1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Braxton Hicks - лажни контракции

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Вчера имав пак болки, многу посилни овој пат па дури и на ургентно отидов. Ме ставија на ЦТГ сум имала лажни контракции. После болница уште еднаш ме фатија и толку. Сабајлево кога се бришев на хартијата имав малку мукозна крв??????????????
    Да нагласам дека во текот на бременоста ниту еднаш не сум имала крв, ниту розева ниту кафеава.
    Значи ли ова дека кај и да е ќе биде?
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Значи, значи :nod:
    Кај мене така беше, прокрвавев прво а немав болки. После 48 часа пукна водењакот и се породив. Кога прашав ,,зошто крварам,,? ми рекоа дека плацентата се одделува од матката и бебушот се подготвува за излегување. Значи не е страшно и биди на готовс... ;)
    Претпоставувам дека си влезена во 9-ти месец (по термин гледам 18,12,2012) па можеш да очекуваш :) иако и тоа не мора да значи
     
  3. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    И мене ме ставија на ЦТГ во петок во болницата кај што живеам, не покажа ништо, немав никакви болки (не правев вагинален преглед) и докторот кој беше на смена рече ти не раѓаш скоро, а во понеделник кога отидов на преглед во Скопје сум била отворена и истиот ден после 3 дена од ЦТГ-то јас родив. Како и да е кога ќе биде ќе знаеш, спремај си ја торбицата и нека ти е со лесно.
     
  4. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Девојки лажните контракции по колку време ви траат? :worried: јас ги имам кога ќе пешачам,ми се стврднува стомакот и така ми стои некогаш и до пола саат :'( и ќе застанам да се одморам но не престануваат. од 30 недела ми се така. Страв ми е дека ќе се намали протокот на крв во плацентата ;( пијам магнезиум ,околу 500мг на ден ама не помага
     
  5. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас ги имам лажните од 28ма недела, велат дека не е страшно, така матката се вежбала за пораѓај, до крајот на бременоста ке стануваат уште по чести но се додека станат редовни (на пр. на пола час, или 20мин pa 10min) не е ништо што треба да те загрижува, е кога ке станеле редовни тогаш си знаеш што како :) па со лесно :*
     
    На Petrova Ceca и roza102 им се допаѓа ова.
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    A od koja nedela najrano moze da se javat?
     
  7. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    сигурно е индивидуално ама би требало околу 30 недела
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    Овие контракции се присутни од самиот почеток, ама се чувствуваат најинтензивно во третото тромесечие. Заради нив и се пие магнезиум најчесто ;)
     
  9. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Јас до деветти месец немав никогаш лажни контракции а не пијам Мг освен преку минерална вода.
    И кога ми се појавија за прв пат на лекар ми кажаа дека матката мора да се подготви за пораѓај и дека лажните контакции се позитивна појава која има за цел да овозможи нормален и брз пораѓај. Така сега им се радувам дури, :) демек аааа се спремамеееее!
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Труднички муабети

    ајде и тука прашам дали е нормално да се почувствуваат контракциите во 26 недела, денес ми покажа на цтг и дали е нешто ризично. поздрав
     
  11. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Леле Локи незнам што да ти кажам...знам дека во тој период и јас имав јаки контракции ама не бев на ЦТГ и мислев дека се оние лажните. Е сега незнам кај тебе за какви се работи...А зошто те ставија на ЦТГ уште сега, ради болки што доби??? Јас сепак мислам дека ако била само една инцидентна контракција не е ништо страшно,но ако се почести...Мене на клиника тогаш еден доктор ми кажа дека доколку во 7-ми месец се добијат контракции тоа лесно се спречува, ти ставаат инфузија со поголема доза на магнезиум и се спречуаваат понатамошните контракции.Мораш да ја следиш ситуацијата...Сега како си, имаш ли пак??? :*
     
  12. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Труднички муабети

    е silk ти благодарам мноооогу на одговорот, се испаничив ептен викам што ли ке ми биде. Ми се појавија менструални болки и му кажав на матичниот и тој ми вика ајде да видиме дали се контракции или бебето рита со нозе и кога излезе на цтг дека се контракции ми кажа ајде да не дираме сега за сега ништо до четврток да видиме дали ке се појават пак ако излезе и во четврток на цтг дека имам контракции ке одам во болница на инфузии. поздрав и ти благодарам уште еднаш
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Труднички муабети

    Loki земи си шумливи таблети со магнезиум,можеш да пиеш и кисела вода содржи магнезиум...
    б компекс поради контракциите и се надевам се ќе се среди позз па пиши
     
  14. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Труднички муабети

    веќе 1 месец пијам комбинирани калциум, магнезиум и цинк таблети а сега докторот ми рече да паузирам со тие комбинираните само магнезиум шумеќи да пијам. ако се смират до четврток добро ке биде ако не... ке морам на инфузии :(
     
  15. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Труднички муабети

    Ajде не мисли сега на тоа,ваљда нема да дојде до тоа.Јас онака не обожавам апчиња па шумеќи си пијам на своја рака( нормално за трудници од самиот почеток )кога ми кажа пиј ова,она...Битно пијам.
    Ај со лесно пиши ни до четврток
    Одмарај,не се нервирај и биди послушна :*
     
    На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    I jas koga ke osetam zateganje na stomakot i bolka pijam sumliva magnezium i bedoksin i gledam sto poveke da lezam i odmaram.Toa zateganje i bolka se vsusnost kontrakcii?! Neiskusna sum okolu taa tema,prvn bebe mi e.Moze nekoja poiskusna mamicka da objasni kako izgledaat kontrakciite?
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Труднички муабети

    Ми се смирија контракциите фала му на Господ да не одам во болница, сега секоја недела треба да одам на цтг. поздрав
     
    На SimonaTino и pepita82 им се допаѓа ова.
  18. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Труднички муабети

    Срце втора бременост ми е и верувај ми дека незнам што се контракции...Имав некакви болки со првата бременост и со оваа ама ни слични на тие што ги опишуваат како контракции.
    Имав некој болки ама стварно болки во стомакот под градите откако се породив првиот пат со царски а потоа и кога доев една недела ги имав скоро секој подој и беа страшни :devil:
    И кога прашав што е ова зошто толку болки ми рекоа тоа се контракции матката се стегала(се враќала во нормала)па си викам чим цела недела ги издржав кога ќе дојде времето здравје боже ќе издржам и тој ден :|
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    леле луѓе ме фаќаат контракциите незнам што да правам дали да одам на доктор утре, а имам закажано за 10 дена, некако не ми се чека
     
  20. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    пред некој ден имав ниско доле болки ,ама и бебушов ептен притиска кога сум во движење , претпоставувам дека беа лажни контракции ,така на неколку мин како менструални болки скоро цела вечер, сабајлето исчезнаа ,види Локи ако се зачестат оди на доктор ,незнам колку е нормално во овој период да имаме лажни болки ?