1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Bed rest - мирување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Bonnie Top, 31 август 2019.

  1. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Вие што ставате перница ја ставате баш буквално под гзе
     
  2. Silvii

    Silvii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Јас не лежев така, тешко ми беше (иако ми рече докторот), само на страна со перница за трудници меѓу нозе. Ако ти е згодно со перница под гз треба да ти е поткрената карлицата.
     
  3. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    2 ден лежење, не е лошо ама млжора нешто са се прави, дајте некој совет.. Препорака
     
  4. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Гледај филмови, читај книги, на форумов дремни малку па на соц. мрежи, најди си некоја игрица на моб и ова она бака така поминал денот:D
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Отворив најспецијално да ви пишам овде... ЌЕ БИДЕ СЕ ВО РЕД, верувајте во тоа...
    Пред два месеца ја начнав темата, како под друго име, но поентата е таа...
    Од 15недела во кревет, 19та контракции, бед рест најстрог на свет, со контроли секоја недела, утрогестан 600мг, дабростон 2×1, прогестееон депо 2 пати неделно, магнезиум 3× 400 мг...
    Среќата, 38+3, 3300, бело, чисто, меко бебе... Кога на се ова излезе добро, ќе биде. Бидете силни. Борбата не прекинува по раѓањето, само добива смисла...
     
    На ivance.., Slonce91, Light star и 23 други им се допаѓа ова.
  6. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    5ipol meseci lezev den i nok so pernica pod zadnik,poshiroka najobichna kako za spienje.Si vikav lele kako ke se naviknam,a sega chudno mi e posle tolku vreme druzba so nea da spijam na ramno
    Chitaj kniga,reshavaj sudoku,krstozbor...nekoja serija zagledaj i vremeto ke pomine.
     
    На paleska3 и tina2018 им се допаѓа ова.
  7. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.908
    Пол:
    Женски
    Контракциите никако не ми врват еве втора вечер кај што немам склопено око, ме ставија на цтг баш тогаш бебе реши да прави салта и пластичињата да ги турка, една контракција не успеавме да фатиме, надвор дури чекав имав 5 во 10тина минути.. Телото ми е уморно, стомак ме кини од константно стегни пушти на 10тина минути душата ми спие сакам да се изнаплачам.. Цервиксот е затворен не се продуктивни ама мене цел утрогестан и магнезиум на светот не ме спасуваат од болката.. Смртно сум исплашена за бебе, не сум мирна а од друга страна не ми се ризикува пат до Ск.. Не знам каде би отишла има ризик дс не ме примат и џабе да ми е се..
    Џабе ми е цел бед рест ова чудо не се смирува со лежење, немам мрднато и џабе џабе и џабе..
    Безизлез тотален, не знам каде веќе да се обратам душа ми плачи и за мене и за неа;( Им велам дека не знам кога да одам па кога ќе прават промена или ке прокрвариш или водењак ќе прсни.. Добро супер фала (highfive)
    Само се ова да заврши добро :(
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Јас сум со цервикс 27 мм, денес влегувам 28 недела, се беше добро наеднаш ете се намалил кај мене. Лежам постојано, од терапија земам магнезиум 2х400,утрогестан 2х200 орално. На 9 ти август сум на контрола да видиме,ж како ќе биде. Гледам и депо примате ќе инсистирам и јас.господ напомош
     
  9. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.128
    Допаѓања:
    951
    Пол:
    Женски
    И јас сум со толку 27мм, 22+5 недела. На 10 август на преглед. Лежење и позитивна мисла ќе биде се добро.
     
  10. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Што ти рече гинекологот, има ли место за паника
     
  11. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.128
    Допаѓања:
    951
    Пол:
    Женски
    Па не, да примам терапија да лежам и дека ќе биде добро.
     
  12. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Се надевам на истото и јас, лежам по дома и бројам денови.....
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.128
    Допаѓања:
    951
    Пол:
    Женски
    Jas nedela za nedela :))
     
  14. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Здраво мешиња:) Денес на преглед супер сме засега, бебка си фатила позиција надолу се надевам нема да се изврти]:)
    Инаку примивме зреење докторот превентивно вика иако се е во ред, па примив денеска, утре пак.. Да се надеваме вака ќе останрме како и до сега:)
    Убав ден галете мешиња:inlove:
     
    На tina2018, S.J.Parker, lia22 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Труднички да ве прашам дали некоја од вас мирува поради тоа што и рекле дека цервиксот е поправ отколку што треба? Јас бев со крварење од 19 недела, па лежев месец дена, па ме пуштија да се движам со осет нели, им беше страв да ме гледаат вагинално па преку абдоминално ехо ми измерија во 22 недела околу 34 цервикс, па во 25 поради болки добив вагинален преглед со рака и абдоминално ехо по што ми кажаа цервикс над 30мм и сакрализиран и убаво затворено. Денес 26 недела кај матичниот бев за микробиолошки брисеви поради исцедок со мирис и му кажав на докторот за сите претходни прегледи. Он ми рече дека мора да провери со вагинално ехо за цервиксот и ми кажа должина 37мм што било супер само дека рано почнало да се централизира, односно цервиксот требало да биде свиткан како кифла а кај мене почнал да се исправува по што ми рече да мирувам 70% од денот и да лежам на страна. Не било страшно ама можело да дојде до предвремено породување особено во случаи како мојот каде што плодот е ниско поставен и со главчето врши притисок врз цервиксот. Никаде на нет не успеав да најдам за централизирање на цервикс, па доколку некоја од вас знае нешто повеќе упатете ме.
     
  16. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.908
    Пол:
    Женски
    Да не е бебето централизирано спуштено во карлица со главчето т.е engaged што го викаат америте па затоа да притиска. И јас прв пат слушам за централизиран цервикс..
    И не се плаши од вагинална сонда, мене еднаш неделно ми мерат грло пострашно било тоа што со раце те прегледале, тоа немој да даваш ако скраја да е има нешто на вагинално ќе покажи почетни промени..
    Јас сум со болки целљ бременост и со контракции од 20та наваму и само еднаш на државна ми рекоја да ме проверат со рака не дозволив пошто приватно кај што одам ми вели дека ако има нешто ќе се види на ехото..
     
    На mal.ecka и S.J.Parker им се допаѓа ова.
  17. Light star

    Light star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, секоја чест за групава баш е голема подршка. И јас поради скратен цервикс (најверојатно поради зафат кој го имав Лапаро и хистеро) сега 30+ недела сум под строго мирување,станување до тоалет и за јадење. Лежам веќе една недела и за среќа добро го поднесувам сето ова психички(освен што боли секој дел од телото). Јас од паника и страв кога слушнав од матичната дека имам скратено грло не ја ни прашав колку ми е скратено. Наредна недела сум на контрола и ќе видиме дали ќе треба да примам за зреење на бели дробови . Некој совет плус од Вас? Со лесно да ги минеме овие денови
     
    На dipsidipsidipsi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Совет плус нема нешто, тоа е лежи си одмарај си примај си ја на време терапијата што ти ја препишале и ќе си мине времето, со добра мисла само :inlove:
     
    На Light star му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Light star

    Light star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    А дали навистина со одмор и терапија се враќа во нормала? Примам утрогестан вагинално 2*200 и магнезиум
     
  20. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Со согурност незнам да ти кажам ама како што сум читала наназад од членки има и на кои им се враќа во нормала, т.е се зголемува должината, сепак тоа е индивидуално секој организам различно реагира. Терапијата е таа и јас тоа примам плус имам серклаж, досега да ти кажам не сум прашала должината како ми е, докторот вика таман си е и не ни прашувам дали се потскратило за некој мм или се зголемило.