1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Au pair работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од ButterFly09, 10 декември 2010.

  1. ButterFly09

    ButterFly09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5
    хахахе да, и мене ми е малку страв, незнаеш каква фамилија ќе ти се погоди, секакви ги има, не дај боже некои.....
     
  2. albresto

    albresto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Ама да знаеш дека за танго требаат двајца!!! Којзнае пак какви се девојки се пријавуваат, а тие луѓе ти го даваат највредното нешто - нивните деца !!
     
  3. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    Кажав веќе дека јас сум моментално au-pair во Германија и имав среќа, па се погодив кај семејство кај кое сум полноправен член :) Но, имав една познаничка која исто така беше au-pair, но не се вклопи баш најдобро со семејството и го прекина договорот. Исто така постои можност и да го замениш семејството доколку не ти се допаѓа :)
     
  4. ButterFly09

    ButterFly09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5
    Е па супер, јас пак мислев дека замената не е можна.
     
  5. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Како тоа може?Јас мислам дека не може :?:
     
  6. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    Да, ако се сака се се може :D Ако не ти се допаѓа фамилијата или поради било какви причини не сакаш да останеш таму, контактираш со агенцијата и веднаш те снабдуваат со ново семејство ;)
     
  7. albresto

    albresto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Дефинитивно може,но ако самата барашсемејство на интернет,а не преку агенција ТЕШКО ќе може. Кој ќе ти најде нова фамилија од денес за утре? Мој совет -секогаш користете лицензирани агенции. Јас бев бебиситер уште во 1995 година и тогаш се одеше преку агенции. Еве ви линк каде се наведени агенции на светско ниво (па и од Македонија) кои имаат дозвола да работат со бебиситери. Користење на услуги на агенција значи дека ако се најдете во ситуација да менувате семејство тие ќе го сторат тоа за вас.

    http://board.iapa.org/Docs/02_organisat ... ctory.php4

    Поздрав
     
  8. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Девојки, а мора ли да се биде полнолетен за ваква au pair работа? На пример, нели може на 16-17 год.?
     
    На INSIDIOUS му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ButterFly09

    ButterFly09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5
    Девојки, дај кажете дали вопшто има некоја сигурна агенција во Македонија што нуди работа во Италија. Јас се отепав барајќи, но неможев да најдам, ми треба ваша помош......
     
  10. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Јас се мислам за Аљаска :worried: Многу пари се заработуваат ама и многу се работи и незнам како би го поднела тоа психички и физички.Неможам да се одлучам никако...Месец и нешто било ама шознам... :^) да не има некои кандидатки за таму летово? :)
     
  11. albresto

    albresto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Oди во Контекст, само таму ќе добиеш одговор. Си ја знаат работата... Ќе ти кажат се што можеш да направиш... Без да размислуваш...
     
  12. maculkaa

    maculkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    70
    преку агенција или..?
     
  13. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Јас ке ви препорачам една агенција Германска преку која јас бев, но не само јас туку и 3 мој другарќи отидоа оваа година едната е во Леверкузен другата во Келн третата во Дортмунд , дури и едно другарче успеа да најде фамилија и отиде во Бон. Ништо не плаќаш, они плаќат за тебе, 1 година си таму, одиш на курс, 9 месеца.....
     
  14. EdithPiaf

    EdithPiaf Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    74
    па има многу сајтови кај што можете да се регистрирате и семејствата сами ќе ве исконтактираат и после само ке си поднесете за виза. нема потреба од агенција . јас така најдов семејство во 2008 бев во англија и ми беше супер. но после ги укинаа таквите визи кога го сменија имиграциониот систем во британија. и сега нема.

    пишете во гоогле ау паир и ке ви се отворат многу агенции.
     
  15. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Jaс лично не сум била, но братучетка ми беше (од факултет им организираа) и отиде во Америка Во Флорида. Значи луѓево имале се, биле многу богати возеле ферари, ламборџини, џипови живееле во огромна вила, и после кога требало да одат на одмор на Хаваите и неа ја земаа, и тоа се они и плаќаа. Ама нејзина другарка исто така отишла кај некои Евреи (не ме сваќајте погрешно, немам ништо против нив) и воопшто не и било погодено значи кога требало да се бањаат прво се бањал мажот, жената, детето па таа девојката но во истата вода, и не смеела да ја смени! Првите пати се избањала после веќе не, се преправала дека се бања. :o
     
  16. albresto

    albresto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Да,тоа е изводливо.. Но што ќе се случи ако не се погодите со семејството и те избркаат на улица??? Јас знам за таков пример... Агенцијата е сепак гаранција дека имаш право на три семејства додека си на програмата. Ако не се снајдеш со три семејства, тогаш не си за програмата. Јас сум била два пати ау паир и верувај дека најбезбедно е да се оди преку агенција. За да ја провериш агенцијата дали е ОК, ќе си ја посетиш веб страната на интернационалната асоцијација за бебиситер агенции и ќе видиш дали ги бива или не.

    Поздрав
     
  17. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    Знае некој што документи во германска амбасада баараат за ау паир, освен договорот со фамилијата?
    :hai: :hai:
     
  18. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Договр со фамилијата, фотокопија од пасошот x2 , треба да потпунеш некој формулари ама тое е од нив, и да одговореш на две три прашања на германски. Тоа е се :) гуд лак ако одеш за по виза не е страшно :*
     
  19. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    Фала срцка мноогу понеделник ме закажаа да видиме шо ке бидни, а за колку време отприлика ја даваат визата ? :* :* :*
     
  20. lady91

    lady91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7