нивеата тој со мирис на лимонова трева многу ми е убав за лето и оној розевиот прл,а од Дав инвисибл најубав ми е некако најчисо се осеќам со него...а рехона некогаш стикче (зошто дезодорансот ич не ме заштитува)ама избегнувам стикчиња зошто и мене ми кажаа дека штетни биле по здравје па нз колку е вистина ама избегнувам :)
   
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.565
  Допаѓања:
  31.590
  Пол:
  Женски
  Користам стик Rexona и задоволна сум.
   
 20. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  735
  Допаѓања:
  1.212
  Пол:
  Женски
  секогаш различно.рексона орифлеим ролончиња-убаво ми мирисаат