1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Bо која недела се породивте?

Дискусија во 'Бременост' започната од H.e.L.e.N, 25 ноември 2013.

 1. H.e.L.e.N

  H.e.L.e.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  218
  еве една нова тема се надевам дека не постои,ако постои избрисете ја.Kако се близи моето време за породување се поЧесто си го поставувам ова прасање во која недела ке се породам,велат дека само 5% од зените рагаат тоЧно на терминот,некои пак велат дека првите деца поЧесто се надносуваат и така слусам разни приказни,затоа за стие искусни мамиЧки мозете овде да го споделите васето искуство :)
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.960
  Допаѓања:
  103.471
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  Јас се породив 37 недела + 4 дена , термин ми беше 12 април а се породив 26 март :) немав некое претчуство дека ќе се породам, ниту имв некои болки неколку дена пред да се породам , само водењакот пукна и потоа почнаа болките :)
   
  На H.e.L.e.N му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  Јас се породив во 40 недела. Прво терминот ми беше 01 јануари, па после 27 декември, а јас се породив на 24 декември.

  Јас си мислев дека ќе се породам после Нова Година, дека ќе го надминам терминот, ама за Нова Година си бевме дома. :)
   
  На Veki4kaa и H.e.L.e.N им се допаѓа ова.
 4. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  за черками се породив во 40та недела и 3 дена а синми во 38та недела
   
  На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Bо која недела се породивте

  Со првото синче термин ми беше 26 јас на 16 се порпдив,со второто синче ми беше термин 16 се породив на 4 ти
  Со првото му доаѓа 38ма и 3 дена,а со второто 38 и1 ден
   
 6. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  476
  Bо која недела се породивте

  Супер тема, и мене ме интересира ова.
  Можеби повеќе одговори ќе има во БЕБЕ :^)
  Гледам само една се породила во 40 недела. Интересно
   
 7. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  Со син ми се породив точно на денот на завршување на 40 недела,а сега со ќерка ми се породив во 39 недела 8)
   
 8. RozeSk

  RozeSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  26
  Bо која недела се породивте

  40+1
   
 9. kostadinka24

  kostadinka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  289
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  А мене ме интересира доколку се работи за закажан царски рез во која недела обично е породувањето? :^)
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.484
  Допаѓања:
  34.976
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  42 недела се породив ! Со провокација инаки ке терав уште :D
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  Terminot mi bese 03.06.13 a se porodiv 17.05.13 vo 37 nedela i 3 dena :)
   
 12. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  789
  Bо која недела се породивте

  36 недела и 3 дена :D
   
 13. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  476
  Bо која недела се породивте

  Како поминавте? Имаше некои проблеми или не?
  И бебето не се сметаше за порано родено,затоа што веќе си била во 9ти влезена?
   
 14. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Bо која недела се породивте

  костадинка24 со првото , отидов на цтг во 38 недела и ми рекоа: карлично е ,водењакот е во 3 та фаза остани вечер на. царски,утре ќе имаш бебе, но вујна на мм работи таму и беше со мене не дозволи да ме задржат вечерта зошто беше петок 13 :lol: :lol: :lol:
  Ме врати дома , ми закажа за во понеделник
   
 15. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  396
  Bо која недела се породивте

  Со синчето го надминавме терминот.Требаше да се породам на 5 октомври а го родив на 8 октомври
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.155
  Допаѓања:
  33.158
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  На денот кога влегов во 39-та недела, односно 6 дена пред термин. Терминот ми беше на 16-ти Октомври, а јас се породив на 10-ти Октомври.
   
 17. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  Bо која недела се породивте

  mravce пиши да си знајме изгледа и мене ова ме чека :)
   
 18. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  789
  Bо која недела се породивте

  Немаше никаков проблем со малото, со пораѓајот да :D , инаку од болница го пуштија со највисоки оценки, а за недоносено, некои ми викаа доносено некои недоносено и они не знаат веќе :D, а да и беше мало бебе 2880 :D , па еве го сега голем дечко 10 мес :D
   
 19. Beluvce84

  Beluvce84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  71
  Bо која недела се породивте

  jas so kerka mi se porodiv eden den pred terminot, zaci 39+6, a sega su bremena za vtora kerka i eve cekam momentalno sum 38+0 nedela
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
 20. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  со порајгајот да :?: причината беше оти недоносено?