Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Black Friday

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Iguanaboy, 24 ноември 2017.

 1. Iguanaboy

  Iguanaboy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2017
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Машки
  Kako sto znaete vikendov e black friday, ama me interesira da ve prasam dali popustite se i vo prodavnici za obleka ili samo za tehnicka oprema?
   
 2. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.764
  Допаѓања:
  26.056
  Пол:
  Женски
  Скоро сите продавници за облека во Сити Мол имаат попусти.
   
 3. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.337
  Допаѓања:
  153.655
  Пол:
  Женски
  Всушност црн петок беше вчера ама ние во МК ни тоа не знаеме да го спроведеме како што треба..
  Црн викенд, македонска измишљотина:rofl:
   
  На Someonespecial, Bebulleee, Rama и 9 други им се допаѓа ова.
 4. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.643
  Допаѓања:
  29.129
  Пол:
  Женски
  Во Германија е исто црн викенд и ги опфаќа четврток, петок и сабота :)
   
 5. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.138
  Допаѓања:
  12.933
  Пол:
  Женски
  jas kolku sto vidov po socijalnive mrezi crn petok na sve i svasta i sekade imase
   
 6. anonymous16

  anonymous16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  919
  Повеќето производи што ми се допаѓаа и што им ги знаев цените беа потполно со иста цена е сега кој се излажа се излажа.. :D:D
   
  На elimkd, VictoriaSan, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  996
  Допаѓања:
  3.664
  Пол:
  Машки
  Капиталистичко лудило :puke:
   
  На Justicija, daylight и parksey им се допаѓа ова.
 8. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.100
  Допаѓања:
  2.521
  Пол:
  Женски
  Појдов до Сити вчера, катастрофично лудило. Рафрлани алишта на сите страни, турканици, женскиве се туркаат мислиш од мајка и ствар и земаш..
  Се видов, само блек фрајдеј попуст не видов. Поголеми попусти праат на крај на сезони..
  Глупости..
   
  На vendiii, oblace1, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 9. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.136
  Пол:
  Женски
  Не одам никаде каде има многу раја и туркање.
   
  На Feminka192, Someonespecial, PaLaVa и 6 други им се допаѓа ова.
 10. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  3.385
  Па ова беше лажен блек фрајдеј што се гледа и од самото име: Како што знаете, friday на англиски значи петок, а петок е само еден ден во неделата па оттаму не може да биде и викендот блек фрајдеј.

  А што е најбитно 20% попуст (Тимберленд на пр.) и не е некој блек фрајдеј попуст. Од 50% па нагоре е фрајдејски попуст.
   
  На marchi-cool, jacqueline.s и Justicija им се допаѓа ова.
 11. GabyTranceॐ

  GabyTranceॐ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.107
  Пол:
  Женски
  Секој петок ќе биде?
   
  На Slavicak и Justicija им се допаѓа ова.
 12. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.609
  Допаѓања:
  39.869
  Не. :lol:
  Мислам дека има двапати во годината.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.349
  Допаѓања:
  16.494
  Пол:
  Женски
  Лажги со опашки !
   
 14. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.644
  Пол:
  Женски
  Black Friday е неформалното име на денот кој следува по Thanksgiving Day во USA каде се оди на shopping. Традиционално, овој празник се применува во Англосаксонските држави и тоа датирајќи од 1952 година.

  Се сеќавам кога во Канада сите што ги познавам ги палеа колите и ја преминуваа границата и одеа во USA за да одат на shopping поради пониските цени таму и посилниот Канадски долар.
  И да бидам искрена кога престојувам во Канада, на некој начин го почитувам празникот и имам потполно право на тоа иако знам дека нема вистинска важност.

  Ама навистина не гледам друга причина една Словенска држава да слави Англосаксонски празик ( каде како прво и прво нема никаков Ден на Благодарноста бидејќи овде никој не извршил геноцид на Индијанците) освен комерцијална, односно алчните трговци само да ги тријат рацете на безумни овци кои сакаат да бидат нешто што не се.

  Всушност, самото постоење на празникот Black Friday е првенствено поради комерцијални цели, наместо да се одбележи вистински значаен или историски настан.

  Кога еден постар човек од Македонија ме праша вчера што мислам за shopping по повод Black Friday, му ја објаснив оваа тажна патетична постапка како резулатат на криза на идентитет и тоа на државно ниво, како и фактот дека не ми е потребен никаков повод или празник да одам и да купувам. Long story short, човекот ме нарече националист на што му одговорив дека не сум националист туку дека сум само реалист кој се раководи од условите на стварноста. Има разлика ...

  ( Навистина иронично за држава каде 200 евра се луксуз... )
   
  На theunforgiven, Carissa, Valencia и 7 други им се допаѓа ова.
 15. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.029
  Пол:
  Женски
  Сериозно "паѓате" на овие маркетиншки трикови?
  Кај нас нема реален попуст.
   
  На parksey, Rama, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.750
  Допаѓања:
  112.980
  Се паркирале во шатори една недела пред фрајдејов за да влезат први во продавници (facepalm) Богда чува.
  Па видеа од Америве како се тепаат, кубат за коси, псујат, трчаат побудалени мислиш петок 13ти е и Џејсон со сатар ги брка. Пари ли им се кусо за облека во други денови? Проблем ли им е да платат 20, 30 или 50 посто поголема цена на тие неколку парчиња на раат отколку живот да загрозуваат? Не. Ама ете, овци...
   
  На parksey, daylight, mssuniquee и 5 други им се допаѓа ова.
 17. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.538
  Допаѓања:
  4.257
  Пол:
  Женски
  Во Македонија само лажен black friday :lol: ама слушнав дека многу луѓе си искупиле ефтини работи :?:
   
 18. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  943
  Пол:
  Женски
  Не е само годинава лажен Блек Фрајдеј. И лани беше исто. Турканици, гужви а попустите само на реклама. Никаде нема вистински попуст. Баш минатата недела шетав во Сити мол и ги заприметив цените на алиштата што ги гледав. Ако тогаш биле да речеме 1600ден, сега пишале цена 2000 па ја прешкртале и под неа цена со попуст 1600 што всушност се е по редовна цена.
   
  На Someonespecial, theowndemon, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
 19. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.740
  Допаѓања:
  34.798
  Пол:
  Женски
  Во Прима мебел тросет/ кауч намален од 30.000 на 14.000 ден а истата цена беше и пред две недели
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.513
  Допаѓања:
  133.101
  Пол:
  Женски
  И јас забележав со чевли кои ги сакав за кои беше пишано дека се поскапи од што ги имав претходно видено, па видов дека сепак се по редовна цена.
  Јас нарачав вокмакс патики. Не знам колку се намалени од обично, мислам, дали цените се реални, но јас сум доволно задоволна.