1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AIESEC

Дискусија во 'Образование' започната од Scarlet88, 6 мај 2010.

 1. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Devojki, sakam da se zaclenam vo AIESEC! Dali nekoj ima iskustvo so ova organizacija? Ako moze podetalno da mi kazete, pozitivni i negativni strani! :talk: :hai:
   
 2. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
 3. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Fala za stranava, ama ja pregledav nema nisto konkretno! Bas bi sakala da znam dali nekoj otisol na internship? kako si pominal i slicno?
   
 4. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Да ја активираме темава повторно, ова е многу добра можност за млади, и еве начин да се информираат феминките.
   
 5. Mora

  Mora Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  8
  Јас сум во друга таква организација Иаесте, бев на две пракси до сега, и беше одлично искуство!! Освен што ќе прошеташ, можеш да научиш многу, да стекнеш искуство од таму кајшто ќе работиш, и многу студенти што лично ги знам, поради тоа искуство, работат во големи фирми по светот, како INTEL, проекти за NASA, или пак им било понудено долгорочен договор во фирмите каде прво биле практиканти, доколку се покажете. Имам една пријателка, која веќе една година работи во одлична фирма во Будимпешта, среќно заљубена во Унгарец :)

  И додека да отидете на пракса, времето што ќе го поминете со странските практиканти од цел свет во текот на нивниот престој тука, е супер!

  Се на се, многу ми е мило што постојат вакви организации, за забава, и љубов и туризам и cv и се...
  Ич не му се мисли, зачлени се :)
   
 6. vrvi

  vrvi Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  jas se prijaviv za da odam na praksa vo Turcija, preku AIESEC letovo i si pomunav nezaboravno rabotev na proekt i se druzev so luge od 10 drugi zemji i bas go zapoznav istanbul, sega ke odam pak vo Januari najkasno, znam deka ima pak vo Turcija ama i nesto vo Italija, Ukraina i mislam Romanija. Feminki nemoj da se mislite deckite se super vo AIESEC odete prijavete se i begajte na praksa :)
  [mod-kirilica:2xdccxcg][/mod-kirilica:2xdccxcg]
   
 7. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  А само еднаш во годината е рок на пријавување? Или може и сега да се пријави некој што сака да е член на AIESEC?
   
 8. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  779
  Пол:
  Женски
  Два пати во годината има регрутација и селекција на нови членови во АИЕСЕК. Колку што знам наредната ќе биде во февруари, што значи не може кога сакаш да се пријавиш туку си има одредени процедури за станување нивен член.

  Инаку јас членувам во АИЕСЕК, ова ми е прва година и досега не сум била на пракса но планирам понатака да одам. Меѓутоа, праксите не се единствено нешто што го нуди АИЕСЕК туку има и многу други работи што можеш да добиеш и научиш. Но, секако за да добиеш треба и да вложиш, а тоа подразбира време, труд итн. Не за џабе се вика волонтирање.

  А кога станува збор конкретно за праксите, на нив може да оди и некој што не е член. Само треба да отиде во канцеларијата на АИЕСЕК на Економски Факултет и таму се убаво ќе му објаснат.
   
  На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  А доколку станеш член, дали има некакви состаноци, средби итн и колку често се одржуваат? И дали оваа организација (и сличните на неа) дејствуваат само во Скопје или ги има и по другиве градови - Битола, Охрид...?
   
 10. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  779
  Пол:
  Женски
  Има еднаш неделно состанок на локаниот комитет Скопје (односно на сите членови) и плус состаноци на фукционалните групи (секој член на почетокот си избира една функционална област во која ќе работи а нив ги има 6). Во моментов АИЕСЕК функционира само во два града во земјава а тоа се Локален Комитет Скопје и Локален Комитет Прилеп. До пред некоја година имало и во Охрид.
   
  На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
 11. babylove123

  babylove123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  55
  А за праксиве кога одиш некаде во некоја земја сам си плаќаш трошоци или платени ти се ?
  И ако може да ми дадеш повеќе информации за тие пракси.
   
 12. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  231
  Плаќаш 75-100 евра за да влезеш во систем, па ти прават акаунт и после сама си ги бараш местата каде сакаш да одиш на пракса. Аплицираш и доколку те изберат одиш. Имаш фора 3 месеци да си најдеш место и да те примат, не значи дека секаде каде што ќе аплицираш ќе си и примена. Ако те примат ти средуваат документи од aiesec. Патот сама го плаќаш мислам дека, се друго ти плаќаат тие каде што одиш.
   
 13. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  779
  Пол:
  Женски
  Како што кажа феминката над мене,прво си плаќаш околу 100 евра. Е сега ако одиш на волонтерска пракса се за таму ти е обезбедено (храна, сместување) а на професионална пракса добиваш плата и самиот си си плаќаш за сместување, храна и др трошоци.
   
 14. Hasi

  Hasi Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Машки
  Mene me interesira kade se prestojuva? Vo nekoe semejstvo, vo dom, kade? Delish soba so nekoj ili ne? I dali kolku se prijavish znaci deka odish ili ima rizik da ne te odberat, parite da ti propadnat?
   
 15. анчула

  анчула Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Женски
  прво се средува тоа се околу примањето и одбирањето и кога се ке биде сигурно си плакаш, а за сместувањето ни јас незнам и мене ме интересира тоа
   
 16. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.512
  Пол:
  Женски
  ^^

  Дали некој знае некоја ваква слична организација што функционира за средношколци, т.е лица до 18 години? :)