1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Baby shower party...бебето доаѓа

Дискусија во 'Бебе' започната од Snow-Queen, 18 април 2013.

  1. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Taka ostanalo jas licno za sebe si kazuvam deka ne odam i nesakam da mi idat do 40dena sekoj razlicno si ima svajkanje poznavam i so cekale 40dena da pominat a poznavam i od odma so vikale lujge doma
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Знчи и во болница ќе пазиш сестрите да не се со добиено или да не имале односи?
    Во денешно време со вакви работи се оптеретувате?!
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Ние правевеме за неколку другарки Baby Shower. Ама ги правевме повеќе во забавна насока, отколку за подароци. Првата беше изненадување за другарката. За другите веке се претпоставуваше... Имавме неколку игри:
    1. Имавме макара/конец и сите требаше да претпоставиме колкав е обрачот на стомакот на бремената, кој ќе биде најблиску.
    2. Во неколку пелени, растопени чоклада, во стил на "кака" кој ќе погоди најточно за какво чоколадо станува збор (инаку и хартите од чоколадата беа оставени, за за можат да знаат меѓу што да бираат.)
    3. Кој набрзо ќе успее да подвие балон.
    4. Имаше неколку кашички, да погодат од што се.
    уф сум заборавила што имаше друго :wasntme: И кој најмногу точни одговори, имавме некој мини подарок.
    Беше забавно, нешто поразлично од собирање на куп жени на едно место и немање време за оговарање.:party:

    едит: Имаше подароци, ама ситни. Торта од пелени, мали чорапчиња, некоја мини козметика.. нешто фино за разнежнување :inlove:
     
    На emkaemka, Melinda85, Peperutka-bt и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.850
    Пол:
    Женски
    Добри сме да не се урочам. Битно фативме ред со цицањето, се друго ќе се учиме. Секој ден нешто менува.

    Знам и јас така сум носела. Ама сега ги гледам дома кули од бонбониери, а слабо јадам чоколадо зошто демек не препорачуваат и мака ми прават.:D
     
    На Melinda85, karibian, Belabelinakinder и 3 други им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.636
    Пол:
    Женски
    Кај мене за да не им помине рокот и да ги фрлам како што кажа една членка погоре дека ги фрлила куп, почнав да ги давам на поблиски роднини и комшии.. нека се заблажат луѓето што :D
    Исто и од свадбата така направив... тогаш па ептен имав...
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ќе викнеш другарки на помош ако треба :)
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Значи што све не се изначитав.
    Правило кај леонка до 40 дена не би требало да се оди да се гледа бебето(освен мајка, татко брат сестра) и тие треба да се со усул а дека нешто останало од старите останало дека ноќе не би требало трудницата да искача,можеби во исклучителни случаеви.Кога јас би се породила абе два месеца нема да сакам човек да видам бебе плаче има грчеви ,родилка ненаспана па уште крвари бебе цица нецица сеедно.А таа ќе треба на маса со гости муабет да прави и да се смее, а уствари срце и спие и месато гости гледа кревет како да се струполи и некој да и го поземе бебето на 2 минути само да здивне малку. Снаа ми кога се породи чисто од мерак отидов да го видам бебето и тоа на 20 минути и толку и знам како и беше сирота.
     
    На didisi, mal.ecka, karibian и 2 други им се допаѓа ова.
  8. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.438
    Пол:
    Женски
    Јас кога излегов од болница сестра ми имаше добиено и ме праша дали да дојде па зарем да и го скратам тоа задоволство таа среќа.Си дојде го виде па мислам почисто бебе во лицето немаше воопшто не се исфрли ниту ништо чисто суеверие е тоа
     
    На orhideea, duffi, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Тоа се глупости јас кај сестра ми спиев цело време и после 12 на полноќ се враќав од работа ете ја внуката 2 години здрава права ништо не и е сега ни тогаш не и беше

    Јас па од двај чекам да се породам за да ги видам мојте зошто сум во друг град посебно внуката тие ке дојдат истиот ден кога ќе си дојдам од болница и братот на мажот ми а другите после 40 дена
     
    Последна измена од модератор: 25 август 2017
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Лелее кој век сме уште со празноверие и со што рекле старите се оптеретувате. Ова со добиеново и со односиве чиста глупост. И јас одев кај внука ми со добиено па лицето стакло... Мене 2 недели ми требаа да закрепнам, сега си излагувам со бебушка, не мислам во сред лето да ја затворам во 4 ѕида. Воздух не е на одмет. Бев и кај моите дури. Па супер сме и двете. Во странство што не се замараат со вакви глупости ете сите се нафрлени по лицето и им фали нешто... Место да уживаме во мајчинството и да се раководиме по својот инстикт ќе слушаме бабски глупости што благе везе немаат со логика.
     
    На fina erika, mariz, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Како се наметнуваат амерички обичаи тоа чудо...
    Немам против, но јас не би правела. "На нероден Петко, капа му кројат"- така некако ми иде ова.
    Кај нас се знае, мекици. Полека изумираат наши обичаи и традиција, но тоа е. Голем број иселеници, социјани мрежи си го прават своето.
    А околу добиеното, имам слушнато, па дури и односи ако имаш не чинело. (facepalm)
    Глупости ама ете барем на мајката се кажувало.
    До 40дена јас најблиски само би викнала, не заради верувања, туку сметам тие денови треба бебето да се адаптира само на мал број луѓе, исцрпувачки е. Знам од други мајки, ќе се најави некој, дали да подсреди дома( таков менталитет сме) или 24/7 да се посвети на бебчето.
    До земање на голема молитва т.е 40дена, сметам дека треба да дојдат најтесен круг од семејство.
     
    На Sandrin4 и fina erika им се допаѓа ова.
  12. ДомаСоЛеа

    ДомаСоЛеа Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Кај нас нема baby shower иако јас порадо би чекала гости со стомак отколку во сета гужва со бебето, таканаречените повојници.

    А за тоа што е потребно за бебе, за некоја што првпат ќе биде мајка го спремив ова видео
     
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Во странство незнам какви се обичаите ама кај нас ова е "насадено".
    Мене лично не ми се допаѓа.

    Не ли е подобро прво да се роди детето па после да се забавуваме?
     
    На minneymouse82, fina erika, Sandrin4 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Повикана сум на ваков настан и гледам се почесто и кај нас се практикува. Што мислите вие за ова и какви подароци се носат. Мене искрено ми е малце глупаво бидејќи на нероден петко капа не му се крои :?:
     
  15. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Каков настан е ова? Прв пат сушам.
     
  16. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.237
    Допаѓања:
    23.984
    Пол:
    Женски
    Seriously? Baby shower?
    Зар почнаа и кај нас..досега не сум видела ,па се чудам.
    Да им се забрани инстаграм на некои треба,лесно им влијае :D

    Според мене многу бзвз настан,и не ја гледам поентата на правење таква забава,дури бизарно ми е.
     
    На cresa-jagoda, Sofi.ja, ocicka2014 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    На нероден Петко забава му прават|(
     
    На cresa-jagoda, ocicka2014, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.563
    Пол:
    Женски
    Американска измишљотина
     
  19. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Знаев дека ќе почнат и кај нас да го прават ова, сериозно целиот ваков настан или прослава како да ја наречам ми е многу глупа и безсмислена. Пуста желба да се 'американизираме'.
    Искрено не знам што се носи како подарок, најверојатно некоја играчка или некое оделце за бебе.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Па и не е нешто страшно.
    Пострашни ми се собиранките кај бебе на неполни месец дена.
    Секако купуваме нешто да имаме за почеток, зашто да не па најблиските да го донесат како поклон.
    Цуцли за почеток, тетри пелени, бодиња, пешкирчиња.
    Не ми е страшно, баш ми е ок дури.
    Секако мајката купува за бебе, пред да се роди. И тогаш е нероден Петко, па мора да се купи.
     
    На Kitten, dayla, FreeMind и 15 други им се допаѓа ова.