1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Balea

Дискусија во 'Тело' започната од iva85, 28 јуни 2012.

  1. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.162
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас, го има користено овој рол-он?
    IMG_20170910_221536.jpg
     
    На crazylady и Acka22 им се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    nekoj dali go ima koristeno sprejot za osvetluvanje na kosa od balea?
     
  3. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Малку покасно но гледав да одговорам.

    @kala21
    Гелот го користам затоа што имам комбинирана кожа, и комбинацијата со салицилна киселина ми помага во чистењето на порите. Комбинацијата со ситни гранули е добитна. Не сум ги пробаала розевото пакување, со лотус за осетлива кожа и оној синиот, но велат дека сите се добри.Можеш да го пробаш, 120 ден е, и бавно се троши. Со него го измивам лицето наутро и навечер, со тоа што ако имам пудра ја измивам со него.На очи не го ставам, туку вадам шминка со мицеларна вода.Декларација мора да има на нет, од некој пост на блогерка. Ќе беше добро да ставев слика, но ако чекам да сум во можност , ќе чекаш цела вечност. :)
     
    На kala21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Пред некое време го купив скработ за тело на Балеа во ќесички, со кокос и кафе.
    Одличен е за поткожни влакна, вади се на површина. Јас имам сува кожа, потенцирано во зимскиов период, и морав да правам пилинг малку почесто отколку во лето, оти ми се лупи на места. А од депилацијата ми се прават поткожни влакна. Скработ е одличен, па го препорачувам. Доволно е еднаш на десет дена, обичен пилинг да е, треба два пати неделно да го користам.
    Јас и сама си правев дома, со шеќер, масло и млеко, ама ова ми е подобра варијанта, содржи сол и е посув.
    За овој скраб од десно конкретно е муабетот.
    [​IMG]
     
    На joy1, Oxymoron, Ariel и 5 други им се допаѓа ова.
  5. magichips

    magichips Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Здраво до сега не сум користела некоја помада маст ништо конкретно на балеа дај препорачајте нешто за лице имам акни и комбинирана кожа до сега што користев некако не сум нај задовлна од некои има нешто или :?:
     
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Која е разликата помеѓу овие? Јас го имам тој лево и го користам за фиксирање на шминката, односно да не изгледа прашкасто, но сакам да пробам и друг. xit-khoang-balea.jpg
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Исти се сосема. Само мирисот е различен. Јас ги имав Aqua и Cocos, разлика не приметив, освен мирисот. Ама јас не ги користам како фиксатор за шминка пошто не се шминкам. Само за освежување.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    IMG_20200120_130510.jpg мислење за кремава?
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Не би ја препорачала за секојдневно користење бидејќи е премногу мрсна, сепак е маст, но за суви, иритирани, изгорени делови е супер.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Многу многу мрсна и тешка. Пробував за стапала да јуа користам ама престанав.После долго перење, едвај дамки од мрснотии излегуваа. За друго , не знам што може да користи толку мрсна крема. Како мелем е.
     
  11. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Не е крема, маст е.
    Јас ја користам за на усни, повремено ставам на образите на сувите делови, повремно низ должот на нозете после депилација (кога имам време да чекам да упие), итн. Топ е, многу е корисна и бидејќи многу малку нанесуваш, а големо е пакувањето, трае 100 години.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    Иначе, мене доста работи ми се погодиле од Балеа.

    Одлична е сината пена со алое вера за миење лице:

    Balea-Delicate-cleansing-foam-150-ml-c.jpg
    Омилен производ ми е, добри 2 години ја користам. Убаво го мие лицето, нежна е за кожата, ниту ја суши, ниту ја лепи. Едноставно, топ пена.

    Уште еден предобар производ за миење на лице е зелената 3 во 1 гел/пилинг/маска:

    Balea-3-in-1-Pore-Cleansing-Peeling-Mask-150-ml.jpg
    И овој производ го користам долго време, повеќе од 2 години. Пената ја користам секој ден, најчесто и 2 пати. А овој пилинг го користам 2-3 пати во неделата, иако е доста неженн.

    Сум ги пробала повеќето маски на Балеа за 2 употреби и ретко која ми се допаднала. Но оваа е повеќе од одлична:

    balea_beauty_effect_power_mask-1.jpg
    Најчесто ја нанесувам откако лицето ќе го измијам со горенаведениот пилинг. Имам сува кожа (со исклучок на челото кое ми е нормално, периодов) и маскава е одлично хидратантна. Не знам дали е пласибо ефект, ама првиот час по користење особено, лицето ми е како побело, поизмазнето.

    Од истава линија, одлична е маската марамица:

    balea-beauty-effect-tuchmaske--10037470_B_P.jpg

    Преполна со крем, одлично хидратира!

    Мислам дека оваа линија е најдобра од се‘ што нуди Балеа. Азијците особено ги откупуваа СИТЕ, буквално СИТЕ ампули во едно доаѓање.

    41E1VVnKikL._SY355_.jpg


    Ми се допаѓа и оваа крема за очи:

    augencreme_belebend_15ml_ml.png


    Најмногу ми се допаѓа бидејќи дава чувство на затегнување.

    Многу многу многу ми се допаѓа кремава за раце:

    Balea-Hand-Cream-Silk-Soft-75-ml.jpg
    Жими се, кремава ја измазнува кожата! :D Плус, има некое масло во неа и е совршена комбинација на крема и масло. На врв на се, прееееееекрасно мириса! Всушност, мирисот ме потсеќа на уште еден преодличен производ.

    Пена за тело која се претвора во масло при нанесување:

    mousse-to-oil-bodyschaum.jpg
    Чуството на пена која се топи и се претвора во масло е преубаво. Маслото прелесно се размачкува и веднаш упива. Самото нанесување е одлично, право од шишето расшприцувам насекаде и потоа само мачкам. Тоа е уште една причина зошто го обожавам овој производ! И секако, мирисот. Преубав, сладок, но бледо сладок. Покрај пената за лице, ова ми е омилениот производ од Балеа.

    Уште еден одличен производ за тело е гелот со алое вера:

    4058172002281-1815258_org.png


    Започнав да го користам додека бев на одмор и е прекрасен за после сончање. Има (логично) гелатеста текстура, а при допир на тело се топи. Го користев цело лето и го чував во фрижидер, за дополнително разладувачко чувство. Остава некое лепливо чувство, но на добар начин.


    Наспроти овие, одвратни ми се оние стандардни гелови за тело. Ниту еден не ми се допаднал, а многу имам пробано. Премногу се гелатирани, често ми се случувало да ставам на рака и да ми се излизга гелот пред да успеам да го размачкам. Многу чудна текстура имаат.
    Исто така, не ми се допаѓаат ролоните и антиперспирантните спрејови. Ниту еден не ми помогнал баш многу, а доста имам пробано.
    Истото е и со шампоните. Ги имам пробано и оние стандардните и оние во туба "professional" линијата. Имам пробано многу и ниту еден не ми се допаднал.
     
    На t-sweet, marchi-cool и sierra им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.811
    Пол:
    Женски
    јас ја користам за иритирина кожа само.Помага мн.За секој ден не е.За лице пак ич би рекла.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nobadys.Perfect

    Nobadys.Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Скоро сите работи шо сум ги купила од балеа ми биле океј. Мицеларната вода воопшто не ми се допаѓа печи на очи, многу е пенлива, еднаш ставив и толку беше ја користам за бришење прашина.
    15800464095256751489475131004197.jpg
     
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.268
    А некој искуство со ова за отстранување на шминка?

    s-l300.jpg
     
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас го користев и многу бев задоволна. Исто и од туферите што се натопени, од истата линија. Добро ме потсети да си купам :D
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  17. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    И мене воопшто не ми прија на кожа. Пече да, а и ми се исфрли цело лице со ситни акни после само два три дена употреба. Откако прекинав да ја користам ми се смири црвенилото.
     
    На Nobadys.Perfect му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    За лице не би користела балеа, бидејќи за малку повеќе пари има нешто многу подобро.
    За тело ми се допаѓаат геловите за туширање. Сакам да земам некој пилинг за тело ама да е со убав мирис. Кај нас во Штип имаше пред месец време некои со кокос не знам дали мирисаат убаво? И некое млеко за тело би сакала ама да не е мрсно.
     
  19. Anna77

    Anna77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Истата ја имам, катастрофа е. Еве ја собира прашина.