1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Altered Carbon (Променет jaглерод) [2018]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од mazikeen, 20 јануари 2019.

 1. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Аltered Carbon - Една од најскапите серии на Нетфликс, базирана врз истоимената новела на Richard Morgan. Mоментално има 1 сезона со 10 епизоди, а се очекува во текот на 2019 да излезе и втората сезона.

  Дејството се одвива во далечна иднина, за +300 години, каде се верува дека технологијата го има постигнато својот максимум, но и сеуште се развива. Имено, во секој човек има вградено чип, кој е на некој начин “човекова матична плоча“. Чипот е човекот, а телото кое го носи чипот е наречено sleeve. Доколку се уништи телото, а чипот е интакнат, тогаш тој може да се премести во друго тело. Телото со кое ќе се родиш е наречено birth sleeve, а доколку направиш копија од твоето матично тело, тоа е наречено double sleeve. Koпии можат да си дозволат само најбогатите луѓе, meths, и така тие успеваат да ја победат смртта, и живеат мноогу долго, менувајќи си ги своите double sleeves.
  Еден од најбогатите луѓе, Laurens Bancroft, ќе оживее војник чие тело било уништено, но чипот му бил зачуван повеќе од 250години. За возврат, бизнисменот Laurens, бара само едно нешто од војникот, а тоа е да го открие виновникот за смртта на неговиот претходен sleeve, убиецот на Laurens Bancroft.

  Се обидов барем малку да дадам претстава за што станува збор, не грижете се, не дадов никаков спојлер, се ќе ви се разјасни после 1-2 епизода. Знам дека делува конфузно, но верувајте, вреди да се погледне доколку сте фан на sci-fi трилери. Предобра серија (y)
  актерите се горе-долу скоро сите погодени во своите улоги, единствено за детективката имам замерка.. некако не ми е баш нај погодена за таа улога. Ама затоа Joel е :inlove:

  Главни улоги:
  Joel Kinnaman, Martha Higareda, Јames Purefoy, Kristin Lehman, Сhris Conner . . .

  Рејтинг:
  IMDb - 8.2 / 10
  TV.com - 8.5 / 10

  Номинации и награди:
  Била номинирана за Outstanding special visual effects - 2018 & Outstanding main title design - 2018 , но не најдов информации дали освоиле некоја награда.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]


   
  На Lollipop_123, WildMk, tace73 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.337
  Допаѓања:
  282.593
  Два пати ја изгледав... само за да видам дали ќе има ист ефект вториот пат..
  И нема..
  Еден куп лејм моменти имаше.
  Посебно ме фрустрираше изведбата на Марта... не смена фаца.. Таа полу-насмевката и' беше присутна низ цела серија.. без разлика во каква ситуација се наоѓаше.

  Футуристичките идеи за напредок во технологијата ми се допаднаа.
  Не се толку фар-фечд како што изгледаат.
  И секако.. класните разлики.. и најгорните 1%, кои и денес имаат можности, кои ние не можеме ни да ги замислиме.
   
  На nightingale и theowndemon им се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.713
  Допаѓања:
  148.724
  Пол:
  Женски
  Why would you do that? :rofl: :rofl:
  Колку и да е јако нешто ако го гледаш во толку кратка рамка ќе биди најголемо срање. Омилениот филм го гледав два пати во иста година и вториот пат заклучив дека е срање. Омилен филм инаку ахаххаха, ама то можи да сум само јас, на втор пат се ми е тапа.

  Јас ќе си седам во мој bubble и не прегледвам да не се вратам изнервирана тука. :tmi:
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.337
  Допаѓања:
  282.593
  Нели има филмови и серии кои можеш да ги гледаш и милион пати, и пак да ти се интересни? :$
  Плус, имам време на претек :lol:
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.713
  Допаѓања:
  148.724
  Пол:
  Женски
  Дој во темата за општи дискусии за серии ќе си почниме нови!
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Сум го спомнала тоа и во првиот пост и повторно ќе кажам, и мене најмалку ми се допадна нејзината изведба. Колку ради реда изгледаше, не се соживеала со ликот, тотална утка направиле кај неа. Можеле со некој друг избор да одат :?:
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.487
  Пол:
  Женски
  Една епизода изгледав и не знам дали да ја продолжам..:?:
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.337
  Допаѓања:
  282.593
  Шо те буни? :)
   
 9. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.487
  Пол:
  Женски
  Мислам дека може да е целосен погодок или крајна утка.
  Некако проценката ми оди од една до друга крајност. :^)
  Чудна ми е некако и целата замисла за настаните.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.337
  Допаѓања:
  282.593
  Изгледај ја... ќе ти се прошират видиците... дефинитивно.
  Плус.. не мора бинџ. Полека.
   
  На 1209 и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
 11. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Некој ја има изгледано втората сезона?

  Ја почнав, не ми фати око, прочитав неубави коментари и сега се мислам дали вреди да ја продолжам.. :^)
  А баш првава сезона ме остави љубопитна околу тоа што ќе се случи понатаму.. :?: