1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aнтиперспиранти

Дискусија во 'Тело' започната од OrdinaryGirl, 11 април 2010.

  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Luminary навистина не знам, јас се откажав од таа идеја. Дадов шанса на неколку ролони од Алверде, Балеа спреј, Нивеа, па дури и тој од Кам го пробав (прво време бев задоволна, ама по месец-два почнав да забележувам непријатна миризба) и не бива.

    Е ги немам пробано скапите опции, dr. Hauschka, Gamarde и сличните, ама штом ниту еден производ без алимуниум не штити од непријатна миризба, не очекувам ни овие да направат некоја магија.
     
    На kala21, Luminary и SummerGirl им се допаѓа ова.
  2. Poyraz Karayel

    Poyraz Karayel Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    890
    Пол:
    Машки
    Што е штетноста на алуминиумот, може некој/а попрецизно да каже?
    Инаку јас овој го користам мислам дека содржи алуминиум, но супер е ништо непријатно не се чувствува 2-3 дена, многу сум задоволен...

    [​IMG]
     
  3. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Алуминиумот се таложи во организмот и не постои начин да се извади. Исто така ги запушува потните канали. Најризична група се жените поради можноста за развивање рак на дојка, иако постојат малку истражувања на ова поле.

    Јас одамна се имам префрлено на дезодоранси/ролони без алуминиум. Моментално го користам овој:
    [​IMG]
    Иако е за мажи мирисот му е овошен, ептен унисекс. Штити од непријатна миризба, но не штити од потење. Јас задоволна сум, си се потам и не се усмрдувам. Пробав секакви органски ролони/стикови и ниту еден не ми беше добар како овој.
     
    На koritsaki, MagsDestiny, shining_star и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Poyraz Karayel

    Poyraz Karayel Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    890
    Пол:
    Машки
    Јас па цело време мислев дека овие содржат алуминиум... уште подобро сега, фала на одговорот. :)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Види на декларацијата, доколку пишува aluminium chlorohydrate значи дека содржи. Овој со волкот што ставив слика нема алуминиум.
     
  6. Sofi9

    Sofi9 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    И јас користам без алкохол и алуминиум. Прво користев од Локситан ама не бев задоволна. Сега ги користам новите Crystal ролони ,амерички се,ги има во аптеките и дм и 350 ден се и ептен ми се погодија. Исто имаат и Dr.Haushka таков 600-700 ден е, и има нов некој Seba med.
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Pishav ednas ovie bez aluminium ok se za sezona oktomvri-april,ama za 45 °C nema shansi.Iako gi koristam i letno vreme ama samo za po doma i koga sum izlezena na saat,dva.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    А што ќе кажете за спрејовите на Алверде? Имаше повеќе видови во стаклени шишенца, со проѕирна течност :)
     
  9. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Имаат алкохол на многу висока позиција. Ако имаш чувствителна кожа ќе ти ја спржат, поготово ако ставаш по бричење (don’t do it sis) :shake:. Јас користев ролон и не бев задоволна, не знам дали да им дадам шанса сега како што е претопло.
     
    На ванилала и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.085
    Пол:
    Женски
    Го порачав ова стикче. Нема алуминиум, и нема хемикалии, така велат. Искуства?
    aloe.jpg
     
  11. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Мене ни тогаш не ми се океј, штом се испотиш почнува да мириса.
    Е овие без алуминиум би биле океј ако лежам само и ако температурата е под 20 степени. Инаку и во октомври се потам, пример доцнам некаде и ако брзам - ете ти проблем. :|

    А пробав да носам и памучни маици, си реков да не е до синтетика проблемот, ама не е, до ролоните е.

    И спреј пробав, со некакви треви беше, не сум сигурна каков. А пробав и спреј од Балеа, тој со розово капаче.
    Крајниот ефект ист - непријатна миризба.
     
    На DAngel, kala21, ванилала и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.735
    Пол:
    Женски
    А овие на Dove што се новиве без алуминиум? И тие создаваат чудна миризба? :?:
    Ги гледав во Рамстор, околу 220ден. се, се мислев но не земав.
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20180409-224411.png го најдов на инстаграм кај една која се бави со проучување на декларациите и препорачува што е можно поприродни производи. За овај пишува дека има добар состав. Јас ќе го пробам доколку некој има желба да проба нешто ново еве моја препорака.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Мене не ми прави никаква миризба тој антиперспирант, го користам неколку месеци веќе.
     
    На sorbet и Luminary им се допаѓа ова.
  15. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Koj potocno ?
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Dove без алуминиум, нов е и мислам дека само еден имаат донесено, тој основниот. Како што разбрав го има само во Рамстор, а јас не го купував од тука па не сум баш информирана кај е достапен овде.
     
    На kala21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Possibility

    Possibility Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Јас тотално ги изоставив антиперспирантите, веќе неколку месеци ја користам кремата на Лидера за пазуви и тотално ја неутрализира миризбата во рок од 3,4 дена. Не содржи алуминиум.
     
  18. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Да не ти текнува од прилика која цена е? Иако е машки, би му дала шанса.
    Јас скоро сум откажана од секаков вид женски антиперспиранти општо, со и без алуминиум, зошто никој досега не ми помага со потењето, а оние без алуминиум воопшто не штитат ни од непријатна миризба.

    Веќе извесно време го користам Nivea men 48h stress protect дезодорансот, и иако има алуминиум, досега е единствен со кој не се појавува никаква миризба, а ме штити дури и од прекумерно потење.
    Иако има силен, машки мирис во моментот на нанесувањето, неколку минути по прснувањето истиот иззбледува и воопшто не се чувствува, па не се меша со парфем или било што друго.
    Сепак, уште сум надежна дека ќе најдам нешто без алуминиум кое ќе се покаже ефикасно :)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @MagsDestiny околу 130 денари е, само има пропилен гликол и не знам дали би ти одговарала таа состојка. Мене лично не ми смета, важно ми е да не содржи алуминиумови соли.
     
    На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Sega vidov na fb Dm imaa objaveno deka go imaat.
     
    На Mishela и sorbet им се допаѓа ова.