1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aнтиперспиранти

Дискусија во 'Тело' започната од OrdinaryGirl, 11 април 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    на мн од антиперспирантите ке прочитате дека има состојка која се вика Aluminium Chlorohydrate .ова состојка се смета дека е предизивикувач на рак на дојката.Отровните материи од организамот се изфрлаат преку потта.На нашето тело постојат само неколку локации кои се во состојба да ги исфрлат штетните материи ,меѓу другото тоа се пазувите.
    Е сега проблемот е во тоа што антиперспирантите го спречуваат потењето а со тоа и спречуваат штетните материи да излегуваат од телото и да се собираат во лимфните жлезди под пазувите. А таму се наоѓа најчестиот предизвикувач на рак на дојката.
     
    На Rozich и happygirl им се допаѓа ова.
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    гарниер минерал сензитив, го обожавам дезодорансот, само тоа користам!
     
  3. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Rexona, Rexona i Rexona momentalno mi e so Aloe Vera
     
    На d.Darla му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Street.chic

    Street.chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    24
    Sekoj mesec razlicni antiperspiranti....ili Nivea, ili Garnier, ili Rexona (najnovata vo zolto izdanie)
     
  5. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    мене ролоните од нивеа (еинџел стар- синиот) и гарниер минерал (со виолетовото) ми се најдобри, стиковите му ги немам пробано, пошто претходно кога користев стикови од рексона и лејди спид стик, стиковите си ги наоѓав на внатрешната страна на бузата :lol: , па како што си сакам црно, кога ќе ја слечев блузата ваква ми беше фацата- :o, па си се префрлив на ролони
     
  6. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Користам стик од Нивеа.Порано ги користев стиковите на Рексона,ама многу траги ми оставаа.Задоволна сум со Нивеа сега за сега.
     
  7. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    дезодоранс Рексона, ни траги ни флеки остава ни ништо и мириса освежително
     
  8. Maturantka

    Maturantka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    1
    Стик adidas од лилавиот. Најдобар!
     
  9. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Сите сме информирани за штетното дејство на одредени состојки од антиперспирантите, ама пак си ги користиме, го занемаруваме здравјето или едноставно не сакаме да си го зачуваме мислејќи дека не може баш нас да не стрефи! За оние кои не си го земаат сопственото здравје здраво за готово и знаат дека треба да си го чуваат за да го задржат, еве рецепт за домашно подготвување на антиперспирант на природна база.
    Преземен од еден мк сајт.


    За да направите природен антиперспирант, земете сода бикарбона(sodium bicarbonate). Земете шише од користен антиперспирант, измијте го убаво и ставете половина(до една) кафена лажичка сода во него(содата е база, па повеќе сода би можело да ја иритира кожата). Потоа ставете 3/4 вода во шишенцето. Оставете содата да се разреди (таа нема комплетно да се раствори). Содата нема некој посебен мирис, па може и да додадете зелен чај, екстракти од алги, aloe vera гел или есенцијални масла со мирис по ваш вкус.

    Можеби ќе ви треба повеќе сода, можеби помалку, но тоа ќе го утврдите сами.
     
  10. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Dove so zoltoto ili plavo kapace mi se zakon i epten mi drzat.i lady speed stik.koristam dezodoransi rolonite ne mi drzat nikako, a isto i stikovite:)Rexona-ta na primer site ja falat a mene ne mi se dopaga.Vsusnost na sekoj razlicno mu reagira zavisi od organizmot
     
  11. Addicted

    Addicted Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Рексона и Нивеа стиковите ми се омилени и сум презадоволна од нив.
     
  12. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Јас користев рексона подолго време и навистина бев презадоволна од нив но сега во последно време не сум баш задоволна...некако не се истите рексона како што беа порано, не траат сега толку....Каков стик користите вие? Препорачајте ми некој долготраен :)
     
  13. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски

    Нивеа ;)
     
  14. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    нивеааа најубави се ... а имам користено и еден друг не знам како се вика ама преубав е само го немам пак сретнато ...

    од орифлејм и авон стиковите се ужас ... на секој пола саат треба да ставаш ...

    нивеа си е нивеа за оваа тема 8)
     
  15. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Многу време го користев Рексона стикот,плав и зелен,па ми здосади.Користев и дезодоранс-антиперспирант од амаи и тој беше ок,ама повеќе сакам стик зашто од дезодорансот се осеќав некако влажно под пазувите.
    Сега веќе некое време ги користам Фа стиковите,најчесто Rice-dry
     
  16. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    22.587
    Пол:
    Женски
    Нивеа и Рексона, едни од подобрите според мене :)
     
  17. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Jas od osnovno skolo koristev rexona stik najmnogu pomaga voopsto ne se potite pod pazuvite,no site okolu mene insistiraa da prestanam zosto premnogu stavav opsednata bev so toa,mi rekoa da probam so dezodorans nekoj,no bev skeptik mislejki deka nema da drzi deka ne se bas dobri.Pred eden mesec kupiv Garnier 48h dezodorans,preubav i plus ne ostava beli tragi voopsto,probajte go nema da zazalite.
     
  18. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    И според мене најдобри се Рексона и Нивеа! Моментално користам стик Нивеа и сум задоволна!
     
  19. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.097
    Пол:
    Женски
    Рексона и гарние, спреј. Стиковите не ми се убави.
     
  20. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Имам користено скоро од сите,бидејќи мирисите брзо ми здосадуваат,па често ги менувам.Моментално користам на Rexona и сум задоволна