1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Bо која недела се породивте?

Дискусија во 'Бременост' започната од H.e.L.e.N, 25 ноември 2013.

  1. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Како поминавте? Имаше некои проблеми или не?
    И бебето не се сметаше за порано родено,затоа што веќе си била во 9ти влезена?[/quote]

    Немаше никаков проблем со малото, со пораѓајот да :D , инаку од болница го пуштија со највисоки оценки, а за недоносено, некои ми викаа доносено некои недоносено и они не знаат веќе :D, а да и беше мало бебе 2880 :D , па еве го сега голем дечко 10 мес :D[/quote]
    со порајгајот да :?: причината беше оти недоносено?[/quote]

    Бев со пукнат водењак 20 саати и не ми ставија никаква провокација, па морав да се пораѓам на суво и плус бебето ми се качи многу горе, па ме пораѓаа 4 доктори и две бабици и откако ме испосекоа доле три пати, сакаа на царски да ме носат ама во последен момент го извадив малиот :D, ама ништо не е помина се се заборава, а да заборавив он имаше и јака жолтица фатенопа 6 дена лежевме во болница
     
  2. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Немаше никаков проблем со малото, со пораѓајот да :D , инаку од болница го пуштија со највисоки оценки, а за недоносено, некои ми викаа доносено некои недоносено и они не знаат веќе :D, а да и беше мало бебе 2880 :D , па еве го сега голем дечко 10 мес :D[/quote]
    со порајгајот да :?: причината беше оти недоносено?[/quote]

    Бев со пукнат водењак 20 саати и не ми ставија никаква провокација, па морав да се пораѓам на суво и плус бебето ми се качи многу горе, па ме пораѓаа 4 доктори и две бабици и откако ме испосекоа доле три пати, сакаа на царски да ме носат ама во последен момент го извадив малиот :D, ама ништо не е помина се се заборава, а да заборавив он имаше и јака жолтица фатенопа 6 дена лежевме во болница[/quote]

    Малце те помачиле, а и си поминала цела недела во болница ама вака не ми изгледа како страшно. (само ти си знаеш како ти било тогаш,уф три пати сечена :x )
    Мислев да не има некои компликации затоа што само што си влегла во 9ти.
    А бебето па и не ти било толку мало. Сите викаат над 2500 е ок.
    Јас те прашувам затоа што мислам дека и мене ме чека ова за брзо време. Стомакот веќе почна да ми се спушта, вчера вечер првата јака контракција ја имав а бебево го осеќам како мрда се поблиску и поблиску до отворот доле
     
  3. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    леле ако ме фати и мене ова истово има да си се изнаплачам :| уште сега ми се плачи а осејчам дека сака да си излезе пред време пред 40та та недела (а зошто така дане има и мојево нешто жолтича а докторите велат дека супер си е и супер си напредува детето .... можи пак такво нешто не се гледа кодека е кај мајката оф леле сета сум ????????....извинете за постов морав да си пишам да ми олесни малце :( :|
     
  4. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Немој да се плашиш, таа жолтица се вика уште и физиолошка жолтица значи нормално може да се јави кај бебушите после раѓање 2 или 3 ден. Билирубинот жолто обоен краен производ на нормално разградување на црвените крвни зрнца Еr кои носат кислород, вообичаено се преработуваат во црниот дроб , апотоа се елиминираат преку бубрезите. Сега кај бебушите има повеќе билирубин што не можат нивните бубрези и црниот дроб да поднесат, и поради зголемено приссутво на билирубин во крвта се јавува физиолошка жолтица.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Не бе компликации немаше нешто ауууу, мачно беше само многу, а за мало абе мало беше најмало од сите што беа со мене во соба :D Жалосна не се плаши поарно жолтица во болница отколку дома, мене ми имаше фатено јака дека јас сум rh негатив, бар така ми кажаа :D
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    читам и ваква сум :^) :mm: :drunk: ама сватив дека е нормално и не е страшно
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas se porodiv 13 dena posle termin i toa carski.Da se prasuvase bebus koj znae uste kolku ke cekavme :wasntme:
     
  8. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Tocno na 40ta nedela
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.901
    Пол:
    Женски
    Во врска со жолтицата - сите бебиња кога ќе се родат имаат и трае неколку дена , ете може да се случи и 6 дена, ќерка ми имаше 2 дена третиот имаше малку па ни рекоа кога ќе има 7 дена пак да ја однесеме во болница да ја видат и тогаш веќе немаше :)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Zenski aj kazete mi ima mesto za panika ili me bebevo mi mrda nasekade niz stomakov mi go deformira znaci nekogas a navecer cudna rabota cuvstvuvam dolu kako da me tupka seta sym preplasena da ne izlezi porano a bev na pregled za grlicot na matkata i mi kazaa deka e dobro zatvoren da ne se sekiram.Ama ova tupkanjevo dolu me plasi
     
  11. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Не се плаши. Мене ми тупка долу главче од 37 недела, па еве 39 и уште тераме. :)
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    немаш гајле бебенцето си се превртува си прави место па му го осејчаш или главчето или ножината :) рано му е за излегувајне :)
     
  13. marinka11

    marinka11 Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    33
    жолтицата бебето ја добива од како ке се роди а не во стомакот на мајкатаи неможе н аехо да се види оти и не постои начин а и нема тогаш жолтица и пред 40 недела иако се роди не е недоносено бебе после36 полни може да се пораѓаш слободно
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Jас се породив во 40 недела и 1 ден :)
     
  15. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Во 40нед и 6 дена :)
     
  16. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
  17. jasmin4e665

    jasmin4e665 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    20
    40+ 5 i toa so provokacija :)
     
  18. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Дента кога влегов во 39 та недела
     
    На ime-prezime му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски