1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Alverde козметика

Дискусија во 'Лице' започната од Queen^^, 25 јануари 2016.

  1. Queen^^

    Queen^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Па бидејќи за сите брендви на шминки имаме отворено тема, си реков ајде и за алверде. Тука можете да споделувате мислења, рецензии итн. За почеток би сакала да ве прашам дали некој ја знае цената на alverde бронзерот во две бои? :)
    https://www.google.com/search?q=alv...UICCgC&biw=1366&bih=657#imgrc=2kudus1d2tdReM:
     
    На koritsaki, LollySky и emkaemka им се допаѓа ова.
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.408
    Пол:
    Женски
    :rofl: :rofl: пак ли со бронзерот :D
    Цена мислам беше 300ден. супер е го препорачувам.

    Секоја пофалба за оваа козметика, речиси се имам и користам и ми одговара. Е само не знам за течните пудри и римели па за нив некој друг нека каже.

    Подетално ќе пишам некој нареден ден за конкретен производ :$
     
    На koritsaki, LollySky и Queen^^ им се допаѓа ова.
  3. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Имаат убави нежни/дискретни нијанси какви што си практикувам за шминкање, ама целосно не сум задоволна од ниту еден производ.
    Или производот е недоволно пигментиран, или трајноста му е половина час.
    И постои трето или, да мириса ко да сум го собрала цел двор со ружите на баба ми и сум го ставила во козметиката. Потврдено од дечко ми при френч кис. :D
     
    На Nastya9, LollySky и Queen^^ им се допаѓа ова.
  4. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Тој тонерот некој го испроба?Ќе го биде за да ти ја направи пудрата потемна за контурирање? :)
     
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Еве јас ќе пишам за римелите ги имам пробано скоро сите (два ми се неотворени па штом ги завршам другиве ќе ги пробам). Како состав ми се супер некои од нив се како за преку ден затоа што благо дефинираат ама досега најзадоволна сум од два римела и тоа Extreme Black и Doll Lashes. Нешто друго што премногу ми се допаѓа е шампонот со авокадо и шампонот со маслина и кна. Путерот за коса од авокадо е преубав, а на путерот за петици му нема рамен. Руменилото им е одлично и доста трае, сенките вистина е не се многу пигментирани ама со водичка ако ги намокриш траат. Кармините Color and Care во зелено паковање им се супер и боите се баш убави. Леле ама се распишав. Поздрав.
     
    На koritsaki, rainbowec, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  6. PiaMia

    PiaMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    626
    Пол:
    Женски
    Го имам само моливот за усни од alverde, не се погодило да купам ништо друго. Не сум многу задоволна од моливот, убава е бојата, но многу брзо се брише, воопшто не трае долго.
     
    На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Од козметиката на Алверде имам пробано доста работи и можам да кажам дека сум прилично задоволна. Најчесто купувам гелови за миење лице, последно го зедов гелот со камилица и хамамелис од линијата за сува и осетлива кожа, зимава многу убаво ми делува, не ми ја суши кожата. Имам комбинирана кожа што преку зима ми се суши малку повеќе, па користам понежни производи.
    Освен тоа ми се допаѓаше гелот со невен за миење лице, меѓутоа го нема, или јас не можам да го најдам.
    Сум ја користела и овошната пена и крем за матирање, во лето ми се погодени.
    Ги користам спрејовите и рол-оните, прилично сум задоволна, особено од спрејчињата.
    Моментално го користам ноќниот крем за лице со масло од роза, ми одговара во зимскиов период, а претходно користев еден со маслинка и сончоглед (ако добро се сеќавам).
    Од декоративата не користам ништо, освен бело моливче за очи и сум прилично задоволна.

    Во план ми се шампоните и маските за коса, а секако и путерот за петици, ама да ги потрошам тие што ги имам во моментов.
     
    На rainbowec, LollySky, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.215
    Пол:
    Женски
    Дали има шампон против опаѓање на косата од алверде?
     
  9. Queen^^

    Queen^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.215
    Пол:
    Женски
    На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.588
    Пол:
    Женски
    image.png
    Пудрата ја купив околу 300 ден и за тие пари солидна е.Малцд тешко се размачкува,за преку ден добро покрива и трае околу 5 часа(барем кај мене е така).Едина маана и е грозниот мирис дур ја нанесувам.Лицето не ми свети ич од неа и добив достс комлименти дека мн убаво седи на лице.
     
    На koritsaki, kjukli, Giovanna и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Супер што сте ја отвориле темата, и онака постојано имав на ум да го споделам моето искуство!


    Cover and Stay foundaton

    Пудрата е со средна густина, кремаста,но на кожата брзо се суши и фиксира.
    Лесна е, скоро не ја осеќам како пудра туку повеќе како BB cream, со висока покривност. По вадењето на пудрата, немам пресушени делови ( заради маслата во нејзиниот состав).
    Како што кажав, покривна е и нема потреба од дополнителен коректор.

    Она што го имам забележано, е дека има полуматирачки ефект. Не го светнува ( да го масти лицето) , туку му дава природен сјај, неколку часа по нанесувањето. Но, покрај бенифициите од овој производ , ова е сосема неважно.

    Има две нијанси: Casew и Sienna

    IMG_1781.JPG


    Јас ја користам посветлата, додека мајка ми ги меша и двете нијанси. На почеток кога почнав да ја користам, други реагираа дека ми е многу бледа,па пробав од мешаната смеса но пак се вратив на првата нијанса. Воочив дека порано сум користела многу потемни(неприродни) нијанси, па биле навикнати да ме гледаат така.

    * Цената е смешна, околу 260-70 денари.
    Може да ја пробате, јас сум презадоволна од неа. Заради порцеланскиот изглед кој го дава, повеќето околу мене почнаа да ја користат.



    Alverde Mineral Powder

    Минералната пудра со мирис на ванила ја обожавам. Прекрасно мириса и дава многу убав финиш.
    Јас ја користам нијансата 01.

    SL736675.JPG

    Цената е околу 200 денари.




    Alverde anti-rotung


    Прекрасниот прајмер, за кој не знаев дека овде го има, го добив на поклон. Има зелена боја, и лесен е на густина но поради тоа што брзо се суши, мора да се размачка одма. Како подлога е супер, но повеќе го користам затоа што го спречува создавањето на црвенило .



    download (2).jpg



    Alverde Blush


    Мојот омилен руж, со интензивна боја на праска. Преубав е, траен и дава природен изглед.
    Само 01 го имам пробано но сите нијанси се преубави.

    Цената мислам дека е 260 денари.

    standard_rouge_alverde.jpg



    Alverde sensitive


    Крема за осетлива кожа, со камилица. Ја користам подолго време, мене лично многу ми одговара . Ја смирува кожата и ја прави мека. Друга крема не можам да смислам да користам . Текстурата и е малку подебела и се става по многу малку. Има специфичен мирис, од билките, но не е толку интензивен.
    Цената му е околу 160 денари.


    hamamelisemulsloeb_art.jpg





    Ова се производите од кои многу сум задоволна и не планирам да ги сменам, се додека не најдам нивна целосна замена.


    Имам пробано и други производи на Алверде. Тоа се маска за коса и коректор за очи.
    Од коректорот не сум задоволна, а маската за коса е супер.
    Тоа е сега за сега.
     

    Прикачени фајлови:

    • download (3).jpg
      download (3).jpg
      Големина на фајлот:
      3 KB
      Прегледи:
      44
    • download (4).jpg
      download (4).jpg
      Големина на фајлот:
      4,4 KB
      Прегледи:
      48
    Последна измена: 26 јануари 2016
    На Nastya9, koritsaki, SV1911 и 14 други им се допаѓа ова.
  13. iskraFem

    iskraFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Дали некој го има користено тушот од тегличка? Дали го препорачувате? Дачи е траен? Се размачкува? Пишајте нешто во врска со него
     
  14. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    И јас сакав да ја земам пудрава, супер што споделивте впечатоци и ти и @joy1
    Се надевам ќе ми одговара со оглед на тоа што имам комбинирана кожа.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    @kjukli пробај ја, би требало да ти прија .:*
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Ми треба мала помош...
    После 123 bourjois пудрата решив да сменам малце,но никако да најдам добра замена за поевтини пари.
    Читам ја фалите на алверде пудрата...но која е подпбра?
    Знам има една во туба и во шишенце.Незз за каков тип на кожа се и двете,па ме интересира предлог која да ја земам.Сакам само да не ми светнува лицево,имам нормална кон комбинирана кожа
     
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Само што купив маскара, еве оваа
    [​IMG]
    и само еднаш ја испробав и така од прв впечаток не ми е баш нешто посебно...
     
  18. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    @kate89 еве баш споредба на твојата пудра со други.
    Јас ти ја препорачувам пудрата на алверде, затоа што е природна без хемиски состојки кои и штетат на кожата.
    Мислам дека е споредена со Alverde mineral make up 01, која јас ја немам користено.
    Пробај со тестерче,а цената сигурно не е повеќе од 250 денари.

    TEST-PODKLADOW-KOLORY.JPG



    .
     
    На joy1, kjukli и kate89 им се допаѓа ова.
  19. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Jaс jа користам минералната пудра, ja купив 135 денари на попуст а редовна цена е 170 денари. Лесна пудра е, средно покривна и дава сатенски, полумат финиш. Недостаток и е што лесно се брише, остава траги ако случаjно се допреш. Многу е приjатна на лице така да би jа купила пак.
    Имам пробано скоро се, и користам и многу други работи од Алверде, ке пишам деновиве и за нив.
     
    На Barbara90 и joy1 им се допаѓа ова.
  20. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Не сум приметила мојата да остава траги, но знам дека постојано гледам да не се допрам до нешто :D
    Веројатно самото чувство дека не е "гипсирана" за моето лице ...туку е лесна, ми создава несигурност :D
    Не ја чувствувам како маска, башка не е многу сува.
     
    На UnordinaryOne му/ѝ се допаѓа ова.