1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Blighted Ovum

Дискусија во 'Бременост' започната од ena*sweety, 20 мај 2016.

 1. ena*sweety

  ena*sweety Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2016
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  1.561
  Пол:
  Женски
  Здраво девоjки денес бев на гинеколог и ми рече дека за жал морам да направам киратажа.. се помомирив :sweat:
  Во последно време било многу често да се случи blighted ovum (тоа е има бременостеност но нема плод ) за жал ми се случи и мене тоа..;( гестецката кеса има 40 мм па повеке нема потреба да се чека бидеjки по последната менстуациjа сум 10 г.недели ..Дали има уште некоjа од вас девоjки што и се случило ова? Ми треба подршкаааа
   
  На Divaaas му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.731
  Допаѓања:
  72.637
  Пол:
  Женски
  Mislam moze da se najde ovaa tema pod naslov molarna bremenost, mislam deka toa bese bremenost so prazna gestaciska kesa, pobaraj bas...
   
  Последна измена: 21 мај 2016
  На ena*sweety и okcenzi им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.332
  Ne e molarna bremenost.
  Blighted ovum ili t.n."vesticino jaje" e sosema drugo.
  Jas imav prethodnata bremenost vakov slucaj.
  Nema spas,mora abortus.
  Ima gestaciska kesa no praznae,plodot ne se razvil.
  Ako ne otides da te iscistat,ke nastapi obilno krvarenje i ke bide poloso.
   
  На MilaP, ena*sweety и okcenzi им се допаѓа ова.
 4. ena*sweety

  ena*sweety Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2016
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  1.561
  Пол:
  Женски
  Во понеделник имам закажано киратажа па се надевам ке биде се во ред.. :hug:
   
  На Divaaas му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.731
  Допаѓања:
  72.637
  Пол:
  Женски
  Pobrzo da se oporavis, eden den kje si dobies i ti toa sto si posakuvas :hug:
   
  На ena*sweety му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.477
  Многу често почна и ова да се појавува. Празна кеса. внатре ништо.
  Ако нешто те теши не значи дека следен пат повторно ке е така.
  Стискам палци што поскоро да се опоравиш и да не дружиш во труднички.
   
  На ena*sweety му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.169
  Допаѓања:
  105.778
  Пол:
  Женски
  :hug: @ena*sweety :(
  И јас имам доживеано немил настан, спонтан абортус и киретажа...
  Во гинекологијата секогаш мајката е првенствениот пациент, со лесно мила, брзо опоравување и за скоро убави вести:hug::hug::hug:
   
  На ena*sweety му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Zore13

  Zore13 Нов член

  Се зачлени на:
  19 јули 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  IMG_4330.JPG IMG_4329.JPG Zdravo na site... nova sum na forumov i sakam da ve prasam nesto barav vakva tema i ne najdov pa se izvinuvam dokolku veke ima postoecka. Se raboti za moja bliska bremena vo 8g.n nedela. Denes bese na vtor pregled i i kazaa deka vsushnost plogot prestanal da se razviva uste vo 6 nedela no taa nema do sega ni ednas prokrvareno pa bi sakala da ve prasam za vase mislenje dali nekoja od vas znae nesto za toa. Citav na internet deka e mozno plogot da ne bide izguben i da prodolzi da se razviva pa ve molam za mislenje. Vi blagodaram.
   
 9. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  8.955
  Ако не се развива ќе прокрвари секако. Или сама ќе го исфрли или киретажа.
  Жал ми е :(
   
  На Zore13 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Meckicja

  Meckicja Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  6.664
  Допаѓања:
  8.194
  Пол:
  Женски
  Jas koga imav blighted ovum iskrvariv sama se iscistiv ama bev 5 ned I nekojden se vide na ehoto embrionalen sakus no ne I plod
   
  На Zore13 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.194
  Допаѓања:
  25.598
  Пол:
  Женски
  Со таа дијагноза нема шанси да се развива плодот по натаму , и за жал кога да е ќе прокрвари, јас прокрварев во 11та недела, немаше потреба од киретажа сама се исчистив.
  Што е тоа е нека е здрава и жива пак ќе си остане бремена. Јас останав пак бремена на наредната менструација.
   
  На Zore13 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  6.077
  Допаѓања:
  20.829
  Пол:
  Женски
  Тоа е missed abortion мене ми се случи, во 6-7 недела имаше срцева акција, потоа на наредната контрола во 9 немаше срцева акција и кесата беше празна, јас воопшто не крварев ниту една капка, одма нареден ден бев на киретажа, потоа по 4 циклуси пак останав бремена. Со лесно нека и е.
   
 13. Divaaas

  Divaaas Нов член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Zdravo
  Blight ovum ili vestacko jajce bremenost bez plod ... me interesira vaseto iskustvo po kiretazata i kolku pati e potrebno da se povtori cistenjeto od ostatocite .. a pri toa spodelete i nekoe vase custvo posle seto toa... jas se custvuvam mnogu loso posle seto ova na 23 godini prva bremenost i golemo razocaruvanje :(
   
 14. flower30

  flower30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  7.295
  Допаѓања:
  131.831
  Здраво,
  И јас го поминав истото пред 2 години. Еднаш се прави киретажа, ако добро се направи нема потреба од повторување на постапката. После еден месец отидов на контрола, на ехо се гледа матката дали е се добро исчистено. Предлагаат да поминат 3-6 месеци од повторни обиди за бременост. Киретажата трае 15тина минути, со целосна анестезија. Лежиш после уште 2 саати и те пуштаат дома. Ми препишаа антибиотик, капки за крварењето и мирување бар 2 дена без кревање тешко.

  Знам како ти е, и не е голема утеха во овие моменти, но млада си и штом еднаш си останала бремена ќе се случи пак. Тоа е природна селекција, така ми кажа гинекологот.
  Ти посакувам да помине лесно киретажата и наскоро да си се израдуваш со позитивен тест
   
  На Divaaas му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Divaaas

  Divaaas Нов член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Se nadevam i jas na podobri denovi..
  Ti blagodaram za spodelenoto iskustvo ❤️
   
  На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Krofna*

  Krofna* Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  1.558
  Допаѓања:
  2.330
  Пол:
  Женски
  ако издржам до утрр и мене ме чека истово, болки почнаа само немАм крварење, жени сме, силни сме....
   
  На Divaaas му/ѝ се допаѓа ова.