1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Alverde козметика

Дискусија во 'Лице' започната од Queen^^, 25 јануари 2016.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    42.569
    Пол:
    Женски
    Можеш да ја земеш од роза на Алверде, или таа од маслинка во стаклена тегличка. Од двете сум задоволна а се околу 200-300 ден. :)
     
    На Maja333 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Дали кремава ја има сеуште во продажба?
     

    Прикачени фајлови:

  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.855
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka сакам да те прашам нешто за кремите на Алверде. Мајка ми сака да си купи некоја за лице и околу очи (има 63 години) па има ли некоја баш за таа возраст наменета? Ја гледала таа со гоџи бобинки бидејќи пишува 30+ и се мисли дали да ја земе. За околу очи ја гледала оваа

    [​IMG]
    баш ако имаш некој предлог пиши ми :) :l:
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.287
    Допаѓања:
    6.933
    Пол:
    Женски
    Здраво драга оваа за околу очи е убава. Има од истава линија ако не се лажам и за лице. Знам дека гледав еден крем за 50+ ако праша во ДМ ќе и го покажат. Не ми текнува точно како пишуваше ама можно е да е од истава линија како овој крем за очи. Поздрав.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.855
    Пол:
    Женски
    @Luminary оваа кремава за под очи нова ли е во продажба на Алверде што си ја ставила на темата што последно си купив?
    Пратам една блогерка на инстаграм и многу ја испофали , кога ќе ја испробаш пиши баш каква е :lol:
     
  6. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    42.569
    Пол:
    Женски
    Јас би рекла повеќе е како гел, во рол он, со метално топче.
    Не издржав и вчера одма ставив.
    Рано е да кажам било какви резултати. Очекувам барем делот под очите да ми биде похидриран.
    И јас читав дека го фалат, дека ги намалува и смирува подочниците. Јас до душа немам таков проблем често, само ми се темни, ама ако, баш да видиме :lol:
    Инаку чувството кога кружите со металното топче под очите е прекрасно. Освежително, како мини масажа на подочници. За тоа вреди гарантирам. Цел ден би се мачкала :rofl:
     
    На Mom89, DAngel, angela.kostova и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.855
    Пол:
    Женски
    @maaraa96 @Luminary

    девојки , дали можеби ја имате пробано кремава на Алверде со заштитен фактор за лице? Некаде прочитав дека е добра за мрсна кожа и дека нијансата е одлична за светол тен , па ме интересира мислење :)
    [​IMG]
    Дојдов да го пофалам прајмеров на Алверде. Ако имате црвенила на лицето одлично ги прикрива и имам приметено дека шминката е нешто подолготрајна со него. При крај ми е веќе , се надевам дека се уште го има во продажба (тогаш кога го купив само во едно ДМ го најдов :lol: ) благодарност до @Ginger^ :*

    [​IMG]
     
    На lusii, maaraa96, Ginger^ и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    42.569
    Пол:
    Женски
    Јас за жал ја немам пробано кремава, не би знаела да ти кажам.
    Во врска со прајмерот, одличен е, и јас го користам. Само мора многу внимателно да го нанесам бидејќи образите ми се суви, па да не се познава нешто. Ама подобар со добар состав не сум сретнала :)
    Исто додека сум тука да кажам за ролонот за подочници (во сино пакување), супер ми се погоди. Темните кругови ми ги снемува полека (дали сум наспана, дали е до тоа, не знам), ама го препорачувам, ако сте во можност пробајте го :D
     
    На maaraa96, Ginger^, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Ниту јас ја немам пробано кремава, а и да ти кажам немам ни преметено дали ја има кај нас :wasntme: но треба да идам во Дм и баш ќе проверам, ако ја има ќе ја земам и ќе ја тестирам :)
    А инаку за прајмеров да ми кажете нешто повеќе? Па и него да го пробам:lol:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.855
    Пол:
    Женски
    @maaraa96 зелена боја е , прикрива црвенила и некако мене ми го матира лицето имам барем такво чувство. Во врска со пори не помага , тоа сигурно. Ама добро наменет е сепак за црвенила ако имаш. :)
    Него јас да те позамарам малку :lol: знам дека ја користеше оваа колекција на Алверде и дека беше задоволна. Јас го имам пробано тоникот и гелот за миење лице , а флуидот не. Го матира лицето , може да ми кажеш нешто повеќе за него?

    [​IMG]
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Јас имам црвенило на образите кое ми се јавува кога ми е топло. Обично успевам да го прикријам со пудра, ама се случува сепак да ми назираат румените обравчиња хаха. Ме интересира, погоден е да се нанесува на поголема површина? Лесно се покрива зелената боја? Затоа што за преку ден користам пудри со слаба покривност.
    Фала :)
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Да, имам потрошено по две шишенца од тоникот и флуидот, конкретно за флуидот кај мене си ја вршеше функцијата, немам некои којзнае какви бубулици и акни (претежно ми излагаат пред да добијам и од храна како мајонез и такви некои високо калорични продукти) е сега јас го користам исклучиво кога сум дома и претежно навечер, нанесувам мала количина директно на местото или бубулицата и можам да ти кажам дека мене прилично ми ги суши, а порано имав проблем прво помодруваа па после ги снемуваше, сега без да бидат модри се сушат. Е зошто го употребувам кога сум дома? 1. Далеку од тоа дека матира, баш дава онака голем сјај и тоа ме нервира.
    2. Кога и да го нанесувам него па пудра иако има благо кремаста боја, прави пудрата врз тоа место да изгледа како паштета буквално :envy: но пак ќе кажам, за употреба навечер пред спиење и сабајле убаво миење на лице и спремање за работа е супер, многу подобар од било што друго за акни што имам пробано.
    Се надевам ќе ти помогнам со моево искуство.
    Инаку јас како прајмер го користам плавиот серум од алги, прееедобро легнува пудрата врз него и дава баш добар изглед, мислам дека за тие пари вреди многу повеќе од некои поскапи што воопшто не си ја вршат функцијата.
    А за овој вие што дискутиравте сум во мисла дали да го земам затоа што приметувам дека образите во последно време ми се изразено суви и понекогаш на тие делови малце имам проблем со нанесување на пудрата:^) помош околу тоа? :lol:
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    42.569
    Пол:
    Женски
    @maaraa96 јас користам од бебешката cold cream од Алверде на образите, чекам 2-3 мин да упие па ставам потоа пудра/бб крема.
    Премеки се, и нема веќе суви делови.
    Секако и пилинг еднаш неделно :wasntme:
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Пилинг правам 2-3 пати неделно кога ќе приметам дека ми е ептен сува кожата на тие места, а за cold cream не знам колку ќе ми одговара заради камилицата, имам некоја реакција од неа одма ми поцрвенува кожата :|
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.855
    Пол:
    Женски
    @Avery ако убаво го размачкаш нема да се познава зелената боја под пудрата :) лесно се размачкува ;)

    @maaraa96 од колекцијата со алги три пати го имам купувано гелот за миење лице и е најубавиот во живот што сум го користела.
    Овој е серумот? Сум го гледала на штандот ќе го пробам обавезно. А за флуидот од глина ништо тогаш баш и не сакам да ми свети лицето :D
    [​IMG]
    Мислам дека нема да ти направи проблем никаков прајмерот иако ти се суви образите :) некоја баш со сува кожа нека каже ако го користела прајмеров :)
     
    На Avery и maaraa96 им се допаѓа ова.
  16. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Да тој е серумот прееедобар е и не сјае кожата од него. Јас го начекав одма кога излезе по некоја смешна цена 120денари, сега гледам 199 е, ама сепак за тие пари е Повеќе од солиден:lol: Ако го пробаш баш чекам да ми кажеш мислење :)

    А за прајмеров ќе почекам да кажат и другите за да решам Да или не :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    42.569
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    А овој го користел некој?
    Мислам има алое вера во составот. Тоа ми звучи добро и за суви и помасни делови од кожата :D
     
    На koritsaki и maaraa96 им се допаѓа ова.
  18. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    И јас го имам меркано овој ама бев скептик да го пробам :lol: инаку да со алое вера е ама не знам дали има и Плав ваков или ова му е нова амбалажа
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    42.569
    Пол:
    Женски
    Мислам дека само пакувањето е сменето. :wasntme:
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    s-l300.jpg
    Пред некој ден ја купив целата линија на алверде со гоџи бобинки. По три дена користење ми се нафрла долниот дел од лицето и вратот со ситни мозолчиња, а пред да почнам да ги користам овие продукти ги немав. Читав и по српски форуми и таму исто така наидов на случаеви како мојот. Единствено што ќе продолжам да користам е серумот за околу очи.
    Еве како изгледа нафрланото
    20190404_161239.jpg