1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Au pair работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од ButterFly09, 10 декември 2010.

  1. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Пошто јас сум аупаир во Германија знам за визата се Чека 3 до 6 недели се разбира ако добиеш виза а сигурно добиваш ако ги имаш сите потребни документи
    ИнаЧе бараат и потврда дека имаш посетувано курс или дека си го уЧела некаде ... треба да имаш над 170 слушани Часови. ете тоа е
     
  2. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Секој со своето искуство ама мене да ме прасате-никогас повеке,сто се имало по овој свет.Да си принуден да трпис навреди,да бидес чистачка да им принесувас и слузис како робинка па на крај и слободното време да ти го одземаат,демек па кај ти ке одис има тука да седис џабе ли пари за тоа зимас.а парите? не стасуваат ни за цигари а камоли да си купис несто да си дозволис,смесна сума,ама ај не е се во парите,те потценуваат и недај бозе у таква фамилија ко сто бев јас да се паднете нервно ке заболите,ни на непријател не му посакувам.Прочитав погоре и на одмор ги воделе лелее јас морав да седам дома и да им го чувам папагалот,одмор?ни тоа не ми го платија сто седев дома,збудалев.многу лосо искуство имам и срекна сум сто помина пресрекнаааа,се зависи од фамилијата ама и јас сум си крива,на почеток се показав супервоман се мозам да работам се мозам да правам само да се задоволни лелее на носот ми излезе тоа на крај морав и по градините да копам абе господ да ги казни сто се ми правеа,ми бранеа да јадам од нивните јадења оти биле скапи за мене имасе стандард јадење некогас па ке и текнесе на диета се тој ден нема да се јаде нисто па оди земи си ако смеес.отварајте си ги очите кај одите и да не ве лазе гјаволот сами да си ги наогате фамилиите се преку агенција нека биде да има институција сто стои зад вас оти вака како мене ке немате излез.уфф се изнервирав сега :sweat:
     
  3. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    [/quote]Договр со фамилијата, фотокопија од пасошот x2 , треба да потпунеш некој формулари ама тое е од нив, и да одговореш на две три прашања на германски. Тоа е се :) гуд лак ако одеш за по виза не е страшно :*[/quote]
    Фала срцка мноогу понеделник ме закажаа да видиме шо ке бидни, а за колку време отприлика ја даваат визата ? :* :* :*[/quote]

    Да ме известија дека за 4-6 недели ке биди готова визата, а за во врска со јазикот не ми побараа ништо бидејки студирам германски така да , самото то беше потврда,како и да е на 20 Август заминвам за Германија , па кога ке стигнам кај фамилијатa ке кажам мои импресии. фала женски за информациите. :* :* :*
     
  4. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Договр со фамилијата, фотокопија од пасошот x2 , треба да потпунеш некој формулари ама тое е од нив, и да одговореш на две три прашања на германски. Тоа е се :) гуд лак ако одеш за по виза не е страшно :*[/quote]
    Фала срцка мноогу понеделник ме закажаа да видиме шо ке бидни, а за колку време отприлика ја даваат визата ? :* :* :*[/quote]

    Да ме известија дека за 4-6 недели ке биди готова визата, а за во врска со јазикот не ми побараа ништо бидејки студирам германски така да , самото то беше потврда,како и да е на 20 Август заминвам за Германија , па кога ке стигнам кај фамилијатa ке кажам мои импресии. фала женски за информациите. :* :* :*[/quote]

    ти посакувам убав престој во Германија и да ти се погоди фамилијата
    јас инаЧе ја напуштам фамилијата за понатаму ке видиме :D
     
  5. lady91

    lady91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    леле како можеле толку безобразни да бидат ццц преку агенција беше ти или?
     
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    и преку агенција мозе да се слуЧува ова и без агенција зависи до фамилијата
    ЗнаЧи срека е да ти се погоди добра фамилија и да бидес прифатена како равноправебн Член
    Јас во првата фамилија добро се погодив убаво бесе иако немав бас слободно време ама викенди си излегував .. барем за тоа добро
    вп втората фамилија убаво ми е сега за сега ....
     
  7. lady91

    lady91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Јас барам фамилии па ќе видиме шо ќе биди :)
    Пишев со една од Лондон и мн безобразна испадна ми вика демек вие што не сте од ЕУ сни биле не културни не образовани бла бла.. мн ме изнервира
     
  8. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Јас не бев преку агенција сама ги најдов и многу се каам ама како сто спомнаа погоре мозе и преку агенција тоа да се случи мегјутоа имас институција зад себе и мозес да отказес секое време а кај мене бесе така сто принудена бев да седам кај нив оти договор потписав а како странец се пласев да не си направам компликации,зосто таа газдерицава така ми претесе,абе сум плачела сум ја молела глупава и јас сум се понизувала незнам ама многу се нервирав го поминав пеколот ама се е искуство во зивотот.
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Butterfly-itgirl4s ЗнаЧи не ми се верува колку безобразни има на овј свет .....
    да те третира како слугинка по дома да решава за јадење или пиење ама ете секакви има ...
    Искуство повеке ... :)
    ИнаЧе што ако си потпишала договор ако не ти одговарало си мозела и сама да најдеш нова фамилија има страни за тоа ... договорот се потпишува и раскинува ама ете биднало
    Како не и било срам да те уценува со тоа Не ми се верува се изнервирав :@ :@
     
    На Butterfly-itgirl4s му/ѝ се допаѓа ова.
  10. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    А од колку години може вака да се работи, Ау паир, и дали мора германскиот да се знае? :^)
     
  11. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Па од 18 години па натака ...
    За јазикот барем основно познавање да имаш можеш да најдеш семејства во кои може и англиски да се збори ама Целта е да гоп науЧиш Германскиот .
    А инаЧе при вадење на виза ке ти треба потврда од курс по германски без тоа мислам нема да ти ја одобрат визата :)
     
  12. maculkaa

    maculkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    70
    девојки а преку кој агенции идете?
     
  13. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Дали некоја од вас била на интервјуто во Германска амбасада ?!..
     
  14. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Зависи колку познавање имас од германскиот јазик,јас си го заборавив сертификатот не го понесов со себе и мислев нема да ми одобрат но кога почнав да зборам они вака останаа :o значи ме прасаа само зосто сакам да одам во германија им казав демек да ја запознаам културата и лугјето таму дека многу ја сакам дрзавата бла бла ме прасаа за тел број им го казав на германски.. Најинтересно бесе тоа сто многу ми збореа да не зборувам многу на германски зосто немало да ми дадат виза демек ти веке си знаес јазик тоа било за оние кои сакале да научат и одам ја така се правам неудрена ме прасуваат знаес германски? а јас па да знам малку и оваа му казува на германецот таму среде интервју:девојчето незнае многу да зборува незнам дали да и одобриме и ја од тука како навиена ко почнав да зборам ств се изненадија ама ја зборам усте од мала и затоа го владеам,во секој случај не е многу страсно сепак зависи од нив ..гуд лак
     
  15. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742

    Хм знаење.. Ако може воопшто да се нарече така..Курс немам посетувано, се што знам знам од училиште.. Во основно доста учевме германски, таква ни беше строга професорката, а сега во средно тапа..Искрено џабе изгубени години.. Сеа не дека сум ептен тапа али поише можам да разберам отколку да вратам :worried: Мене интервјуто не верувам дека баш ќе ми оди од рака... :worried:
     
  16. albresto

    albresto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2

    Оди во Контекст... Профи се за бебиситери...
     
  17. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.071
    Допаѓања:
    33.623
    Пол:
    Женски
    Јас бев во октомври 2009 ... си замислував дека интервјуто ќе трае подолго и дека
    ќе ми бидат поставени повеќе прашања, а тоа траеше помалку од 5 минути :lol:
    многу едноставни прашања поставуваат, не треба да се плашат оние кои имаат основни познавања на јазикот.
    Мене ми ги поставија следниве прашања:
    Од каде го знам германскиот јазик?
    Дали сум била претходно во Германија и каде поточно?
    Зошто сакам да работам како Au pair во Германија?

    Мислам дека тоа беше се :)
     
  18. zara

    zara Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    хелло то еврибади! Вака, јас имам совршена понуда за работа au pair во странство и на мене се чека само да кажам еве идам. Мислам не е туку така него работата е со препорака, познаници... само сум во дилема дали да направам пауза со факултетот и да оставам се и се вратам по една година. Од почетокот бев во еуфорија и бев многу среќна поради сето тоа, но сега малку ми спласнаа емоциите и не знам дали сум спремна да го оставам животот овде, најмногу факултетот. ;( Инаку се работи за земја во Европа, куќата е на на море....Моја обрвска е да и помагам на мајката околку децата и по дома нешто заедно да правиме ручек, чистење такви работи... Е сега платата не е нешто wow али е над македонски стандард со бонуси и бенефити како чести викенди , прошетки низ Европа. Децата се поголемки и оваа е последна година кога им треба некој да ги чува, догодина идат во школо... Дилемата ми е огромна...Доколку некој е љубезен може да даде негово мислење, евентуално да сподели искуство. Фала.
     
  19. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742

    Заза јас да сум на твое место веднаш би ја искористила шансата, според мене тоа е искуство плус.. Ако не сакаш ти те молам препушти ми ја мене :D :D
     
  20. zara

    zara Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    И јас така мислам...да идам, но кога се ми дојде низ глава за тука факултетов ми пага малку тешко. Проблемот е тоа што јас завршив 4 та година но имам уште две до крај и сум во недоумицааа голема. Да бев некој факултет со 4 години сега ќе бев или ептен при крај или дипломирана и ќе беше друга...вака не знам шо да правам. А женава ми врти постојано, ми објаснува дали да идеме со авион ние, муж и со кола или сите со кола... а јас срце ме стега не знам што да правам... Инаку мислам дека нејќат онака ау паир што се пријавуваат на огласи, него дека преку познаници за да бидат сигурни...Ај ако не идам..тоа ќе олучам деновиве ќе те контактирам тука и ќе им кажам...