1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не,у пошта што ќе измислат.
     
  2. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
  3. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
  4. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    ne svetat ili?
     
  5. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Брзо се расипуваат, јас имам 15. Побарај и кај нас има. Барем нема да ги чекаш и којзнае дали ќе ти стасаат неоштетени ако ги порачаш
     
  6. mece090

    mece090 Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2018
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Estimated Delivery е времето во кое што треба да биде пратката пристигната откако ќе ти ја испратат, Processing Time е времето од кога ќе ја нарачаш пратката тие за толку време треба да ти ја шипнат, диспут се отвара ако имаш некој проблем со пратката, пример подолго време е заглавена некаде, или не ти е стигната во периодот што треба да ти стигни, Confirmation Received притискаш кога пратката ќе е во твои раце да потврдиш дека ти стигнала
     
  7. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Порачав маска за телефон,арно ама потоа провери фибек и такви коментари и немаше ништо.Одма отворив диспјут и сега гледам ми нема потврдено ништо.Му пишав порака демек по грешка е било и сеуште чекам.Што да правам?
     
  8. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Веднаш сакаше да ја откажеш нарачката, уште пред да биде шипната? Ако да, има опција Cancel Order и тоа требало да го кликнеш, да си знаеш за во иднина :) Open Dispute повеќе се користи ако нарачката не ти стасала, па за да ти ги вратат парите, но мислам дека и сега ќе ти ги вратат и нема да ти направат проблем. Колку време веќе чекаш одговор?
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  9. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Screenshot_20190419-001424_AliExpress.jpg
    Вака ми стои од вчера. :)
     
  10. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Комуницирај со селерот преку пораки, ако не ти врати и утре пиши му пак, извини му се, повторно објасни му ја ситуацијата. Ако го нема и по недела-две пиши им на Customer Service.
     
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Конечно и јас направив акаунт тука иако уште ништо не ми е јасно како што треба ама разгледував на претходните страници. Само да прашам, преку картичката на мајка ми ќе порачувам, на НЛБ и е мислам дека најобична, ќе врши работа оваа така? Ме буни нешто ова пејпал. :D Досега не сум порачувала преку нет, скептик бев ама ај, нешто се премислив. :D :tmi:
    Се осеќам ко изгубен германец :tmi::tmi:
     
  12. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.600
    Пол:
    Женски
    Ќе врши работа. Јас порачувам преку картичка од дечко ми на ттк банка. Еднаш се зачувуваат податоците од картичката и потоа со еден клик можеш да нарачаш што сакаш. :)
    Еден совет само, за посигурно (не дека не е сигурно ама да се избегне можен ризик) таа картичка на дм му е посебна (не е истата каде што чува повеќе пари) и кога сакаме да нарачаме нешто однапред пресметуваме колку кошта и по тековен курс на долар најчесто, приближно толку и ставаме на картичка. На пример, ако кошта нарачката 500 денари, ставаме 600 најмногу.
    Ова за да сме 100% сигурни, не би порачувале од картичка на која има поголема значителна сума. :)
     
    На Animali и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Фала ти ептен на совет, ми значеше ова како за почетник :D :hug: Ќе се испраксирам понатака :D:tmi:
     
    На Animali и Amellie13 им се допаѓа ова.
  14. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Јас би ти препорачала да си извадиш од банка картичка за порачување преку интернет, бесплатна е, можеш и електронски да си ја следиш состојбата, многу е посигурно така иако до сега еве јас веќе 5год сум немала проблем секогаш ми враќале пари доколку не стигне производот, ако нешто не ти е јасно кога ќе порачуваш нешто , пиши ми :)
     
    На Animali и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  15. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    има ли некој порачано од овие и како сте задоволни? 6F5B0100-3518-4F41-AC3A-67FFC80E479B.png
     
  16. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Значи отворив диспуте 4ден пред да се затвори следењето т.е. истекот и не ми ги врати парите а порачав блуза 10,40€.. поминаа веќе 8,9 дена ни блуза ни пари, а порачувам веќе 4години.. Има ли друга опција му пишувам на селерот не мо враќа а замислете фидбек слики 1300 од блузата ама овој се прави паметен ни да ми пиши, да ми го продолжи рокот или да ми препрате или да ми ги врати паричките ццццц
     

    Прикачени фајлови:

  17. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Имам VISA Electron картичка на Тутунска банка и пробав да нарачам преку Алиекспрес но ми ја одбива. Треба да побарам посебно одобрение од банката?
     
  18. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Не, јас имам таква картичка и најнормално си плаќам, не барав никакво одобрение. Пробај подоцна, да не има некој проблем во моментов. Ако пак не може, јави се и прашај во банката.
     
    На I.want.to.sleep му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Треба да отидеш до банката, имаш забрана за онлајн нарачување. Ќе им речеш дека сакаш да ја користиш за онлајн нарачки и ќе ти одобрат. 5 минути работа, и јас го имав истиот проблем.
     
    На Animali и I.want.to.sleep им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Нешто се дешава, не ми стигнуваат нарачките. И ја имам диспјут отворено и не можам да се разберам со селерот.
    Не ми е за 60 денари ете ама барем да ми одговореше. Ми праќа автоматска порака безвезе.
     
    На blady му/ѝ се допаѓа ова.