1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Braxton Hicks - лажни контракции

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Jas imam ama neznam dali e toa.Na desnata strana najcesto,mi stanuva tvrdo i stomakot mi se izoblicuva.Majka mi vika bebeto bilo.Se mestelo.Ili e glavceto ili gazeto.Deka topce tvrdo
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Мислам дека е бебето, и кај мене е така.
    Баш седам го гледам стомакот, и гледам кога ќе мрдни бебето и се испапчува од лево најчесто кај мене,
    И некогаш ќе го погалам или под стегнам и се мести.
     
    На mariz и stevemila им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    И вчера и денес сум со бодежи.. нели и ти реков кај и да е очекувам да почне да боли, доста пауза имав од две недели без болки :D камен мешето ми станува, имам слика подигната топка од едната страна... бута со газе или глава :D Овие два дена ептен чудна болка, мислам како во секој момент дека ке добијам... баш така ме заболува стомаков...
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да чувствувам контракции уште од 11 недела, прво мислев дека е бебето, ама потоа сфатив дека не може толку силно да удира бидејќи во 11 недела е многу мало и нема толку сила, а плус и “ударите“ се повторуваа на исто место. Ги имам секој ден по 5-6 пати, некогаш и повеќе и кога седам и кога лежам некогаш траат по минута - две, некогаш подолго. Ги спомнувам често кај гинекологот, ама некако не им придава големо значење. Нормално ли е?
     
    На AleksandraMarjan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Читам за лажниве контракции и обично се објаснува како стврднување на мускулите во долниот дел од стомакот.... и многу важен детал дека е безболно. Е сега, јас го имам тоа стврднување ама мене не ми е безболно. Чувсвтвувам како менструална болка буквално, дури и грбот отпозади ме боли.

    Дали се тоа лажни контракции или пак нешто друго? Утрово, дури во еден момент ме фати страв да не се вистински, ама некако болката се издржуваше па не отидов на доктор , иначе сум 32+7.
     
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Aкo се издржувa бoлкaтa и aкo не се пoјaвувa нa ист временски интервaл тoгaш тoa се припремните кoнтрaкции. Кaј некoи oвие кoнтрaкции се бoлни кaкo менструaлните a кaј некoи безбoлни.
     
    На Snowflake92, *Milicka* и Troi им се допаѓа ова.
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    I jas sum 11 nedela i custvuvam isto,nekogas kako nesto tvrdo na leva strana pa me popustuva :( neznam ni jas veke dali e normalno?!!.
    Vcera na dezuren i mi vika prasajsi koga ke pravis kontrola narednata nedela:o neznam ni jas...
     
    На Fani80 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Повремени болки се нормални низ цела бременост, затоа што расте матката и се шири... е сега ако ептен боли и ептен често и не се издржува, тогаш не е нормално. Матката како што се шири и по некогаш си контрахира, што пиша баш некоја членка дури и при оргазам контрахира матката. Така да ако болките се неиздржливи, да одите на лекар... но ако ги има чат пат, поминуваат, ако се издржуваат да не се грижите, магнезиум повеќе тој ден со болки и повеќе одмор :)
     
    На *Milicka* и girl-miri им се допаѓа ова.
  9. biljana.c

    biljana.c Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    12
    Сношти повраќав и од тогаш имам како некои боцкања во стомакот долу од десно ,не се зачестуваат ама ги имам цело време,ќе ме боцни како со игла еднаш или два пати и престанува,инаку сум 35+1,и се јавив на докторката ми вика болките не се како бодежи
     
  10. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае како изгчедаат Бартон Хикс контракциите?. Денес некако позатегнат го чувствувам стомакот и малку како блага менструална болка имав. Траеше кратко и се смири. А баш тогаш бебе маваше толку силно што и мешко се поместуваше. Па сега нз дали се лажни контракции или бебе се вртеше во друга позиција.
     
  11. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Баш такви се лажните како сечење со нож , една две па после ги нема не се наточни интервали
     
    На CurlyBlossomGirl и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  12. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    А дали лажните контракции се регистрира на цтг?
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Да :)
    Но ке бидат на неправилни временски интервали..
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Добро е. Моиве достигнуваа јачина до 80, а болка не почувствував освен тегнење и снемување воздух, па да си се утешам.
     
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    А јас цело време ги имам, ама никако на цтг да се погодат. Денес да не беше? :)
     
  16. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Епа тоа е. Читав како некои имаат болки, а на цтг рамна линија и ај си викам да си прашам јас оти болки како болки немам. Инаку вчера бев кај матичната, па уште некој ден и да се преселам ск, редно време е.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Не, мислев и лажните ги немам кога ми прават цтг. Само дома ги имам. Инаку си реков да не сме се начекале денес во Ремедика :)
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Имаам некогаш контракции..ретко...да не се заречам..но матичната ниту ме прашува ниту ми даде магнезиум кога и кажав...Мg задолжителен е или како?
     
  19. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Земи си магнезиум обавезно доста е корисен а и помага многу, јас користев магнезиум директ 400мг на алкалоид и сум задоволна.
     
  20. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Темава "спие" одамна, па да ја активирам :) Ова ми остана малку нејасно и од претходната бременост. Никој не обрна внимание покрај останатите дијагнози. Како ги разликувате дали е Бракстон или обично поместување на бебето? Знае да ме стегне и да се подигне цел стомак, мислам ќе ми експлодира во моментот и како пред добивање да ме заболи...
     
    На Snowflake92, monalizicka, Izzy_0504 и 1 друга личност им се допаѓа ова.