1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. Smokva17

    Smokva17 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Decki konecno proveriv vo pošta i mi izleze ova , dali ova znaci deka e stignata narackata F4E14794-C092-46AF-8C45-5A06A667C2D7.png
     
  2. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Стигната е, очекувај ја во наредниве денови.
     
  3. Smokva17

    Smokva17 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Sigurna si ?ne ke moram da ja zemam treba carina da se plati
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    До која сума ти е нарачката?
     
  5. Smokva17

    Smokva17 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    230 e
     
  6. Smokva17

    Smokva17 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Mene mi e vazno da e stignata
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако е толку тоа подлежува на царина, ќе си платиш царина ама не знам дали во пошта.
    Штом на сликата покажува дека е тука значи тука е.
     
  8. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Пишува дека е За достава/испорака, затоа ти реков очекувај ја, не знам за царина, веројатно ако треба да платиш ќе те известат, сум немала пратка за која сум плаќала царина.
    Кога ги следам вака пратките и е вакво инфо, веќе следниот ден е во мојот град (не сум од Скопје) и ми ја носат на домашна адреса.
     
    На Smokva17 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Smokva17

    Smokva17 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Da vo posta, eve da si znaaete , jas bev vo posta i tamu odma ima carina vo samata posta i mi kaza 80 e treba da se plati 18 %ddv i za garderoba ako e17, 5 % carina , samo mene ne mi bese logicno deka na aliekspres pisuva deka ne e sletano a na posta deka e, a prvpat poracuvam , i za pet dena mi istekuvaat 60 te dena pa da se osiguram ama utre zdravje sabajle ke odam do posta
     
  10. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.158
    Пол:
    Женски
    Помош дечки! Досега сум немала вакво искуство, сите порачки ми стигнувале, ама оваа пиши статус:finished, требаше уште пред некој ден да стигни,а нема ништо. Прашав и во пошта, и таму ништо.
    Да почекам уште некој ден или треба да им пишам за парите да ми ги вратат? А, производот стварно го сакам. За посигурно, да го порачам од друга продавница или?|(
     
  11. tropix4e

    tropix4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    140
    Кажи ми дали ти е истечен рокот на заштита? Ако истече, отварај таму диспјут и враќај си ги парите дур уште имаш време, ако не ти истече, пиувај му на продавачот. Прашај го што, зошто, како. Мене често ми се случува на некои пратки да ми пишува дека се завршени чисто затоа што продавачов ми дал некој лев број за следење. Обично ми доаѓаа тие пратки, ама за секој случај прашај си.
    А, и ако гледаш дека продавачот не ти одговара да пораките, пратката не ти е стигната и рокот за заштита привршува отварај му таму диспјут.
     
  12. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    21.853
    Пол:
    Женски
    Нарачав ист производ два пати по грешка. Му пишав на селерот едната нарачка да ја откаже, ама сега проверив на е-банкарство и таа е наплатена. Треба да му пишам пак или треба време за парите да се вратат на сметка?

    И уште нешто... приметив наплата од плус 193 денари а ништо немам нарачано. Се друго што имам нарачано си стојат цените, ама оваа е плус и ме буни од каде може да е.
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Женски јас редовно порачувам од Алиекспрес.
    Но сега со една другарка нарачуваме маски и некои делумно стасаа,но фалат уште 2 маски за тел и не стасаа.
    Диспјут отворив и истиот брзо беше затворен,но парите не се вратени, му пишав на селерот ми рече највеќе за 15 дена би требало да се рефундира.

    За мојата маска што мислев нема да стаса, ми вратија пари и другиот ден ми стаса маската.

    Ме чуди каде се овие 2 наведените што не стасаа воопшто? А беа нарачани на 22 ноември.

    Во меѓувреме со другарка нарачуваме уште една маска и таа требаше да стаса на 23 февруари, а ја земав денес.
    Многу чудно, барем пари да и вратеа на другаркава.
     
    На Animali и TutiFuti им се допаѓа ова.
  14. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.387
    Пол:
    Женски
    На мене ми вртија пари за две маски што требаше да стигнат до 19 јан. Баш завчера стигнати беа и парите на сметка... а за маските сеуште сум во надеж дека можеби ќе стасаат некогаш.
     
    На Animali и buba4e89 им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имав нарачано вкупно 5 маски и 1 фолија за тел. Сите во исто време.
    4 маски на друга адреса ги ставив, 1 маска и фолијата на моја адреса.
    И сега сите ги порачавме на 22ри ноември, до 27ми ноември ги следев. После им се изгуби трагата, ништо не покажуваше на 17track и земав не се замарав многу пошто беа празници и јасно ми беше дека ќе каснат.
    Е сега доаѓа краен рок и јас отворам диспјут за цела пратка.
    Другиот ден стасува фолијата а таа последна беше нарачана и му пишав на селерот да не ми враќа пари бидејќи стаса.
    После една недела стасуваат на другарка ми од вкупно 4ри 2 маски и тоа големи од порачаното, значи секогаш внимавам да не сум направила утка, читам фидбек гледам слики ама буквално за еден прст двои маската од телефонот и не му пишав на селерот намерно за да се вратат парите ама после некое време ми пишал дека не враќал оти стигнале и биле подигнати.

    Набргу после тоа ми стигнуваат пари за мојата маска на сметка, два дена после тоа ми стасува маската.

    И сега на другарка ми и фалат 2 маски и пари, му пишав на селерот ми рече да чекам процедура до 15 дена.

    Но тоа не е целта, бидејќи се стаса, како и покасно нарачаната уште една маска во Јануари сега стаса, се разбира различен селер.

    И велам на другарка ми да оди во пошта да провери да не има пратка, ама барем картонче ќе и оставел поштарот.
    Многу време помина.
     
    На Animali и TutiFuti им се допаѓа ова.
  16. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.387
    Пол:
    Женски
    Не знам стварно мене ми даде рок ако не стигнеле до 30 јан. Да ми вратат пари рака и бид а поминаа 30 едните ми ги вратија истиот ден на 30 додека др на 31.
    Пишубжваше од 3 до 15 работни дена треба да се на сметка парите.
    Нека проверо во пошта обавезно.
    Јас за самсунг А7 2018 порачав маски и мислам дека некој си ги е зел 1000 % сум убедена во тоа.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ние за а5 и ј5 2017 ццц...
    Ништо ќе чекам уште 15 дена
     
    На Animali и TutiFuti им се допаѓа ова.
  18. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.387
    Пол:
    Женски
    На 24.11 сум порачала и ете не стигнаа.. чудо а пред некој ден порачав нови маски плус некои глупости рокот им е до 25март ќе видам дали ќе стигнат на време тие.
    Ама за крадење дефф.. крадат.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Видов дека ти стасале маските.
    И на другаркава денес исто и стасале.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.735
    Пол:
    Женски
    До кога им се празнициве?
    Јас чекам шипинг на 3 производи, ама сеуште нема ништо од селериве..
    За некој ден ќе истече рокот за шипинг, дали да го продолжам рокот или..:?: