1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Au pair работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од ButterFly09, 10 декември 2010.

  1. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48

    На страните имаш слики и видеа од фамилиите (зависи од фамилијата некои не оставаат и јас нив не ги контактирам). После и ќе правите интервју на Skype и колку толку ќе знаеш дали ти се допаѓа фамилијата. И ти ќе треба да оставиш една или неколкуѕ слики на страната. се надевам ти помогнав :D
     
  2. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Девојки јас аплицирав преку Македонска агенција Lozan од Прилеп, но не знам колку е вистина бидејки сите знаеме дека има многу фејк агенции.. :(
    Искуство некое?
     
  3. Mandak

    Mandak Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    18
    чупиња ај бе за машко нешто кажете можно е да се замини..полесно е потешко е би работел и како градинар шофер во фамилија и се благодарам :)
     
  4. bbutterfly

    bbutterfly Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12


    можеш да заминеш само малку подолго ке бараш фамилија,баш еден мој познаник замина непосредно пред нова година ама може скоро година бараше фамилија така да можеш да си се распрашаш има фамилии што сакаат машки бебиситерки ;)
     
  5. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Јас знам дека само Контекст од Скопје има лиценца за да посредува за такви работи.
    Како и да е, јас со фамилијава со која сега контактирам, се најдов на http://www.aupair-world.net и супер се. Има на самата страна све убаво објаснето, може да си направиш убав профил, да комуницираш лично и како ќе се договориш ти, така да биде. Башка нема агенцијата да лапне процент. А со луѓево може (треба за да е све официјално) да потпишеш договор меѓу вас, црно-на-бело и така. Да не сум оффтопик, провери за лиценца на агенцијата.
    :*
     
    На Fallin-ForHisSmile му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mandak

    Mandak Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    18
    Чупиња добив одговор од автстралија можно е да се замини таму или нема шанса???
     
  7. flyangel

    flyangel Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
  8. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Австралија нема специфична au pair виза па за таа работа се оди на working holiday visa која не може да се извади со македонски пасош.
     
  9. anashtip

    anashtip Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Еве да прочиташ дека само една агенција во Македонија е лицензирана:

    http://iapa.org/members/members-list/

    Другите немаат врска.. Подобро сама бркај си работа ако не сакаш да одиш преку агенција. Поздрав.
     
  10. strelecF

    strelecF Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    14

    normalno, kontext ja ima licencata i NAJDOBRI SE !
     
  11. maculkaa

    maculkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    70
    Ај малку да ја освежам темава :D до каде сте феминки со барањето семејства,замина ли некоја? аплициравте ли преку овие неколку стр. што се пишани по форумов или преку агенцииве?
     
  12. robert42

    robert42 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Македонец, вработен во Обединетите Нации во Њу Јорк, бара девојка (ау паир) со возачка дозвола и добро познавање на англиски јазик да чува 7 годишно машко дете почнувајки септември 2013 год. за една година, со можност за уште една година.

    Нуди солидна заработувачка, и обезбедува виза Г-5 за легален престој. (http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_2638.html, видете под personal employee).

    Ако сте заинтересирани, пратете лична порака со ваши податоци.
     
  13. Minnie.Mouse

    Minnie.Mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    22
    Девојки може ли некој да ми каже колку чини програмата со контекст
    за au pair во Америка ?
     
  14. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Девојки какво е тоа здравствено осигурување за кое ме прашува фамилијата(Македонското ли?) ?Имам профил на www.aupair-world.at и моментално контактирам со едно семејство.Ако може некој да ми пише за да знам за што се работи. И сакам да прашам тие феминки кои отишле на своја рака преку оваа страна или друга како проверуваат дека фамилијата е ок во смисла да не се крие зад работата како бебиситерка некоја трговија со луге( пу пу недај боже :sweat: )
     
  15. yokoono

    yokoono Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    18
    Sakam da odam vo amerika za bebisiterka preku kontex,ajde feminki ke ve zamolam da podelite iskustva so mene zosto jas malce se dvoumam :?:
     
  16. bbutterfly

    bbutterfly Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12

    yokoono и ја се двоумам а ептен сакам да идам,ајде која била нека си раскаже :)
     
  17. yokoono

    yokoono Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    18
    Citam i negativni i pozitivni iskustva ama sakam nekoj da mi kaze za plata kolkava zimaat,dali se isplati da se odi,viza dali davaat neznam ....kolku se plakja...od agencijata mi kazaa detali ama sakam nekoj sto vekje bil da mi kaze :)
     
  18. bbutterfly

    bbutterfly Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12


    ај ако сакаш пиши ми во лп што ти кажаа во агенција..ја колку што знам цената на програмата фака околу 600 евра,а платата е околу 200 долари неделно
     
  19. Minnie.Mouse

    Minnie.Mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    22
    ај ќе ве молам и мене пишете ми во лп сакам и јас да одам па да знам отприлика
     
  20. aupair

    aupair Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Женски ај некоја што нашла семејство преку овој сајт http://www.aupair-world.net/index.php/family_search/ да ми каже искуство како поминала за колку време нашла семејство и заминала која е процедурата и дали се исплати повеќе самоволно да си најдеш семејство или сепак посигурно преку агенција?