1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    А дали се доплаќа плус шипинг за со таа пошта?
     
  2. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Има фри шипинг (максимум 60 дена испорака), ама у случајов платив некои си 200 денари, ме занимаше чисто дали ќе направи разлика, пошто пишуваше дека за 30-50 дена ќе стигне и ете за 8 дена во пошта Ск, а веќе од понеделник пратката ќе си ја подигнам.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Каде да ја откажам нарачката ? Не ми е дојдена а ми пишува дека ми ја испратиле и не гледам нигде како да ја откажам
     
  4. Bananki023

    Bananki023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    403
    Пол:
    Женски
    Имам направено нарачки уште од март месец и требаше да ми стигнат околу 20ти мај, не добив ни картонче од пошта па отидов таму и ми рекоа дека сеуште не се стигнати. Да почекам или пишам за да ми ги вратат парите назад?
     
  5. 20cm

    20cm Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2023
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Машки
    Секако. Расправај се ако треба, нека ти вратат пари. Рокот е одамна поминат.
    А ако после стигнат нека ти бидат гратис. Кој ги ебе кинезите. И онака повеќето се праваранти, па поарно ти да ги заебеш неголи они тебе.
     
    На Bananki023 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. enџи

    enџи Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Што се дешава последниов период каснат пратки нарачани уште од март на tracking пишува последно дека на 5ти мај е received by local delivery company, а на пошта пишува дека уште е наводно у Унгарија. Читав нагоре дека на многумина тоа ви се случува малце ми олесна зашо ќе скренев 3 месеци најпрости пратки чекам. А више и побарав пари назад ако по некоја случајност ми вратат. Затоа што поминат е и рокот на доставување.
     
    На Antolinaa и Alysiaa им се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Не е до Алиекспрес, до нашата пошта е. Јас од Британски сајт нарачав нешто, предвиден период за испорака беше шест недели максимум, мене после четири месеци ми стигна. Во меѓувреме ми вратија пари. Ама ако продолжи вака нашава пошта, буквално секој сајт ќе ни блокира пристап.

    Почеток на април нарачав нешто јас од Али, стигнато е кај нас уште во мај, еве уште немам добиено ништо.
     
    На Antolinaa, Alex.T, Polyincognito и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. enџи

    enџи Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Скроз претеруваат, не сфаќам во што е проблемот тоа ти е работа fuckin пошта си.
     
    На Antolinaa, Natali.3, Flower27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.200
    Допаѓања:
    8.220
    Пол:
    Женски
    Е зашо бе преваранти викаш биле?:?:
    Имаш негативни искуства или?
    Од коа нарачувам ниту еднаш не ми се десило да ме заебат како што викаш, искрено нашиве преваранти што продаваат по фејсбук/инста да се ко нив сите би биле среќни и задоволни. Стварно до сеа како е на слика и во описот такви ми стигале работите.
    Нит оштетени нит ништо, сеа ок колку пари толку музика, да не очекуваме чуда и да бидеме малку реални.:)
    Само еднаш си фатив работа со еден измамник од Али ама за среќа го заебав ко што рече:D ама искрено сама си бев виновна што не проверив убаво пред да порачам, си побарав одма рефундација и без проблем ми вратија, додуша почекав малце поише но сепак ми вратија.:)
    После тоа уште милион пати имам порачано и внимавам на рецензиите од купувачи и не сум имала проблем.
    За тоа што волку каснат мислам дека Кинезите се најмалку криви, они баш уредно си испраќаат на време, може некад ќе почекаш недела дена дур прати ама битно праќаат, Унгарците и секако нашиве глупаци од царина и пошта они го тупат. :|
    Балканска работа.

    @Justicija не можеш да ја откажеш штом е испратена, ќе си почекаш да истечат тие 75 дена и ако до тогаш не ти стигне, тогаш отвараш диспјут. Знам дека немате трпение но што е тоа е, од кога вака каснат со месеци више и јас немам желба да порачувам освен преку поштата од Сингапур која стварно експресна е. Ако сакаш во иднина да не чекаш и да се заебаваш вака одбери метод за достава standard aliexpress shipping но доставата е секако поскапа.:)
     
    Последна измена: 8 јуни 2023
    На ForeverYoung и Alex.T им се допаѓа ова.
  10. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Отворив деспјут на една нарачка и селерот ми пиша да почекам 10 15 дена не знам што ќе го продолжел рокот.Прв пат отварам не се ни разбирам многу,и истече и рок и сега не можам повеќе да отворам нов и парите ќе пропаднат секако,ја нема нарачката 4 месеца.Има ли друг начин да ми ги врати парите?
     
  11. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.594
    Допаѓања:
    36.825
    Пол:
    Машки
    Нема. Чим истекува рокот и не ти го продолжува селерот, слободно отвори си диспут. Може дури и за време на диспутот да доставиш доказ дека си побарала да продолжи, а не го направил тоа.
     
    На BlackSwan22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Истото ми се случи, не можам сега парите назад да ги побарам. Пишав директно на aliexpress во help center, на Online Service, па чекам одговор.
    За неколку нарачки ми ги вратија парите, а за една вчера вратија пари а денеска стигна :D
     
  13. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Ќе почекам уште некој ден,па ако не стигне ќе пишам и јас,можеби ќе ги вратат парите ^_^
     
  14. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.124
    Пол:
    Женски
    Повеќе од месец пратката е ставена во вреќа(излез),значи дреми во Унгарија.
    Има шанси да стигне,има некој такво искуство?
    Уште неколку дена има до рокот.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. enџи

    enџи Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Стигаат со тек на време, али можеш да си побараш refund секако.
     
    На renata77 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Кога ви се нарачани пратките што каснат толку?
    И мене ми требаат некои работи, се мислам дали вооошто да нарачувам, баш ме чуди ова со застојов.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. enџи

    enџи Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Зависи, чекам пратки од април мај ама ете ќе видиме со границиве не знам шо праат.
     
  18. Sielo❤️

    Sielo❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2022
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    2.306
    Мене едното што одеше преку Сингапур ми стигна за две недели, а другото дреме во вреќа во Унгарија.:D
    Ист ден порачани.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Matea^_^

    Matea^_^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Работи кои што требаше во април и мај да стигнат не стигнаа, работи кој што треба овие дена да стигнат ги нема... Порачани се јануари, февруари, март..
    Не знам дали вреди пак да порачувам работи кога ништо не ми стигнува во последно ☹️
    Порано за 30 дена стигнуваше се а сега 3 месеци и пак не стигнува се..
     
  20. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.200
    Допаѓања:
    8.220
    Пол:
    Женски
    По се изгледа само преку Сингапур ќе треба да порачуваме, зашто ова више нема никаква смисла.
    На нерви иде чекањево.
    Ќе платиш некој долар поише ама знаеш за кратко време ќе го имаш.
    Што им текна преку Унагарија да идат праткиве, баш мислев побрзо ќе стигаат и ќе не изненадат ама ништо од тоа.
    Ќе си практикуваат вака изгледа цело време.
     
    На enџи му/ѝ се допаѓа ова.