1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Better Call Saul (2015)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од DzingrlakaDzikica, 13 март 2015.

  1. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Не верувам дека треба некое големо објаснување. Серијава е приквел на Breaking Bad.
    Содржината е околу адвокатот Сол Гудман, шест години пред да се вплетка со Волтер (Брејкинг Бед).

    Започна минатиот месец, веќе има шест епизоди. Ја даваат секој понеделник на AMC. Значи за нас е достапна наредниот ден (вторници) со торенти.
    http://www.imdb.com/title/tt3032476/

    Гледа некој?
    Давајте идеи како да го преведеме ова чудо од наслов. :)
     
  2. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Јас јас :) Баш неделава ја открив и сакав да ја пишам како препорака али ме претрка :)
    Многу ми се допаѓа. Ненормално многу ме потсеќа на Breaking Bad, разбирливо нели, истата екипа стои позади.

    Нема потреба од некое објасување плус, за сите фанови на Breaking Bad - this is a must!
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас ја почнав, изгледав 3 епизоди но многу ми легна серијава иако сум на почеток. Со Breaking bad бев опседната, се надевам и оваа ќе е исто добра. Засега ме изненадува со настаните и со уживање гледам.
     
    На dunika и IRBBB им се допаѓа ова.
  4. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Да пишам апдејт. Искрено се заразив. Во BB, Jimmy ептен иритантен ми беше, адвокат во вистинска смисла на зборот но тука ептен ми стана омилен (после Mike секако). Ми остана уште сезона и пол, но некако сакам бавно да гледам, да не ја завршам одма. ;(
     
  5. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    Ми остана уште последната сезона да ја изгледам
     
  6. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    А кога излегува нова сезона?
     
  7. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    A sixth and final season, consisting of 13 episodes, is set to premiere in early 2022.
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Се надевам ќе го видиме барем Jesse
     
  9. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Дали некој гледаше од последната шеста сезона од серијата? Гледам дека излегува, но не сум почнала мислам дека ќе почекам цела сезона да излезе.
     
  11. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.613
    Допаѓања:
    36.909
    Пол:
    Машки
    Во исчекување на финалната епизода, можам да кажам дека (заедно со Breaking Bad), ова е најдобрата серија на 21-от век. Единствени серии со константен квалитет низ сите сезони.

    Кои кадри, камера, plot, character build up, глумата... Се е поврзано феноменално. Оваква посветеност на детали до сега немам видено. Секоја чест. :clap:

    Rhеa заслужува Emi за глумата на Ким. Како само знае емоции да пренесе. Омилена. :inlove:


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Последна измена: 9 август 2022
    На IamSexyAndIKnowIt и Bethany Mota им се допаѓа ова.
  12. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.613
    Допаѓања:
    36.909
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Breaking Bad ми е најомилена серија на сите времиња. веќе ја имам гледано три пати и без размислување би ја гледала повторно, едноставно ненадминлива ми е. Ја почнав Better Call Saul со надеж дека ќе ми биде исто толку заразна како и оваа, зашто и ми се свиѓаше Saul како лик, ми беше интересен. Меѓутоа се осеќам ко да сум гледала скроз некоја друга серија, не ја сфаќам еуфоријата околу серијава воопшто.
    Ова стварно звучи како unpopular opinion, ама така се осеќам, и разочарана сум поради тоа што имам такво чувство. Баш ми е кул лик, сакав серијава да ми е омилена. :D

    Првите две сезони ми беа одлични, ама стварно имаше фантастичен развој на ликови. Малку slow burn одвреме-навреме, ама ништо страшно. Третата сезона пола некако ја преспав, таму при крај се размрда и исто задоволна сум какво беше финалето. Прејако изведено. Ама не знам дали поради фактот дека
    Не ми продолжи серијава со исто темпо. Четвртата сезона ме смори тотално, што изгубив секаква волја да ја продолжам серијава до крај. Пребавно ми е темпото, а и ништо не се случува за да ми задржи внимание во континуитет.

    Само знам дека моментално ми треба пауза од Саул и ќе видам дали и кога ќе ја продолжам. Би сакала да ја изгледам до крај зашто мразам кога ги оставам сериите недовршени за толку малку, ама и јас имам душа бе. :|
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Јас 2 пати ја почнувам последната шеста и оставам, ама ќе ја завршам, сакам да имам closure за Saul...ја оставам дека мора онлине, немам Нетфликс не дека не држи внимание последната сезона. Кај и да е ќе ја изгледам ....
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Симни си торент од 1337x, од таму симнувам јас други серии.
    Оваа да, на Нетфликс ја има и таму ја загледав, ама ќе си направам пауза зашто навистина ми треба.

    Туку јас сега приметувам дека не ми излегол спојлерот што го пишав и еве прилика да дополнам. :tmi:
    умре братов на Саул и сега некако ко да ми фали. :) Смешно ми е зашто не можев да го поднесам, ама ете ми фали како лик, да прави збрки.

    Ќе пишам кога ќе ја завршам. Две сезони не се многу, не ми се остава и мене, сакам да си ја заокружам приказнава.
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Има дешавки и без него, од таму почнува баш распад на Saul. Фала за препорака за торент...
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.