1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.624
    Допаѓања:
    251.158
    Пол:
    Женски
    Нарачувал некој костими за капење? Ако да, дајте некој селер.
     
  2. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што нарачувал за Black Friday (лани) и се уште не му стигнала нарачката?
     
  3. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Парите не се вратени уште, ама ми одобрија диспјут
    Затоа се мислам што да правам
     
  4. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    2.145
    Луѓе, вака сега...
    Отворив dispute за еден производ кој ми нема стигнато а е порачан одамна. Меѓутоа, изгледа станува збор за тоа дека имам порачано во период кога имаше попусти... Ја разбирам ситуацијата, ама се налутив и им опнав жалба :)))))
    Арно ама, денес производот ми стигна. Се работи за екстра мала сума на пари, ама некако ми е жал што вака испадна. Кај ми го пратија од преку 9 ридови, океани, мориња и планини за без пари шо се вика, уште и да ми ги вратат парите :))))) .

    Како сега да постапам?
    Има ли шанси да им платам пак, на пример?
    Не сум сигурен дали парите ми се вратени на сметка (треба да проверам), ама знам дека жалбата ми е одобрена.
     
  5. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да им ги вратиш парите, пиши му на селерот порака дека производот ти стигнал и ќе ти каже што да направиш за да му платиш пак.
     
    На Meckicja и theunforgiven им се допаѓа ова.
  6. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    2.145

    Најверојатно ќе треба да „порачам“ фиктивно друг производ од кај нив, да го платам, а тие да не го пратат.
     
    На M.laDy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    И јас сум со истиот проблем
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Небитно од каде порачувате, внимавајте на рејтингот на селерите. Конкретно за aliexpress, мој совет е да го наместите филтерот за Orders, први ке ви ги даде производите и селерите кои имаат најмногу порачки, потоа одете во Feedback и одберете опција With Pictures и мали се шансите да направите утка.
    Пример, јас никогаш не би порачала од селер кој има продадено 10тина работи, небитно која сума е во прашање.

    Од али имам порачувано евтини работи, една порачка беше едвај долар и пол, ама стигна.

    Од ebay до сега имам порачано две работи, поскапи (над 50 евра), стигнаа многу брзо и на наша среќа не плативме царина, а пакетите беа поголеми. Конкретно јакна за брат ми порачавме, на тракинг не ја дава до каде е, ја си мислам не ја пратиле, арно ама, за некои 10тина дена поштарот ја донесе до дома. :D
     
    На Bozica1980, kikkki, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. medena123

    medena123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Колку време се река да ти рефундираат и парите да ти дојдат на сметка? Јас од неколку нарачки чекам, ми го потврдија dispute-от. Сега ќекам да стигнат. Не знам дали воопшто ке стигнат...
     
  10. medena123

    medena123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Зашо вака? Јас сум со Visa Electron све океј ми работи
     
  11. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    17.203
    По колку време од истек на рок може да се отвори dispute? Ме моли селеров да сум почекала уште 2 недели...
     
  12. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    Otvori dispute ako ima uste eden ili dva dena, ostaj on sto ti vika, mene ednas taka mi napravija pocekaj pocekaj i ne mi vratija pari, zatoa najsigurno otvori dispute, pa posle stignalo ne stignalo seedno :)
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Нечие искуство со вратени пари на сметка и оданочување ??
     
  14. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    20180120_223941.jpg
    Последните нарачки, чекам наочари за сонце и чокери :D
     
  15. mysticism

    mysticism Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    направив 2 порачки од 2 различни продавачи на 06.12 и двете ги испратија во рок од 2 дена. на 14.12 на двете пишуваше 'Shipped by air' и после долго време немаше никаква информација. проверував секој ден и дури на 02.01 на едната пишуваше дека стигнала во србија и за неколку дена ја добив на врата. ама за другата нема никакви информации од 14.12.
    на 17track си стои дека е во авион, а на мк пошта нема никаква информација. продавачот ми рече дека стигната е во мк, да сум почекала уште недела-две, но имав уште неколку дена до крајот на delivery time според алиекспрес и кликнав на open dispute.
    пишав таму дека никаде нема инфо, продавачот ми рече сепак да почекам и го одбив. побарав да ми прати доказ каде пишува дека стигнала пратката во мк, и откако го пишав тоа го нема никаде.
    не знам дали проблемот е до поштава или до продавачот, ама продавницата и производот имаа супер оценки до сега. дали да одам во пошта да прашувам или да почекам уште некој ден?
     
  16. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Имав нарачка некои семиња,негде крајот на ноември ,на 02.01 ,добив порака од ппродавачот дека семињата се стигнати во мк за да дадам фидбек,а во мој град у пошта стигнаа дури на 16,01 кога и се појави на следење на пратки дотогаш ја немаше,поштарот ги донесе на 18.
    Сега дали тоа е времето дур се разнесат по поштите,зашо коа стигаат у мк им ставаат нов број и ги препраќаат,за да си сигурна побарај да ти го продолжат времето на достава,а ден два пред истекот на тоа време стисни диспуте
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tranquila

    tranquila Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    83

    Почекај уште некој ден , поради празниците имаше голема гужва и затоа ќе доцнат пратките.
    Мене ми стаса неделава пратка од 11 месец.

    2 недели најдоцна.
     
    Последна измена од модератор: 23 јануари 2018
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Како се брише профил на али експрес?
     
  19. mysticism

    mysticism Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
  20. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.672
    Допаѓања:
    52.070
    Пол:
    Женски
    Edno prasanje za Ebay.. Maz mi poraca radio za kola 60 evra no kaj sestra mi vo Germanija na nejzina adresa bidejki pisuva deka treba da pristigne 29-30 januari preku DHL. Taa na 30 ti si doaga tuka za Sk i sakav da go donese. Ako ne stigne do togas moze li da otvoram dispute ? znam za Aliexpress ima a za Ebay ?