1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Зависи што порачувате.
    Јас чекам и облека па пишува дека праќаат.
    Може нема да ја укинат.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Што не доставуваат до Македонија сум сретнала 2-3 само, ама на многу работи ние имаме шипинг, а за други држави во околината нема. Дефинитивно сме на црна листа.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  3. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Јас порачував пред Нова година некои ситници и сите ми стигнаа. Ама приметив неколку селери што не праќаат повеќе кај нас.
     
    Последна измена: 25 март 2018
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Даа јас имав нарачано трепки и четки пред неколку месеци и ми стигнаа се супер, и викам сега пак од ист продавач да си нарачам што си е сигурно, сигурно. И гледам сега нема достава до МК. Не имаат објавено за ризична земја.
     
  5. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Имав порачувано од еден селер облека многу пати, без шипинг беше и секогаш стигнуваше супер брзо отприлика за 15 дена максимум, баш преѓе отворив и видов дека на сите артикли пишува дека не може да се испорачаат за Македонија, после заприметив дека и кај многу други селери е така :(
     
  6. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Јас имам порачано работи во јануари и февруари ,сите се испратени, ама веќе е март и уште стојат на сред пат и не мрдат.... незнам што е проблемот, ќе ги добијам ли воопшто порачќите!?

     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 28 март 2018
    На didisi и TutiFuti им се допаѓа ова.
  7. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Малце доцнат пред и после н.год и нивната кинеска нова година во фебруари
    провери на странава http://www.posta.com.mk/TrackTrace/index.html
    може се стигнати мене на али ми покажуваше на пола дека се ,отварам на нашава страна таа стигната.
    Или пиши му на селерот
    Јас некои нарачки ги чекав 3ипол месеци

    Почекај чим уште ја нема кај нас мн се чека од нивната н.год или пиши му на селерот и пази ги деновите што се избројуваат.
    И јас вака се нервирав кога чекав ,нема др избор освен чекање
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2018
  8. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Луѓе прв пат порачав нешто од алиекспрес и сега сакав да ве прашам дали ке ми стигне некоја порака или нешто кога ќе биде во македонија и дали пратката ја носат до врата или треба во пошта да одам ?
     
  9. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    порака не стига туку следиш на тракинг, а пратката дома ти ја донасат, ако не знаеш како са следиш оди на my orders и таму ја дава порачката отвараш ја и кликаш трак
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И мене вака ми даваше за маската за телефон кога ја чекав и после неколку дена ми ја донесе поштарот неочекувано. Ако е ситна порачка не се замарај ќе стасаат каде и да е.
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Треба да отворам диспјут до 12 април бидејќи не ми стигна една пратка.
    Јас ќе одам секако утре во пошта, но муабетот ми е дали некоја знае кога се отвора диспјут што да стиснам бидејќи еднаш пробав и ми бараше и слика.
     
  12. tropix4e

    tropix4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    140
    Јас неколку пати отварав диспјут и до сега сите се решени во моја полза.
    Прво што мораш да направиш е да му напишеш на продавачот да го продолжи рокот за заштита, за испорака, не знам како се вика кај нас точно. Од ова ќе направиш скриншот и ке им го доставиш на алиекспрес кога ке го отвараш спорот. Тоа ти е доказ дека продавачот не комуницира со тебе. Немој да се мислиш дали да отвараш диспјут или не. Од моментот кога ќе ти заврши рокот за испорака имаш околу 15-20дена за да го отвориш спорот за да си ги вратиш парите. Не ли го отвориш до тогаш, алиекспрес смета дека си ја добила нарачката и му ги префрла парите на продавачот. Од тој момент веќе ни случајно нема да успееш да си ги вратиш парите.
    После веќе кога ќе решиш да отвориш диспјут постапката е следна:
    1) Отвори ги нарачките, притисни на копчето Open dispute што се наоѓа до нарачката, ќе те префрли на страната за самата нарачка и таму пак ќе притиснеш на копчето Open dispute
    2) Притискаш на копчето Refund only, ќе те префрли на следна страна каде што ќе треба да наведеш информации.
    3)Кај опциите идеш вака: I want to apply for:refund only, Did you receive the item?: No, Reason for refund request: logistics tracking problem, на следното бираш Purcase protection is running out, but package is still in transit, refund amound: ја наведуваш целата вредност на производот ВКЛУЧУВАЈЌИ ја и доставата, Please write your request detail: е тука срце мое си ја празниш душичката, си кажуваш дека веќе поминал рокот за достава од 2 месеци и твојата нарака сеуште не е пристигната, дека како што покажува и скриншотот, продавачот апсолутно не комуницира и не е услужлив и за крај(затоа што нели не е набројување ако нема 3 точки) потенцираш дека бројот за следење не е валиден. Кај Upload evidence го прикачиваш скриншотот и чекаш понатаму како ќе се одвива процесот.
    Обчно следниот ден добиваш порака од продавачот со текст од типот на: Извинете што пратката толку ви касни, ама ве молам почекајте ја уште икс денови. Обично кај мојов икс пишува 7-10 дена. ВНИМАНИЕ! Ако пораката ти ја прати на тебе лично, а не преку самиот диспјут како одговор, одма кажувај му не. Од моментот кога ќе го отвориш диспјутот комуницирај со продавачот само преку диспјутот. Тоа ти е официално пред али како пред суд. Ако ти ја прати пораката преку диспјутот, почекај 7 дена и ако не стигне до тогаш продолжи со диспјутот. Ако не ти се чека слободно кажи му дека 2 месеци му беа доста.
    Ако во рок од 5 дена продавачот не изреагира на никаков начин преку диспјутот(пошо има доста продавачи што си поставиле автоматски систем и не се замараат со комуникација со купувачите), алиекспрес автоматски го решава диспјутот во твоја полза и во рок од 3-20 работни дена ти си ги добиваш парите на сметка.
    Извинете ако сум малце понервозна отколку што треба, ама додека го пишувам одговоров отварав диспјут за производ што го чекам од Декември.
    Се надевам дека ќе ви помогне мојов одговор.
     
    На Mishela, Annora, MayDiamonds и 4 други им се допаѓа ова.
  13. tropix4e

    tropix4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    140
    А и уште еден совет плус. Кога ќе ви стигне пратката ве молам снимајте додека ја отварате. Така ако испадне дека ви пратиле камења наместо тоа што сте го нарачале, можете да му докажете на алиекспресс дека не сте го измислиле тоа за да добивате работи гратис туку затоа што треба под итно да им ја затворат продавницата. Важно е да ги снимите тие информациите со име, презиме, адреса, трекинг број и самата пратка целосно, за да не испадне дека ја отварате праткава само од другата страна.
     
    На MayDiamonds, Amellie13, Nice girl и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Nice girl

    Nice girl Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе јас сум премногу смотана, се изнакликав повеќе производи да ги купам арно ама само првото име си го пишав и тоа скратеница. Првиот производ дојде и ми рекоа дека не може секогаш вака, може некогаш да ги враќаат назад поради тоа а мене воопшто не ми текна коа си правев акаунт да сменам у целосно име кај адресата. А не можеш да смениш име кај производот ако веќе е пуштен за испраќање. Дали и на некоја и се има случено ова или јас сум посебен случај...(facepalm):headbang::worried:;(
     
    Последна измена: 13 април 2018
  15. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Не знаев каде да го ставам ова, па ај темава ми изгледаше како океј место, бидејќи најголем дел од шминките се порачуваат од али.
    Не ризикувајте за некој денар помалку да купувате фејк шминки од али, никој не ги контролира што и како ставаат во нив. За лице се работи сепак. Се згрозив кога прочитав човечки фецес дека содржеле. :puke:
    upload_2018-4-13_23-52-42.png
     
  16. Nice girl

    Nice girl Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Јас си порачав руменило, Focallure се вика марката :wasntme:
     
  17. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Нека ми пише некој што порачувал..Сакам нешто да прашам
     
  18. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Јас си порачав крем хајлајтер, повеќе од љубопитност, на опаковката ги пишува сите состојки па ги проверив и на cosdna и сите се во ред.. Еве го користам некое време и немам никакви проблеми инаку имам најосетлива кожа на светот склона кон акни, така да штом мене не ми се случи ништо, во ред е :)
    П.С И преубаво мириса :inlove:
     
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Focallure се регулирани, кинески бренд се. Сите што се пишуваат како брендови се регулирани од прилика на исто ниво како да купуваш американска козметика. Некои од тие брендови продаваат реплики или производи кои се инспирирани од познати брендови.
    Безбедна козметика од алиекспрес се: Beauty glazed, Focallure, UCANBE, Maria Aora, Anmor Beauty, Maange, O.TWO.O и некои други. Битно е да имаат сопствени фабрики и да се козметички бренд, тогаш се регулирани. Во спротивно, кога прават козметика на диво, појма немаш што добиваш.
     
  20. Nice girl

    Nice girl Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Тогаш можам да замислам што се содржат сите фејк производи од познати брендови што сум видела да ги продаваат на Бит Пазар и на други места кај нас :^)