1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Zdravo prv pat poraciv sega od ali express i pisuva na proizvodot oti kako new user bonus imam primer 0.01-1.40€ i koga poracav mi pisuva order amount 2.80€,a mi pisuvase total 1.20. I sega koja e cenata na proizvodot ne mi e jasno?
     
    Последна измена: 28 ноември 2019
  2. kare

    kare Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки прв пат порачав од алиекспрес ставив адреса и се, но сега незнам дали требаше да ставам Македонија или Северна Македонија(каде што се потполнува рачно). Ве молам некој што има порачувано од промената на името да ми одговори.
     
  3. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Ako ti e poleto so znameto popolneto ne se sekiraj dali Severna ili Makedonija, kinezite znaat kaj da ja ispratat pratkata. :)
     

    Прикачени фајлови:

  4. kare

    kare Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Неможам да го најдам знамето стои само адресата. Инаку сум од најавена од компјутер.
    Извини дали мислиш на главната страна ship to таму да стои.
     
  5. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Порачав нешто од AliExpress ама видов дека ми стои старата адреса и во рок од 1 минута ја откажав “Cancel Purchase” и направив нова со истиот производ. Сега видов дека платено имам за двете. Ќе ги добијам парите назат? Status Finished пишува и нема ниту tracking number ниту ништо...
     
  6. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Кога има да се одбере преку која земја да стигне порачката,која е најдобро да се одбере: Кина,Русија или Америка?
    Можеби е глупаво прашањето,ама гледам дека има понудено пр. Преку Кина - 2 $ цена на производ или Преку УСА - 0,65$ цена на производ.
    Би избрала УСА бидејќи ми е поевтино,ама да не се чека повеќе време за да стигне?
     
    На Stache му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Stache

    Stache Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    815
    Пол:
    Машки
    Нема правило.. Види дали има коментари од Македонци, и што викаат колку време требало да стигнат. Кога нарачувам, а сакам брзо да ми пристигне, гледам понуди каде нашиве коментирале дека производот стига за брзо време. Во вакви случаи се чека околу 1-2 недели. (Не мора само македонци, и околниве може)

    Не би требало да ти имаат земено пари, парите прво се резервираат.
     
    Последна измена од модератор: 5 декември 2019
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tripl6

    tripl6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    200
    Пол:
    Машки
    уса е само за во уса ако нарачуваш мислам нема шипинг од уса до други држави и да има поскап ке биде шипингот.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Ако стое како опција, до сега не ми дозволило да порачам од Америка.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Земени се, не ми се во резервирани. Инаку селерот е со многу позитивен фидбек и нивни фотографии имаат и многу рецензии за производот. Ама од Алиекрес немам ништо добиено порака за откажаната пратка.... селерот само ми напиша дека ќе ги врати парите.
     
  11. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.600
    Пол:
    Женски
    На една пратка во tracking ми пишува Estimate delivery time: Nov 17 - Dec 06. Дали тоа значи дека ако не ми стигни до 6ти декември, ако не стиснам confirmed order received нема да можи да се отвори приговор за да ми ги вратат парите?

    Инаку на страната на поштава наша пишува дека во општината ми е стигната пратката уште пред недела дена но нема ништо донесено поштарот и планирам да одам да прашам утре.
     
  12. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    Штом ти пишал дека ќе ти ги врати, ќе ти ги врати само ќе потрае неколку дена. Сум имала слична ситуација..
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tripl6

    tripl6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    200
    Пол:
    Машки
    кажи му на продавачот дека не е стигната и побарај да ти продужи protection time,
    од кога ке помине може уште 15 дена да се отвори диспјут.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    На Polsko му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Persephone

    Persephone Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    25
    Дали некој порачувал од продавницата Trendyol на Алиекспрес? Ме интересира за колку време стигнуваат нарачките бидејќи е турска и имаат free shipping до Македонија, гледам доста е популарна и на Инстаграм а парчињата се многу ефтини и квалитетни :)
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.994
    Пол:
    Женски
    Искуства со враќање на пари? После колку време од отворањето на диспјут ви ги вратиле парите?
    Уште пред две недели отворив диспјут и се согласија да ги вратат парите за нарачката што воопшто не стигна (може не ни тргнала), уште не се вратени.
     
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    За две недели ми биле на сметка.

    Прв пат порачував на али и за мој вкус е многу ѓубре. Дел не стасаа, а тие што стасаа се крш.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.994
    Пол:
    Женски
    Досега што имам нарачано, ок е. Накит доста сум нарачувала, го убив од носење, од тоа сум задоволна. Ова беше друго, првпат да не стигне, ниту пак има инфо каде е пакетот ако воопшто го испратиле. Нејсе, ќе морам тука да барам, досега не најдов по мој вкус.
     
  20. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Дечки, одамна немав порачувано и сега гледам дека не ми дава опција dispute. Има само тракинг и конфирм.
    Зошто?