1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Air fryer-готвење со жежок воздух

Дискусија во 'Дом' започната од GirlyGirly, 17 јуни 2019.

  1. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    Нема да се покаеш, ептен се добри, само најди некој модел што можеш преку апликација да го контролираш т.е штп има вифи, така е уште подобро, го редиш што сакаш од сабајле, пред да дојдеш дома пола саат си вклучуваш, доаѓаш дома, си имаш јадење готово.. И види корпата колкава е, најдобро е да има најмалку литар ипол корпа, за да не ставаш повеќе пати, иако мислам дека овие од Philips имаат сите големи корпи..
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    За да биде криспи мора да ставиш и масло, значи купи си распрскувач за масло за ер фраер, ќе видиш колкава разлика ќе има.. Тоа без масло, ова она, нема врска, купи си распрскувач за масло, па ќе видиш разлика..
     
    На Bella__ и Ribizla им се допаѓа ова.
  3. Ribizla

    Ribizla Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ne sum videla po marketive li go ima?
     
  4. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    Не знам искрено, на али експрес има знам..
     
    На Ribizla му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.939
    Допаѓања:
    10.105
    Пол:
    Женски
    Vero jumbo има. Има во маркетиве маслиново масло со распрскувач, но не му знам квалитет на маслото.
     
    На Ribizla и sani99 им се допаѓа ова.
  6. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.186
    Допаѓања:
    1.257
    може слика да видам како изгледа распрскувач ?
     
  7. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.939
    Допаѓања:
    10.105
    Пол:
    Женски
    20230410_125245.jpg
     
    На нина122 и Ribizla им се допаѓа ова.
  8. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Мене ми е само за мене секојдневно да си готвам набрзинка и сакам малце поздраво да е го видов овој модел е најмал и е за до 1-2 луѓе затоа сакам да го пробам . Фала ти многу
     
  9. blue-diamond

    blue-diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    39
    Зошто ги нема на Делимано? препорачајте ми некој друг бренд :)))
     
  10. Unicornus

    Unicornus Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    1.268
    Пол:
    Женски
    Доста практичен ми е, посебно за компир, излегува како пржен а само го прскам со ептен малку масло.
     
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.220
    Допаѓања:
    40.029
    Јас немам рерна дома, и се мислам меѓу неа и ова фраеров.

    Да, помалце троши, не шири топлина, али па помалце збира. Јес да сум гледала поголеми, со две комори, па и како рерни, али не ми се дава толку пари искрено, уште не знам.

    Али небитно, парашањето ми е, дали сите јадења шо моеш у рерна, моеш и у фраер да ги направиш?
    Оти на интернетов така испаѓа.
    Прават бурек, торти, леб, абе све.

    Еве пример, сакам тавче ориз да направам со батаци? Дали заедно да ги ставам, или прво месото, па оризот да го додадам?
     
  12. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.336
    Допаѓања:
    17.529
    Пол:
    Машки
    Јас пола пиле имам клаено и го прај убо. А ориз такви ми ти работи немам клавано внатре.

    Имам напраено риби - ок.
    Другото месо, кременадли, пилески стекој, копани - супер
    Компири - ооооодличниии

    Филипс користам
     
  13. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.220
    Допаѓања:
    40.029
    @Stark кој модел поточно?
     
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.163
    Допаѓања:
    23.336
    Дечки, сеа е совршено време за компири во фрајер, оние малечките ситни компиричиња испаѓаат врв. Само се мијат и се попрскуваат со масло и зачин, измешани убаво, 20ина мин.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20230816-183841_Facebook.jpg Дали некој го има и колку е задоволен?
     
  16. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Машки
    Ова го гледам три месеци подоцна, и не знам дали веќе си купила... :) Но, еве, нека биде и за другите кои имаат слична дилема ...

    ***

    Моето искуство вели дека не можеш сѐ во едно да ставиш, како во фурна (рерна) ... на пример, ако сакаш компирчиња и пилешко (1) двете имаат различен степен на „пржење“ , (2) им треба различно време (3) им треба различна температура (4) неколку пати треба да ги превртуваш. (4) зависи колкав е волуменот на храната што сакаш да ја подготвиш (за колку луѓе)

    ... Теоретски, да, можеш заедно, ама нема да излезат добро, зашто двата производи се различни... Пример, компирчињата побрзо ќе се „испржат“ од пилешкото, или ако не ги превртуваш само еден дел ќе биде опфатен... Но, овој ефект е помал колку е помал волуменот на храната што ја правиш... Ако е за еден или двајца има доволно простор и двете нешта да се испржат како треба, зашто ќе можеш без проблем да ги извадиш компирчињата, па да го допржиш полешкото... Ако за тројца и повеќе тогаш ќе е многу покомплицирано, двата производи ќе се измешаат и не ќе можеш да ги превртиш неколку пати и пак ќе имаш нерамномерно испечени производи.

    ***

    Секако дека не можеш сѐ како што сакаш во фраер како во фурна/рерна/печка... иако, еве, јас лично не сум правел колачи/торти во него, можеби е можна некоја поедноставна варијанта.

    Но, ако живееш сама, и знаеш што точно ќе готвиш, без да имаш голем спектар на јадење што би ги направила, тогаш фраерот е подобра опција...
    Има и фурни што имаат функција со печење на топол воздух, кој го има ефектот на ер-фраерот, па можеби тоа би било подобра идеја, ако размислуваш да правиш различни рецепти
    Дополнително, не мислам дека фраерот е побрз начин на готвење од фурна. Тоа треба да имаш предвид...


    ***

    Јас имам најголем по волумен фраер, XXL, кој теоретски треба да „испржи“ храна за шестмина, но, повеќе од тројца не сум правел,. затоа што, рекламите не ти кажуваат дека храната мора неколку пати да се врти, меша, и бара време, за подеднакво да се процесира/испече/испржи тоа што сакаш да го зготвиш.

    ***

    Предностите на фраерот се следни (1) Мал е и мобилен (2) Поздрав е , во принцип с екористи помалку масло/зејтин, а тоа што не го искористуваш паѓа низ решетката и го фрлаш . Месо можеш да пржиш и без масло, за другите производи може да спориме. (3) Полесно е за одржување.
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    13.699
    Пол:
    Женски
    Јас го имам, секој ден го користам супер е, рерна мноогу ретко користам се во него правам, цела кокошка имам печено, за 1 сат ја прави за мерак. Во моево има и решетка за печење во 2 слоја, провери дали оди заедно. Може да се поврзе со вифи ама уште го немам пробано то, чекам да дојдат да ми стават :)
     
    На Polsko му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот. Се двоумам само поради тоа што капацитетот е 3,5 л и не е за четворица.
     
  19. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.210
    Допаѓања:
    32.372
    Пол:
    Женски
    Да ама оние замрзнати компири само, мајка ми има од нет го порача, го користи 2 години, супер е, кога бевме Италија имаше за 49 евра, и не го купив, се зафркнав, порачавме од колега на мм кој се уште беше таму, само што ми стигна па ќе го пробувам од утре.
    Во мкд е поскап, овој на тач за 49 евра.
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    13.699
    Пол:
    Женски
    За појќе луѓе ја користам решетката и собира ќофтиња на 2 нивоа, колбаси, пилешко, медаљони, зеленчук можиш да го наполниш со повремено мешање.
    Сеа зависи и кој колку јаде, ние сме 4ца ама децава слабо јадат, колку за 1 чоек :)
     
    На Polsko му/ѝ се допаѓа ова.