1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Bed rest - мирување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Bonnie Top, 31 август 2019.

  1. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, штом немаш фунелинг со тој цервикс можеш до крај да тераш, само секако со лежење. Битно е да немаш притисок врз цервиксот, ти ќе си осетиш како ти е најзгодно за лежење. Јас лежам веќе 5ипол месеци, уште два имам да ги излежам. Психички е доста тешко и физички, но за убаво лежиме тоа е најважно. Да знаеш само дека не смееш тешко да креваш, не смееш да се наведнуваш и сл.
    Во кола исто кога се возиш гледај навалена да си, и кога ќе одиш на прегледи барај да си легнеш додека чекаш. Седење не се препорачува, но полулежачка положба да. Јас цело време така лежам. На страна не ми е згодно, освен кога спијам.
    Со лесно и тука сме за се:hug:
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Сипер чим можиш така терај тогаш, најди си позиција што ти одговара најмногу и уживај, биди принцеза така ми рече мене докторот, сега наредувај на сите :lol:
    Ќе биде доброо не мисли многу и ќе биде:hug:
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.908
    Пол:
    Женски
    Полу легната на грб не се притиска таа вената или тоа важи за целосно на грб?
    Мене цервиксот ми е добар за сега но лежам заради иритабилен утерус и контракции и никако не можам да си фатам место ми се плачи некогаш од нервоза и неудобност, се направија 22 недели веќе не се долежува сина сум на колковите:|
    Тешка сум се пропаѓа под мене и одвај дишам се гушам буквално:(
    Па вака кога ќе подстанам празник ми е на душата и си велам така барем да одмарам а доктор не сум прашала..
    @dipsidipsidipsi прими за зреење? Јас 30та од денес докторот уште ми одлага дека цервиксот е ок, за 10тина дена сум на контрола па да видиме до каде сме.
     
  4. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.128
    Допаѓања:
    951
    Пол:
    Женски
    Никој од нив тројца не ми го препорача.
     
  5. Silvii

    Silvii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Грешно ме сфати не реков дека треба... и мене ми рекоа не.
    За цервиксот викаш различно ти измериле па затоа реков твоја одлука е кому ќе му веруваш.
    Ме интересира Димчев дали ти препорача строго мирување?
     
  6. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.128
    Допаѓања:
    951
    Пол:
    Женски
    Он ми го измери 31 мм, затворено ок ми рече дека е. Ништо не ми спомна за мирување.
     
    На Silvii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    За на грб ретко лежам јас само колку да ги исправам нозете, а полуседечки или нз како да кажам местам 3-4 перници позади мене па така ми иди подобро..и јас сум тешка категорија ама издржувам морам.. Инаку за зреење не примив бев во 28+1 на контрола рече нема потреба засега, од утре 29 стартувам, наредната недела сум на контрола па ќе видиме тогаш...
     
    На Be-yO-nCe му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Не, тоа ако си целосно легната на грб така не смее. Може со подигната глава, битно е да си направиш тебе да ти е згодно со мноогу перници околу тебе:D
    Јас не ставам перница под задник, така ме боли и ми е непријатно. Ајде за убаво лежиме, ќе помине и ова и ќе уживаме после и повеќе ќе цениме тоа што сме здрави и имаме нозе што можеме да шетаме јас така се тешам:whew:
     
    На Be-yO-nCe и Bejb15 им се допаѓа ова.
  9. Silvii

    Silvii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    @ivani30 не се секирај, јас со 1 сантим цервикс лежам од 29та недела, па еве сум 37ма од денес.
    Тебе ти е скоро 3cm. Опушти се и лежи си. (highfive)
     
    На Hristinakiki02, dipsidipsidipsi, Dancewere и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Да да лежење, еве веќе го спремам мајн сетов што серија да фатам,.. Само што немам помош се мислам како ќе гурам....
     
  11. Silvii

    Silvii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Ако нема кој да ти помага гледај што поретко да стануваш. Никако стоење у кујна, готвење. Шетање по дома, кревање и слично не.
    Кратки тушеви.

    Брзо поминува време, ќе видиш.
    Скроз си сама?
     
  12. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Па со мм, ама тој на работа до 5...2 те сестри до 15 август се на одмор..... Упм
     
  13. Silvii

    Silvii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Ааа па добро не си сама. Насабајле ќе каснеш нешто. Стави си до тебе се што јадеш измеѓу, благичко или сл. Вода шише.
    И кога ќе дојде мм он ќе те гледа после 5 :)
    Ќе биде добро.
     
  14. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Ќе истуркаш:hug: и јас сум повеќе од денот сама водата си е до мене грицки ова она, за јадење зависи некогаш станувам некогаш ми носат:D до вц се размрдувам туш набрзинка и така, се издржува:)
     
  15. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    На бебо му е убаво во мешето, ако ти си така со скратено :?: сега па си вика кај да се брзам на жешково:$
     
  16. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Дали имаш серклаж или изгура само со лежење? Терапија нешто? баш сум среќна кога ќе прочитам вакви успешни приказни со толку скратен цервикс :inlove:
     
    На Silvii и dipsidipsidipsi им се допаѓа ова.
  17. Silvii

    Silvii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Немам серклаж касно беше за мене и плус имам голем фунелинг. Големи беа шансите да ми го пукнат водењакот при постапката.

    Пиев утрогестан 2 пати по едно до 36та недела.
    За зреење инекции примив и во 29та и во 32ра недела.

    Лежам цело време. Седнувам само да јадам и толку. До тоалет и назад. Туширање минутка две.


    На ctg одам од 34та недела.
    Сега немам цервикс скоро две недели. Отворена сум прст-два од пред недела дена.

    И така..
     
    На dipsidipsidipsi и Bebe2021 им се допаѓа ова.
  18. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Јас имав фунелинг уште во 15та недела, па ми ставија серклаж во 16та над тоа. Ама сепак ми се кратеше цервиксот па ми зголемија терапија со прогестерон депо и плус утрогестан, па сега за сега сум добро 27ма недела.
    Супер, ти уште малку ќе се олесниш ти помина најтешкото :angel:
     
  19. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Браво за темава, баш ќе ми дојдеше добро да беше активна кога го поминував ова. Бодрете се едни меѓу други мене искуства многу ми помагаа.
    Знаеме дека е све индивудуално ама си сакаш да си си прочиташ убави искуства.
    Лежев точно 5 месеци, од 18та не станав се до 36та недела. Имав серклаж, одма во 18та ми го направија на цервикс 25-27мм зависно од ехото.
    Од тогаш како психотична скоро секоја недела бев на контрола за да ме мерат - dont do that please, ама милиметар не мрдна цервиксот до крај.
    Ме породија поради сосема друга причина, мислам со 25 мм со 42 недела ќе терав.
    Бидете дисциплинирани во лежењето, мене докторот ми кажа во која позиција ти е удобно, во таа.
    Гледав серии, игравме карти со маж ми, читав и помина времето.
    Никогаш не се заборава ова искуство ама вреди! Јуначки се издржува..
     
    На Sofi.ja, dipsidipsidipsi и Silvii им се допаѓа ова.
  20. Silvii

    Silvii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Познавам доста случаеви, некои што лежеле цела бременост, некои неколку месеци и сите догурале до крај со терапија и строго мирување.

    Тие што ги познавам што родиле предвремено не ни знаеле дека имаат скратен цервикс или фунелинг и од ведро небо им дошло и пак им се здрави дечињата.

    Смирено само а не ко јас плачки првите две недели :)