1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. Mjauu

    Mjauu Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Онлајн шопинг

    Како неможит со дебитна да се прават нарачки ко јас со дебитна плаќам и на асос и на ебај.Не можи да се плаќат со картички од стопанска и зато си имет тие посебна интернет картичка.Јас плаќам со дебитна Виса од Халкбанк и нема проблем ;)
     
  2. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Онлајн шопинг

    Сигурна си? Па како тогаш јас, со иста дебитна картичка од Тутунска, плаќам и во продавници, и по бензиски и ОНЛАЈН?

    Може слободно и со дебитни картички, само зависи од банка до банка дали тоа ќе го дозволи. Пример, не може со дебитната на Комерцијална, може со специјална интернет картичка на Стопанска, може со обичната дебитна на Тутунска (Мастер, Виза), може со Виза електронот на ПроКредит итн, кој има потреба нека ги пролиста сите банки и ќе ја најде најповолната.
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Онлајн шопинг

    На алиекспрес ја најдов naked палетата за 8-9 долари. Копија е нели? :(
     
  4. She

    She Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    54
    Онлајн шопинг

    Најверојатно. Naked 1 и 2 се околу 50 долари.
    Ако не ти се проблем пари, прошетај си до Солун ја има Naked во Сефора, 25 евра мислам беше. Ама ја имаат само Naked Basics ако ти врши работа.
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Онлајн шопинг

    За 8-9 долари и копија да е, се исплати.
    Имам гледано некои навистина добри копии, со многу слични бои како оригиналните.Не жали. :D
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    1.446
    Онлајн шопинг

    Не знам што не разбра од
    А ти потоа си го напишала истото што и јас.
    Ќе додадам дека и од картичка до картичка има разлика.

    Сигурна сум, а на самото прашање и самата си имаш одговорено.

    А оној дел со плаќањето во продавници и бензиски веќе го напишав. ;)
     
  7. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Онлајн шопинг

    Не мора да ме поправаш и дообјаснуваш мене, немаше потреба од такво разглабање на мојот пост ко кој знае каква информација да сум кажала, па секој збор беше битен да се искоментира :D
    Можеше слободно само да кажеш дека твојава реченица не е точна, и се` ќе завршеше тука :)

    ДА, може да се плаќа со дебитна, само проверете си со која и под кои услови по банките.
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. plavusaa

    plavusaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    3
    Онлајн шопинг

    Сакам да порачам преку Алиекспрес но на виса картичката имам повеќе пари отколку што ми вредат порачките и ми е старв да не ми ги повлечат сите пари што ги имам на сметката. Дали е безбедно и си зимаат онолку пари колку што вреди порачкатa.
     
  9. ivancekitty

    ivancekitty Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    6.539
    Онлајн шопинг

    Со која картичка од Тутунска може да се купува на Алиекспрес? :)
     
  10. Alejce

    Alejce Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Онлајн шопинг

    Си зимаат толку колку што вреди нарачката,но за секој случај при секое нарачување стави на картичката толку пари колку што е тоа што планираш да го нарачаш,ако имаш повеќе извади си го вишокот
    Со сите кредитни,но со маестро дебитната неможе,можеш со Виза електронот на тутунска да си купуваш
     
  11. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    1.446
    Онлајн шопинг

    И доколку се одлучиш на вадење (иако е сигурно и нема потреба од вадење на вишокот, освен ако не се работи за интернет картичка), остави околу 50ден. повеќе за банкарска провизија.
     
  12. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    1.446
    Онлајн шопинг

    Доколку случајно на Али Експрес пронајдете нешто што е нестандардно ефтино, не грешете душа и да го прашувате продавачот/продавачката за било што.
    Продавачот од кој сакав да нарачам мантилче го прашав дали го има во една величина бидејќи подолу пишува дека ја има, а нема дозвола да се обележи и доколку ја има ќе ја порачам со онаа која може да се обележи и да знае дека се работи за поголемата (не знам колку ќе ме сфатите, сепак конфузно е вака кога ќе се напише или прочита). И ми враќа продавачот/продавачката дека е во ред со некој чуден англиски и во рок од 5 минути, додека ја правев нарачката, цената на мантилчето се качи за 7 долари.
    Разбирам, 2-3, ама 7$? И фино и на културен начин ја пратив таму од каде што сакаше да ме прави будала. Ми се извинуваше потоа и се праваше со системот. Right: оној истиот систем од кој сите порачуваат и од кој веќе една недела имаше една цена и системот успеал сам да ја качи цената за неполни 5 мин. Мислам, ако е свикната на будали и идиоти, сите не сме такви и не пиеме мастило... |(

    Наравоучение - доколку нешто ви фати око, а е нестандардно ефтино - не прашувајте. Порачајте си го или во спротивно 7$ покачување и малку ќе е :D
     
    На ivancekitty му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.091
    Онлајн шопинг

    Девојки, знам дека многу прашуваат тука за алиекспрес,но никој не се изјасни дали стигнуваат и за колку време? Колку се безбедни?!

    Патем градски фаци,у реду е... Сите знаеме дека пазарите од ебеј и алиекспрес,ама вешто и нема ништо страшно у истото,олабавете се... Јас просто запрепастена останав кога сите луѓе кои ќутеа за брендови или едноставно ги носеа како брендови... уствари... Очигледно само глупите и апла снобовите купуваат од скапиот полиестер од Зара и Манго без попуст. Чак што више еден Бокица си пазарел така онлајн,а и Мелита важела за сомнителна. Епа сендвичарата сигурно не и носи за новиот Џип и за наочари Прада,да не се лажеме... :D
    Ето...јас нисам одавде... не сум знаела,мајке ми... Ама ќе чуеш сешто. Не знаев дека е цела наука дремење на модни блогови, на сајтови на брендови и создавање на комбинации кои приликуваат на нешто оригинално и со стил... Кој има време за тоа?! Ах уел...

    Мислам,у реду е,сега знам дека хеланките од 4500 од Најк,им се по 1000 денари со речиси еднаков квалитет...речиси... :wasntme: И слично... :D

    Mене за овие лепотици ми е... Знам дека веќе се носени,преносени...од селебретисот :D ,ама толку многу ми се допаѓаат,не можам да ви опишам.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На sesilija, mims-89 и anabel-a им се допаѓа ова.
  14. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Онлајн шопинг

    Има изјаснети во темава :) малку се но еве ги нивните искуства ;) .
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.091
    Онлајн шопинг

    ^ Уште да ми пишете за колку време стигнале...?! :wasntme:
     
  16. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Онлајн шопинг

    Лилипут мојата нарачка стигна за некои 30тина дена и другите девојки кои нарачуваа одпрлика за толку време им стигнаа, од страната гарантираат дека максимум за 60 дена треба да стигнат, во спротивно доколку производот стигне покасно од тие 60 дена парите не му се депонираат на продавочот туку Алиекспрес ти ги враќа на сметка.
    Во главно и од другиве страни освен Асос стигаат за отприлика месец дена, па ако нешто итно ти треба нарачувај си го со време, ко јас што сега им се мерачам на купаќи и многу се двоумам во однос на квалитет и материјали, ама па од друга страна за окулу 300-400 денари овде неможеш ни асален горен/долен дел да најдеш а ваму е комплет па и нема што многу да изгубам, освен надежда дека се добри.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.606
    Онлајн шопинг

    Девојки јас нараќав бижутерија, и супер испадна не можам да се пожалам, ама облека никогаш више не нарачувам. една маичка со чипка си нарачав и бројче М таман и ми стигнува тесна теснааа, краткаа една никаква, изгледа кинезиве мерки зимаат од нивните девојки. чисто информативно :)
     
  18. Brojce

    Brojce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    19
    Онлајн шопинг

    Имате искуство со козметиката?За вакви ниски цени колку добар ,,квалитет,, можам да очекувам?
    Или ич да не си ги давам парите..
     
  19. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.072
    Онлајн шопинг

    Конечно се наканив да порачам од Али експрес, нешто ситно како за почеток. Накитот е најефтин како за проба, а се наоѓаат ептен добри и уникатни работи.

    За малку не паднав во ускушение да порачам и едно фустанче и пар купачи, ама здравје после празниците пошто инаку црно ми се пишува до наредна плата :D

    Ќе ве известам дали стигнала пратката ваљда за месец дена. А ако треба да чекам 2 месеци за неколку пара менѓуши, налет :^)
     
  20. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Онлајн шопинг

    Дајте сликнете од накитот, што веке ви пристигна...
    Фала ви однапред. :angel:


    Во план сум деновиве да купам, составувам листа од продукти....