1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Bon Jovi (Бон Џови )

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од crazylady, 2 април 2011.

 1. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Bon Jovi е американски хард рок бенд од Sayreville, Њу Џерси. Формиран во 1983 година, Бон Џови се состои од пејачот и истоименик "Џон Бон Џови" (Јован Френсис Bongiovi, Jr), гитаристот Ричи Sambora, David Bryan клавијатурист, тапанар Тико Торес како и сегашниот басист Хју Мекдоналдс. бенд line-up остана главно статична за време на нивната историја, единствениот исклучок е заминувањето на Алек Џон Таквата во 1994 година, кој беше неофицијално заменува со Хју Мекдоналд. Бендот стана познат за пишување неколку рок химни, а постигнува голема признавање со трет албум Slippery кога мокри, објавен во 1986 година. По турнеи и снимање нон-стоп во текот на доцните 1980-ти, бендот продолжи на празнина откако Њу Џерси турнеја во 1990 година, за кое време Џон Бон Џови и Ричи Sambora и ослободен успешна соло албуми. Во 1992 година, бендот се врати со албумот да ја сочувате довербата. Нивната 1999 сингл "Тоа е мојот живот", кое следеше по втор пауза, успешно претставен на бендот, до помладата публика. Бон Џови се знае да се користат различни стилови во нивната музика, во кој биле вклучени земја за нивниот албум Lost Highway 2007. Нивниот најнов албум, кругот, бил издаден на 10 ноември 2009 година во САД.

  Во текот на својата кариера, бендот имаат издадено единаесет студиски албуми, три албуми и една компилација албум во живо, и се продадени 130 милиони плочи во целиот свет. Тие се врши повеќе од 2.600 концерти во над 50 земји за повеќе од 34 милиони обожаватели, и се внесен во Велика Британија Music Hall of Fame во 2006 година . Бендот беше почестен со награда за заслуги на американските музички награди во 2004 година, и како композитори и соработници, Џон Бон Џови и Ричи Sambora примен во песните Hall of Fame во 2009 година. На 28 септември, 2010, Bon Jovi беше номиниран за Rock and Roll Hall of Fame, но на 15 декември 2010 година беше најавено дека Бон Џови не направи тоа.

  Дел од омилените песнички
  http://www.youtube.com/watch?v=9BMwcO6_hyA

  http://www.youtube.com/watch?v=ZAMYIKfIVSQ

  Ако е дупла темата се извинувам ;)
   
  На jungle, MarchelineAmaru, Black.Beauty и 2 други им се допаѓа ова.
 2. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. katerina777

  katerina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  Бон Џови :inlove: омилена песна bed of roses
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
 5. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Оваа песна ми е една од омилените, за другите веќе сте ме претркале ;)
  Ептен ми се свиѓа нивната музика и текстовите им се супер, сега е полесно да се разберат, го имаме you tube lyrics...ај да ве ве видам разберете на аудио касета и пејте точно на глас....колку само погрешно сум ги пеела песниве :lol: ...Ама нема везе битно дека системот беше до даска пуштен, грмеа звушниците а ја се дерев, пеев и играв, што би се рекло се лупав од земја, ехххх спомени од младоста :) каква рокерка сум била :lol: :lol:
  http://www.youtube.com/watch?v=Osuifv6G2xk
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 6. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  Јас си го обожавам ... просто напросто срцка ми е ... еден од мажите ми е ... и морааааам да го слушнам барем еднаш дневно .... :) Јас си го сакам а тој ми пее .... Уф мајко каков пар :rofl:

  Песна која моментално ми е најомиленка е мејк а мемори.
  А инаку сите му ги обожавам. Ма го обожавам бре :D

  И срценцето ме боли што не можам да одам во загреб ;( Ама това е ... ќе си се гледаме на јутуб :D
   
  На dancing.queen му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Лелее гоо обожаваам !!! :inlove: има преубави песнии.. да не се повторуваам со горенаведените линковиии би јаа издвоилаа I'll be there for you!!! :inlove: во која во тотално секој збор се пронаоѓам :inlove: :inlove:
   
 8. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  А бе ме погодивте у срце еј!! :o :l:
  Ми се спие и ме мрзи да должам со зборови, само ќе кажам дека ми е години наназад нај омилениот пеач од било која група што постои! :inlove: Групата оф корс се подразбира дека ми е омилена...песните има мнооогу...не можам да издвојам баш посебно некоја....
   
 9. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Многу добро пее и има мноогу убави песни би ги издвоила Always, Bed of roses, have a nice day, It's my life и Runaway :)
   
 10. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Најпрво би ја издвоила It's my life која е најпозната, најбарана и најпеенa.
  Прва песна што сум ја слушнала од него, беше горе споменатата и одма ми влезе во памет , па потоа почнав да ги слушам другите песни.
  Рокер да не го слуша Бон Џови - не е рокер!
  Човекот е за почитување со тоа што го створил. :clap:
  Еве го и мојот фаворит:
  http://www.youtube.com/watch?v=uCg2BoKiuOM
   
  На Muffin.Love му/ѝ се допаѓа ова.
 11. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  aххххх Бон Јовииии и група и фронтмен ме потсетуваат на нешто убаво и со стил, особено фронтменот толку е срце, абе блазе си и на жената и си остана приземјен, нит скандали нит афери, абе бомбона, само да посакаш, а каков глааааас :inlove: :inlove: на секоја песна и дава најубав шмек.

  нема песна која не и ми е омилна но еве неколку кои ме опуштаат и смируваат

  овие две ми се неизбежен хит на годината бе!
  http://www.youtube.com/watch?v=9Ja1aHnj7Wk оваа особено ми е супер, незнам ама толку е посебна :rock:

  http://www.youtube.com/watch?v=KrZHPOeO ... re=related како и оваа :rock:  http://www.youtube.com/watch?v=SRvCvsRp5ho
  http://www.youtube.com/watch?v=NaNi8j36 ... re=related
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
 13. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.441
  Допаѓања:
  226.559
  :inlove: :inlove: :inlove:
  Ја сакам групата, го сакам пеачот, абе јас сум луда по нив ;)
  Сакам да одам во Загреб и ќе пукнам ако не идам :(
  Сите песни ми се омилени, ма се што е од нив е најубаво и најдобро ;)
   
 14. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.321
  Допаѓања:
  5.836
  Мислам дека ова беше првата странска рок група која почнав да ја слушам. Почнувајќи со песната It's My Life, па продолжувајќи со останатите добро познати хитови.
  Сите песни се толку добри и посебни, бар за мене. Секоја спомен од летото ми е одбележан со некоја од овие песни.
  Би одвоила некои:
  You Give A Love Bad Name
  Bed Of Roses
  Always
  Runaway
  И In These Arms за која нема место. :)
   
 15. TeddyS

  TeddyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  121
  РОМАНТИКИ ! :lol: :inlove:

  ПРЕДОБАР Е !!

  Го обожавам :) :*

  Најубави песни : Bed of roses, This Aint a love song , In these arms , Runaway, What do you got, We weren't born to follow :inlove:
   
 16. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
 17. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Ах мојата најомилена група и најомилен пејач.Едноставно ги обожавам,песните им се толку добри со толку длабоки текстови и дефинитивно се пронаоѓам во повеќето од нив.Сите нивни песни ми се омилени,попознатите сте ги веќе ставиле па да надополниме
  http://www.youtube.com/watch?v=VI2-ASiNCac

  http://www.youtube.com/watch?v=tfIu7hf5nqc

  http://www.youtube.com/watch?v=omLgJe9cnCw

  http://www.youtube.com/watch?v=UCUzwEst3pE

  http://www.youtube.com/watch?v=qFNZXaBcXkA
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 18. hey.you

  hey.you Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  18
  Нема песна која не е убава или пак во која нема некоја поука ...сите се со некоја посебна приказна...сигурна сум дека секој се пронаоѓа барем во една песна :!:
  http://www.youtube.com/watch?v=uzWO7O-q ... re=related
  Have a nice day :)
   
 19. simon4etooo

  simon4etooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  186
  Неможам да опишам колку ги сакам :x Прекрасни се. Имаат преубави песни. Има многу песни што ми се допаѓаат ама ќе ја издвојам
  http://www.youtube.com/watch?v=mh8MIp2FOhc&ob=av2e

  I guess this time you're really leaving
  I heard your suitcase say goodbye
  Well as my broken heart lies bleeding
  You say true love, it's suicide

  You say you've cried a thousand rivers
  And now you're swimming for the shore
  You left me drowning in my tears
  And you won't save me anymore

  I pray to God you'll give me one more chance, girl

  I'll be there for you
  These five words I swear to you
  When you breathe I want to be the air for you
  I'll be there for you
  I'd live and I'd die for you
  Steal the sun from the sky for you
  Words can't say what a love can do
  I'll be there for you

  I know you know we're had some good times
  Now they have their own hiding place
  I can't promise you tomorrow
  But I can't buy back yesterday

  And Baby you know my hands are dirty
  But I wanted to be your valentine
  I'll be the water when you get thirsty, baby
  When you get drunk, I'll be the wine

  I'll be there for you
  These five words I swear to you
  When you breathe I want to be the air for you
  I'll be there for you
  I'd live and I'd die for you
  Steal the sun from the sky for you
  Words can't say what a love can do
  I'll be there for you. :inlove:
   
 20. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  16.613
  Фала на брат ми шо ме научи на песните од него..:)