1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Booking.com

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Marick14, 10 мај 2016.

  1. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Стално кога одиме Истанбул преку букинг резервираме исто поефтино а таму што одат луге поскапо ги фаќа. Јадењето ти е ако сакаш да си доручаш 7е ке си платиш, ако нејкиш ке си излезиш некаде надвор да си јадеш. И нема врска собата и погледот нас ни дадоа огромна соба значи дете да урла за 80е ноќта 5 души, а на човек да резервираш дирек на место 50е на човек
     
    На Цвет88 и Srckata28 им се допаѓа ова.
  2. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.644
    Пол:
    Женски
    Да, да точно секогаш е поскапо директно кај хотел, ама онака кажав чисто да и е мирна главата. :)
     
    На Цвет88 и minne992 им се допаѓа ова.
  3. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Не не, доручекот е плус знам.
    Ама да не ми кажат таму дека мора кај нив.
    Ок во секој случај фала ви, мене ми беше само да не ми наплатат плус од таа сума.
    Собата е стандард нишо посебно не барам, додуше поише е апартман дека е со кујна..
     
  4. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    721
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    резервирав еден хотел во Белград, но во следните 72 часа се предомислив бидејќи ситуацијата меѓу нив и Косово не е баш најдобра.
    И го откажав хотелот, а пишуваше дека нема откажување, и сега ми стигнало порака дека не може да го процесираат плаќањето и да има средства на картичката во следните 20 часа за да се овозможи престојот.
    Но јас не сакам никаков престој , што треба да направам , кога нема да одам зошто да бараат пари ?
    Помош што да правам дали треба да пишам на букинг?
     
  5. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Па штом пишувало дека нема откажување, односно не е free cancelation, мора да си платиш. Скоро секаде каде што се резервира се бара уплата за капар. Има такви кои не бараат, или имаат одреден рок, но ете овие немале.
    Еве јас кај што имам резервирано во албанија беше слободно откажување до 17.08 а потоа ако откажам ми наплаќаат пола од сумата. А ако се реализира престојот ќе си ја платам цела сума таму.
     
  6. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    721
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Да но тие не бараа пари на сметката, т.е може да резервираш без да прикажеш цела или одредена сума , им пишав директно на нив и ми рекоа дека во секој случај се наплаќало иако се откажува резервацијата бидејќи политиката била таква со неповратна рефундација, стриктно сега за тој хотел без free cancellation , но рекоа дека нема да ми наплатат , а сепак сабајле пробале да повлечат пари од сметката, но за среќа не чувам пари на таа картичка .
    Дали доколку сега ставам пари на таа сметка може слободно да си влечат иако нпр нема да е целосната сума , т.е да може да влечат по 1000 денари ако и се така кога ќе има пари на сметката.
     
  7. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Е до толку не се разбирам. Ама ако не е free, сепак мислам дека ќе повлечат, кај нас пример пишува убаво дека до 17.08 доколку откажеме е без наплата, по таа дата ќе се повлечат пари, е сега не ми текнува дали внесе картица.
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    52.100
    Пол:
    Женски
    Дечки Агода е проверен сајт? Ептен разлика имаат со Букинг во цени..
     
  9. марија2444

    марија2444 Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    zdravo decki me zanima na booking cenata kade sto e na primer 40e jas baram za 2ca i mi kazuva deka e 40 e toest za 3 noki 120 e vkupno se epa sega sakam da znam dali e 120 od coek ili 12 za 1 soba
     
  10. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Па нели имаш опција да пишиш колку члена сте, е од ко ќе напишиш цената ти ја кажува за двајца од ноќ
     
  11. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Ај ве молам некој дали е станоиздавсч преку букинг ? Како може да си подигнам рејтинг? се убив од пробување и не ми оди :) дали се плаќа нешто ?
     
  12. h.ope

    h.ope Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    1.781
    Можиш да дадеш поголема провизија на букинг па така да те покажува во првите. А рејтинг со повеќе букирања, можиш да ги замолиш и гостите пред заминување да дадат оценка ако се задоволни ;)
     
  13. Believe.in

    Believe.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Издаваме стан, па ме интересира како да направиме да се плаќа пред доаѓање ако знае некој.
    Неколку пати се случи да ни бикираат, а да не се појават
     
  14. pilence23

    pilence23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Spored vas dali e podobro preku airbnb ili preku booking da napravam rezervacija ?
     
  15. h.ope

    h.ope Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    1.781
    Нема некоја разлика мислам. Зависи сместувањето која опција ја избрало во однос на плаќање дали унапред или во сместувањето. За сигурност исто ти е
     
  16. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Во последно време Airbnb набија цени мислиш незнам кај одиш!Во почетокот кога и не беше толку популарен сајтот цените беа мн понормални и имав предобри искуства преку нив.
    Сега мислам преку Booking ќе најдеш далеку подобри услови и поефтино. - тоа е моето видување , немора да значи!
    Check24 провери ако си во можност!

    За сигурност , сигурни се и двата сајта.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Afrodita*

    Afrodita* Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2023
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Дечки да не знае некој како да го контактираш букинг? На телефон? Или дали имаат онлине чет? Имаме проблем со хостот, не се разбираме а веќе ни е платено.
     
  18. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    273
    Пол:
    Женски
    Можеби е рано, ама дали знаете некакви понуди за прв крак грција или од другава страна Леотокарија пример, за лето 2024?
    Никогаш немам рано резервирано, а ми велат поефтини понуди се наоѓале.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.960
    Пол:
    Женски
    Не мора на букинг, и нашиве агенции имаат понуди со попуст за рана резервација.
     
  20. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Машки
    Нешто што почна многу да ми смета кај смештаите на Booking (и Airbnb, for that matter) е што времето за чекин го местат сè подоцна, и ако сакаш да се чекираш порано, да доплатиш?!
    До кога со алчност за пари, бре луѓе?
    Последно што разгледував, чекин за некои апартмани е во 16 ч. Ама нормално дека сакам да се чекирам што порано, не сакам да ми помине пола ден шетајќи со куферите низ градот, или да плаќам негде да ми ги чуваат до 16. А битно, чекаут е во 10 или 11 ч.! А извини, зошто не е на пр. 14 или 15ч.?
     
    На trajkoska23 и Miss666 им се допаѓа ова.