1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Braxton Hicks - лажни контракции

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    бев денес на цтг...ок беше тоа што виде гинекологот...после тоа му кажав дека имам болки како да ме сечи долу,,и ме виде вагинално,,ми рече рано е уште..да почекаме...вика може да те породам со инфузија,,итн,,ама не сакам вика да те мачам ни тебе ни бебето..ќе почекаме....и сега среда пак треба да одам за цтг...
     
  2. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Од време на време чувствувам стврднување на стомакот,како камен ми станува(во долниот дел) и притисок.Малку ми е чудно бидејќи мислам дека е рано од сега да ги имам... :?: Тоа ми се случува скоро секој ден и не трае повеке од неколку секунди...Дали тоа всушност се лажни контакции?
    Што мислите вие?
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Како што минатата недела и претходната беа доста редовни, фала му на бота последниве неколку дена нема ништо.
     
  4. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    кога поöнуваат лазните контракциии
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Тие контракции се постојани, ги има цело време во текот на бременоста, меѓутоа повеќе се чувствуваат некаде од крај на второ тромесечие се до крајот на бременоста. Тоа фактички е припрема на матката за породувањето :)
     
  6. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    И лажните болки се веќе присутни...Скоро секој ден ги осеќам и траат многу кратко.Некогаш кога се малку појаки си велам лелеее нема шанси да е тоа тоа...има време...барем да влезам 9ти :lol:
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Јас сум 23 недела и веќе некое време чувствувам такво нешто. Трае по неколку секунди и мислам како бебето да бутка одвантре. Тоа ли се овие лажни контракции?
     
  8. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Te sovetuvam da pojdes na ginekolog jas gi cuvstvuvav vo.posledniot mesec 7 mi kon 8 mi i na kraj zavrsiv so carski predvremeno porodena, da ne te plasam no najarno pojdi si na gin ...
     
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Денеска бев на скрининг ми рекоа дека се е во ред. Од понеделник ќе одам кај мојата матична па ќе ја прашам. Мислиш дека тоа не е нормално толку рано или што? Во секој случај фала на советот.
     
  10. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Ne znam kolku e normalno megutoa imajki vo predvid so nedelite , najdobro preventivno da si vrsis kontroli bidejki toa sto.mi se sluci mene od cista mira so uredni pregledi se do posledno ispituvanje zavrsi sosema sprotivno od site ocekuvanja i moi i na site okolu mene i mat ginekolog citaj na www.tvoebebe.com bremenost po sedmici se sto.pisuva tamu e, 100 % tocno
     
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    А и ти рано ги имаше осетено? Затоа мислиш дека е од тоа? Ме замисли сега, обавезно ќе си прашам. Инаку секоја недела редовно си читам за секоја недела од повеќе сајтови. И имаш право, досега никаде немам сретнато за ова во овие недели од бременоста.
     
  12. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Gi nemav seteno porano nekade 28-29 pocnaa a vo 32 bea pocesti i pojaki ne znam dali bea vistinski ili lazni toa ne bese pricinata pretpostavuvam bidejki ne bev ni cm otvorena, pojdi kaj gin i baraj da vidi dali si otvorena, predvremenoto poraganje e vo porast 54 bebinja se vo momentov na intenzivna vklucuvajki go i moeto since
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    :( Многу ми е жал. Ќе видам што ќе ми кажат па ќе пишам. Фала многу Емилијамак. И ти посакувам што побрзо да си бидеш со твоето најмило и се да биде во ред.
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Deneska malko izlegov na prosetka i pocna da me boli kicmata pogotovo na levata strana..ama slaba bolka neprijatna.i plus osekam kako da saka vtroglavica da me fati...nekako nelagodnost osetiv..ne znam dali se lazni kontrakcii u kicmata ili od so se izmoriv..se izv za lat
     
  15. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Мене ме убиваат овие лажни болки.Абе луѓе бебво само притиска надолу,долниот дел од стомакот мноогу ме боли.Кичмата исто така ме боли но се исдржува,но кога ќе почне бебево да притиска надолу ма нема шанси ако сум седната да останам во таа положба...башка што ми е спуштен стомакот па сега замислете си вие колку ниско во стомакот имам болки :sweat:
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Bockanje na stomak dali e znak za lazni kontrakcii ili..nesto me bockase wtomak i prekina..
     
  17. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Mene me otepaa 4 nedeli lazni bolki :( anastasia si uziva vo stomakov gajle si nema |( vtornik imam termin na bolnica pa se nadevam deka so provokacia ce izlezi oti stvarno nemam sila povejce za nisto i samo mi se placi :worried:
     
  18. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    На Анастасија изгледа ептен и е убаво во мамичка :$. Ајде со лесно нека ти е. :*
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Zenski help mi treba mislenje.. celo vreme me mavat polovinite pogotovo na levata strana ne taka silna bolka plus stomakot me stegna na dvapati kako grc taka neprijaten i isto na dvapati mi se fati levata nogata me drzese dve tri sekundi gore kaj preponot..e sega lazni kontrakcii se ovie neli ama slabi??? ili
     
  20. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Не грижи се и јас ги имам овие болки...Половината,долниот дел од стомакот и препоните.Јас мислам дека телото се подготвува за пораѓај,затоа се овие болки...