1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Brainster - искуство и мислење

Дискусија во 'Образование' започната од злоба, 6 јуни 2020.

 1. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  1.040
  Допаѓања:
  3.376
  Пол:
  Женски
  Бидејќи не најдов оваква тема, си реков дај да ја направам. Повеќето дигурно сте слуснале за Brainster и нивните академии, кој овозможуваат да стекнете знаење за програмирање, маркетинг и дизајн. Како и бесплатни курсеви што можете да се најдат на нивниот youtube канал:
  https://www.youtube.com/channel/UCNtVHccQMoj5VV8HM1jv_uw

  Во оваа тема можете да ги споделите вашите мислења, искуства, како и прашања! :)
   
 2. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.874
  Искуство лично немам. Мој близок пријател заврши курс за онлајн маркетинг и еве си работи самостојно со пријател си отворија маркетинг агенција. Јас не се разбирам од програмирање, но мислам дека курсот по маркетинг би ми бил од помош. Во средно учевме маркетинг и ми беше интересно. Реално зошто да не се заврши академија кај нив кога се бараат програмери, се почесто вработуваат и без завршен факултет.
   
  На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Calla

  Calla Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  509
  Допаѓања:
  1.482
  Исто и мене ме интересира искуства за образовниов центар. Овде треба да се спомнат и другите конкуренти како семос, севус,затоа што нудат исти курсеви, а има кај некои огромна разлика во цени.
   
  На i.ate.my.tv, Regina.Phalange и злоба им се допаѓа ова.
 4. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  1.040
  Допаѓања:
  3.376
  Пол:
  Женски
  Ја започнав темава зошто мене ме интересираше за дигитален маркетинг и дека не видов многу дискусии поврзани со Brainster.

  Тоа е супер, ама нема врска програмирањето со маркетинг тоа се две различни полиња. Не значи дека треба да знаеш програмирање за да работиш во дигитален маркетинг. Му доаѓа повеќе како лице што е одговорно за промовирање на некоја фирма.

  Да разлики во цената има, за Семос знам повеќе дека е за програмирање, game development и слично. Brainster e малце покреативно, во смисла нудат повеќе курсеви за креативност.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.602
  Допаѓања:
  171.663
  Пол:
  Женски
  Ако сакате нешто паметно да изучите, не ви треба Brainster..
  Искрено 1450 евра за академија што не е никаде призната не би дала ни на сон. А да не зборам дека за 80% тоа има бесплатни ресурси онлајн само треба да знае некој да бара..

  Подобро одете во Сивус или Семос и стекнете се со меѓународен сертификат, отколку ова..

  А за креативност курс не ви треба..или ја имате или ја немате.. сами треба да ја развиете, не друг да ви ја развие..
   
  На Polyincognito, CarrieBradshow, GirlLove и 14 други им се допаѓа ова.
 6. Bubish26

  Bubish26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 март 2019
  Пораки:
  4.192
  Допаѓања:
  22.392
  Пол:
  Женски
  Brainster е признаена во Австрија, крај краева за добар програмер или веб дизајнер и не бараат кај точно имаш завршено,туку колку се разбираш во таа струка и што можеш да понудиш.
   
  На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
 7. babybubu

  babybubu Популарен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  1.010
  Допаѓања:
  1.097
  Сакам да почнам на академијата за Дигитален маркетинг, Некој да сподели искуство од Brainster?
   
 8. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  Тоа κурс за програмирање ли е..? :)
   
 9. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  1.020
  Допаѓања:
  5.887
  @Bubish26 од кога тоа Бреинстер е признаено во Австија?? Јас немам никакво инфо, никој не не известил, нас ни беше кажано дека сертификатот не е признаен никаде.
   
  На mishevski му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mishevski

  mishevski Нов член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Отворија академија во Австрија. За тоа дали е признаена или не, немам информација, мада Петар (сопственикот) јавно има изјавено дека не сака да ги сертифицира (бара признавање) на обуките.

  Ова до некаде држи, бидејќи имаме Граѓански универзитети (поранешно работнички) кои штанцаат сертификати кои се признаени без никаков квалитет. Од друга страна за цената секој треба да си процени, дали може сам да се организира со мноштвото ресурси, бесплатни и евтини (Курсера кои се признаени), или треба некој да го води за 1450 Евра.
   
 11. babybubu

  babybubu Популарен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  1.010
  Допаѓања:
  1.097
  По завршување на академиите се добива некаков сертификат или не?
   
 12. mishevski

  mishevski Нов член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Ова е малку комплициран одговор, но ќе пробам да одговорам за Македонија.
  Сертификат може да издаде само понудувачот на обука што е верифициран од страна на ЦОВ (Центарот за образование на возрасни) и Министерството за образование и наука (МОН). http://cov.gov.mk/
  Верифицирање на таква програма трае неколку месеци, а потоа се верифицира и самата образовна инситуција.

  Brainster нема верифицирано таква програмаhttp://cov.gov.mk/all-courses/, ниту тие се сертифицирани http://cov.gov.mk/members/. (дел на конкуренцијата на Brainster е сертифицирана:
  http://cov.gov.mk/members/data-masters/, http://cov.gov.mk/members/semos/, http://cov.gov.mk/members/seavus/)

  Никој не му забранува на Brainster да држи обуки. Тие можат да држат обуки и да даваат дипломи, но истите не се признаени во рамки на институциите.

  Е сега, како што спомнав претходно, дали учиме за знаење или диплома (или за двете) е друга работа.
   
  На GirlLove, NoirSerpentine и babybubu им се допаѓа ова.
 13. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  1.020
  Допаѓања:
  5.887
  Можеш за тие пари да добиеш верицифиран сертификат, реално не нудат ништо повеќе од останатите а истата цена се. Барем ќе добиеш сертификат од останатите, знаењето е исто.
   
  На GirlLove, DAngel, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  397
  Пол:
  Женски
  Кој има искуство со работење на дигитални вештини, да те учат од нула за веб дизајн и маркетинг онлајн,а да се после тоа достапни за сите прашања и следење на кариера.
   
 15. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  46.408
  Малите курсеви се каде-каде поевтини во Бреинстер, него во Семос или Сивус. Меѓутоа, во Семос ако не се лажам ти даваат Adobe сертификат, во Бреинстер ти даваат обичен од нив.

  Се сложувам со делот што сте кажале дека ако некој сака да научи, ќе научи и од дома. Поголемиот дел од графичките дизајнери што ги следам се self-taught, така да ништо не е пресудно.

  Јас лани завршив курс за Adobe Illustrator во Бреинстер. Дека ќе го научев истото од дома? Дефинитивно, лично јас може и повеќе, бидејќи сѐ уште имам issues од основно и средно, да прашам нешто јавно кога не ми е јасно, ама тоа е друга приказна.
  Секако курсот има и предности. Добивме и голем број фонтови кои функционираат на кирилица и фонтови од македонски уметници, што вака од дома не знам кога и како би ги нашол.

  Академијата за графички дизајн има уште поголема предност, покрај програмите што ги учат, ако не се лажам имаат и практична настава, т. е. посетуваат места каде што се изработуваат материјали, што е многу битно доколку некој сака понатаму да се бави со product packaging и слично.

  Кога би одбрал академија, тоа би било Бреинстер. Менторите што се на академијата за графички дизајн се луѓе кои ги знам и следам одамна и навистина ми се допаѓа нивната работа.
   
  На Lena3, WhiteCat33, BossGirl123 и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Мили4ка најмила

  Мили4ка најмила Нов член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Јас моментално сум на Brainster на дигитален маркетинг. Се запишав во последната година од факултет, пошто сакав да се доусовршам во таа насока.

  На почетокот размислував да почнам да учам сама, но сега сфаќам дека не сум погрешила што сум се запишала во Brainster. Немаше шанси да успеам сама да ги совладам сите овие работи за истото време, а воедно и сега сфаќам колку е важно кога ќе наидеш на проблем да имаш можност да прашаш некој што е стручен во таа област и одма да добиеш одговор и решение, а не да ги потрошиш наредните 3 саати во барање на причината кај си згрешил. Предавачите се супер и предавањата си течат одлично па дури и вака на zoom.

  Сертификати даваат на крај, но според мене најважно е знаењето што ќе го извлечеш од таму, пошто кога ќе се вработуваш џабе ќе ти биде и меѓународно признаен сертификат ако ги немаш вештините.

  Плус, помагаат при вработување многу, имаме уште 2 месеци до завршување на Академијата, а веќе вложуваат труд да ни помогнат при наоѓање на пракса/работа.
   
  На ....Vikobi!, Boka98, BossGirl123 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Abel

  Abel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  2.688
  Допаѓања:
  7.061
  Пол:
  Женски
  Иако темата е Brainster и иако немам лично искуство, искуството на моите блиски можам да го споделам. Мој другар учеше програмирање во Брејнстер и релативно брзо се вработи, иако струката му е нешто сосема трето. Година дена му требаше, интензивно. Друг другар, архитект, одеше во Семос на тие нивните технички курсеви (Маја, Аутокад) и слични, не ги знам сите по име и тоа траеше низ годините, и паметам дека нон стоп се жалеше дека не се најсјајни инструкторите, дека има постојано фалинка во организација, дека се преголеми групите, дека сенешто фали од техничка опрема. Така што многу работи се земаат во обзир кога се бира кој сакаш да те учи, не само сертификатот. И постои голема разлика во тоа некој да те води и да ги олеснува процесот на учење и тоа да го правиш сам. Дел од луѓето кои одат на вакви "академии" се реално луѓе кои работат, имаат семејства и имаат потреба од логистичка поддршка во процесот на учење, затоа и се плаќа. Кога некој те учи, го плаќаш. Нема тука ништо спорно.

  Пс. Секако мислам дека 1500 евра не се воопшто мали пари, особено не за студенти или млади луѓе кои се почетници. Јас за моите скрамови 500-600 евра што чинеа се мислев пола година, а работам и не заработувам лошо. Брејнстер мислам дека нуди опција дел од сумата да се плати по вработувањето, не знам точно како функционира тоа и дали важи за сите слушатели.
   
  Последна измена од модератор: 7 декември 2021
  На BossGirl123 и злоба им се допаѓа ова.
 18. diamond99

  diamond99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2018
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Дали може некој да ми каже која е разликата помеѓу курс и академија? Дали би можело да се вработам негде со курс или сите работодавачи бараат акдемија? Би сакала да започнам нешто па сакам повеќе да се информирам.
   
 19. Boka98

  Boka98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2021
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  112
  Пол:
  Женски
  Nekoj da pise iskustvo so brainster ili druga akademija vo vrska so digital marketing
   
  На BossGirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. prashinka

  prashinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2021
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  797
  Семос - знам запишан и не е задоволен воопшто. Многу материјали само ги трупеле, полно теорија, а еве сами си учеле од јутуб. Јас праќав материјали од други јазици, видеа само да може да ги сфати. Пракса не им наоѓале, демек ситуацијата со корона и тешко одело.

  Галексиа, прашав познаничка за искуство и рече, демек мора да се учиш сама.


  Ок, па која е поентата тогаш да се фрли над 1000 евра? Сметам дека после ова, нема поента да се запишува било кој на вакви академии.
   
  На GirlLove, Ana.brojka и BossGirl123 им се допаѓа ова.