1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Alverde козметика

Дискусија во 'Лице' започната од Queen^^, 25 јануари 2016.

  1. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Ее баш убава споредба.Фала ти
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Следно нешто што имам на ум да земам е токму минералната пудра. :)

    Здраво јас имам пробано три тушеви еден е како обичен со четкичка ама го нема веќе, стара серија. Другиот е како во кутивче мало округло најверојатно на тој мислиш имам лила боја нешто како слива и многу ми се допаѓа. Траен е и убаво се исцртува ама треба да си купиш четкичка. Јас си ја купив нивната на алверде. Третиот кој го пробав е еден вид на кремаст туш во кутивче малку како цилиндер и има четкичка од другата страна (на посебно место) и тој многу ми се допаѓа, бојата е интензивно црна многу драматично исгледа окото ако ставиш повеќе, а може и за преку ден помала количина. Како и да е од сите сум задоволна.
    Последно нешто што си купив е една крем пудра нешто измеѓу течна и камена во кутивче со огледалце и сунѓерче е. Немам пробано толку добро нешто. Се заљубив. Има средна покривност ама за преку ден е совршена и изгледа многу природна. Јас ја земав 010 која е најсветла, а ако не се лажам има три нијанси. Пробај ја. Исто така онаа минералната може да ја пробаш ако имаш комбинирана кожа. Таа спречува светење. Поздрав.
     
    На iskraFem, kate89 и joy1 им се допаѓа ова.
  3. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Имам проблем со светнување на носот само.Пред извесно време ја земав цц кремата на биотен и ми светнува цело лице.Незз дали е до кожава моја или правам грешен избор на пудри.
    Сепак фала ти на предлогот.
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Queen^^

    Queen^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Sekogas koga ke stavas bb cc ili pudra treba da stavis odozgora kamena pudra, a uste podobro na essence matt finish kako bela e so rozevi bukvi, za da ne svetis(barem kaj mene e taka).
    https://www.google.com/search?q=ess...UIBygB&biw=1366&bih=657#imgrc=DodA5WDGf-BQRM:
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Дали Alverde имаат некои гелови за туширање или пак сапуни за таа намена за сува кожа? Креми за тело? Всушност дали воопшто имаат вакви производи? Немам видено. Немам ни побарано, зашто претходно не сум ни дошла до идеја да користам вакви производи на природна база. Ама сега некако се' кон природното се префрлам. Или па кажете која фирма имаат вакви производи кои се природни за сува кожа. :)

    Јас ја користам кремата за лице од роза за сува кожа и млекото за миење лице од истата линија. Јас сум презадоволна. Од ниту едни производи не ми било вака мазно лицето. Требаше подолг период да ги користам па да почнат да се покажуваат резултати. Така и очекував зашто се работи за природна козметика, нормално. Сега сум на мисла да ја земам кремата од камилица за сува и чувствителна кожа, сакам следно уште тоа да го пробам, ама како и да е, веќе никогаш не купувам креми за лице од друга фирма.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Giovanna и Ginger^ им се допаѓа ова.
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Алверде е една од марките кои најмногу ги користам. Еве ги производите што сум ги пробала досега:
    [​IMG]
    Крема за лице за осетлива кожа. Јас имам масна осетлива кожа така да ми беше претешка кремава, би ја препорачала за сува-многу сува кожа.
    [​IMG]
    Крема исто за осетлива кожа, но за разлика од претходната оваа крема е полесна и посоодветна за нормална/комбинирана кожа.
    [​IMG]
    Крема за комбинирана/масна кожа. Многу убаво матира и хидрира.

    [​IMG]
    Кармини од Alverde-сум пробала неколку, сликава е случајна. Значи убави се, добра пигментација и не ја сушат устата, ама имаат специфичен мирис што мене ми смета па не ги користам.
    [​IMG]
    Хидрантен балзам од невен кој убаво ја омекнува и хидрира испуканата уста.
    [​IMG]
    Руменило- ги препорачувам, добро пигментирани и убави нијанси.
    [​IMG]
    Сенките за очи не им се пигментирани и премногу се суви.
    [​IMG]
    За разлика ос сенките, од моливчињата сум многу задоволна. Убаво се пигментирани и лесно се нанесуваат. Не иритираат така да се погодни и за чувствителни очи.
    Од маскарите на Alverde воопшто не сум задоволна. Ги имам пробано речиси сите. Заедничко им е што се премногу воденести, не даваат убав волумен и не издолжуваат. Не ги препорачувам.
     
    На crazylady, Giovanna, Biodevojka и 3 други им се допаѓа ова.
  7. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Серум за околу очи- еден од омилените, убаво освежува и хидрира. Иако е анти-ејџ, нема некои посебни состојки за да не можат да го користат и помлади.
    [​IMG]
    Многу интересен производ. Проѕирниот дел е гел-серум од кофеин кој многу убаво делува на околуочното подрачје, буквално освежува-разладува. Одличен за потечени очи и темни кругови. Розевиот дел е крем-коректор, но пребрзо се суши и се прави како парталчиња, место да камуфлира, ги нагласува подочњаците, така да го користам само гел-серумот.
    [​IMG]
    Не сум задоволна од коректоров. Многу е воденест и не врши никаква работа.
    [​IMG]
    Не е лош, сув е, така да не е за подочњаци, ама за random неправилности е добар.
    [​IMG]
    Најдобар ми е овој Camouflage коректор. Многу сличен на тој на Catrice, со добра покривност. Одличен е, препорачувам.

    [​IMG] [​IMG]
    Еве ја минералната пудра, редовна цена е околу 170 денари. За минерална пудра се одлучив бидејки истражувајки по интернет увидов дека токму тие се најсоодветни за многу осетлива кожа склона кон иритации. Лесна пудра е, средно покривна и дава сатенски, полумат финиш. Недостаток и е што лесно се брише, остава траги ако случаjно се допреш. Многу е приjатна на лице така да би jа купила пак. Одлична е за преку ден.(првата слика е најверојатно нова амбалажа, а втората е старата амбалажа која сеуште ја има кај нас).
    [​IMG]
    Минерална пудра во прав. Убаво матира, ја користам на т-зоната по потреба.
    [​IMG]
    Коректор против црвенило. Го нанесувам на деловите од лицето со црвенило и одлично си ја врши работата, многу сум задоволна.
    [​IMG]
    Двофазен отстранувач на шминка. За ништо не чини, само ја замрсува и размачкува шминката, а има толку многу алкохол што страшно иритира. Катастрофален производ, го фрлив.
     
    На PUPICA, crazylady, Giovanna и 3 други им се допаѓа ова.
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    badem.png
    Шампон од бадем и арган за сува и оштетена коса. Првпат го користев пред 2-3 години и тогаш не ми одговараше, ми ја сплескуваше косата. Сега кога ми е косата посува го пробав пак, и сега ми е многу убав, ја прави косата мека и свиленкаста.
    kofein.png
    Шампон со кофеин. Наводно за стимулирање на раст на коса и ревитализација, ама јас не забележав ништо посебно.
    maslinka.jpg
    За мене најдобриот шампон од Алверде од кна и маслинка. Дава убав волумен, накратко, косата ми е најубава со овој шампон. За жал веќе го нема на официјалната страна на ДМ така да можно е да го укинат, ќе направам залихи (има нов за волумен од бамбус ама не сум го пробала)
     
    На crazylady, joy1, rainbowec и 2 други им се допаѓа ова.
  9. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    regenerator.png
    Регенератор за коса од бадем и арган- Го ставам на цела коса освен коренот, убаво ја омекнува и го олеснува расчешлувањето.
    maslo.png
    Масло за суви врвови од бадем и арган- ги хидрира сувите и оштетени врвови на косата и ги прави свиленкасти.
     
    На crazylady, joy1 и kjukli им се допаѓа ова.
  10. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    IMG_9932klein.jpg
    И за крај ете ги непрежалените путери за тело кои беа лимитирано издание минатиот Божиќ. Со мирис на брусница, цимет и јаболко, преубави, хидрантни, миризливи. Се надевам ќе ги има некогаш пак.

    Накратко напишав по нешто за производите од Алверде што ги имам користено досега. Ако ве интересира нешто подетално слободно прашајте.
    Во секој случај оваа марка е една од моите омилени поради тоа што е природна, квалитетна а сепак не е скапа.
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    @LollySky се согласувам за шампонот од кна и маслинка, еден од омилените ми е, потоа руменилото за образи е феноменално, немам пробано подобро, а сум користела и многу поскапи органски марки, миловчиња за очи и уста имам скоро сите бои, ептен се пристапни како цена а многу пигментирани и боите се прекрасни. Значи горе долу се согласувам за сѐ!!! :)
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам овие,само уште не стигнав да ги пробам :)
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Вчера го видов ова во ДМ во ГТЦ, убаво изгледа.
    Содржи 2 сенки, 1 камена пудра и сјај за усни, цена ако не се лажам беше 399 денари.

    alverde_For_Perfect_Evening_Set.jpg
     
    На xxAngelxx, LollySky, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Абе пред две недели видов едно и останато во ДМ во Веро. И не сум грешка :D
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Леле мора да го имам фала што го сподели овде. Утре е затворено во гтц ама понеделник одма одам да си го земам за таа цена.

    Инаку мислам дека веќе напоменав ама еве пак да кажам за оваа пудра

    [​IMG]

    значи немам пробано нешто толку добро. Има средна покривност, одлично камуфлира проширени пори, го изедначува тенот, дава фантастичен сјај на лицето и што е најважно мат ефект. Одлична е за комбинирана кожа а и за сува секако врз соодветна крема. И ја купив и на сестра ми и веќе следниот ден ми се јави да ми каќе дека ќе си земе уште две во случај да нема понатаму ахахаххаха беше воодушевена и таа. Што да кажам кога ќе најдам нешто волку добро за 265 денари скокам од радост.

    Поздрав.
     
    На joy1, rainbowec, LollySky и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    И мене ме фати иштав за пудра од Алверде откако ви ги прочитав мислењата тука, па си ја земав течната минерална. Уште сум во фаза на тестирање, ама од неколку користења сум многу задоволна. Од прво тешко ми се размачуваше за разлика од класични пудри, ама сега немам мака. Откако ја користам постојано добивам комплименти за тенот и состојбата на кожата. Лицето буквално ми блеска од свежина. Живо џабе е 175 денари, искрено мислев дека ќе биде некоја тешка утка.
    Подетална рецензија ќе дадам за некое време.

    Само @Biodevojka додека си тука да те прашам за составот на пудрава. Гледам дека aлкохолот е помеѓу првите 5 состојки па ми е страв да не ми се пресуши лицето после континуирана употреба. Во ваков распоред дали значи дека е во голема количина? Знам дека алкохолот се употебува како конзерванс во природна козметика, ама обично мислам дека сум го наоѓала подоле во декларациите. Од друга страна па гледам дека втора ссостојка е маслиново масло, а трета масло од шафран па си викам дека би требало да е ок.
    Засега не ми пречи, ама ме збунува составот некако.
    Ќе го ставам во спојлер, па ако не ти е проблем ѕирни :)
    алверде.jpg
     
    На rainbowec и LollySky им се допаѓа ова.
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, да алкохолот тука е употребен како конзерванс и за жал не можам да го погодам процентот. Е сега она што може да ти кажам е дека има многу масла кои го ублажуваат неговото дејство како пред него така и после него во производов. Со оглед на тоа што станува збор за пудра според мене не е многу страшно што содржи алкохол затоа што не ја користиш директно на лицето, претходно ставаш подлога односно крема која ја храни кожата. Доколку ти одговара уживај слободно користи ја. Поздрав.
     
    На eta, Mishela, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    И мене ме замисливте за пудрава само ме интересира какви нијанси има ?
     
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Сакам да прашам за неколку производи, ваше мислење, искуство, совети.
    Станува збор за следните:

    Кремава за стапала:

    Fußbutter Limette Echinacea.png
    Путеров за тело:

    Körperbutter Macadamianuss Karitébutter.png
    Маслово од кокос:

    Aroma Pflegeöl Kokos.png



    Кремава:

    alverde Softcreme.jpg
     
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга од сѐ ова го имам пробано само путерот за стапала и може да ти кажам дека е фантастичен!!!! Земи го ќе бидеш воодушевена. Другиве ги немам пробано почекај некој друг да ти даде мислење. Поздрав.
     
    На Nausicaa, rainbowec и MissChievous им се допаѓа ова.